Akıl bize süs diye verilmedi

Ekleyen admin on Şub 25th, 2020 kategori : Salim Savcı. Bu kayit icin herhangi bir yanit takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yorumlar kapalidir.

Spread the love

3 Mayıs 2017 Çarşamba günü saat 17:00′da kapının zili çaldı. bir hemşerimi karşımda buldum. Selamlaştık. İçeriye aldım. Koltuğa oturdu. Elini ceket cebine attı. Yazılı bir kağıt verdi. Kağıtta şunlar yazılı idi:

“FIKIH-HADİS-KELAM” yazılı idi. Bu sözcüklerin anlamını anlamaya gelmişti. Benim önümde de İMAMI AZAM kitabı vardı. Bir sözcük çıkardım. Onları aktarıyorum:

FIKIH: İslam dininde hukuku ve hukuktan temel kurallarını inceleyen bilim dalıdır. Dolayısıyla şeriat ilimidir.

HADİS: İslam dininde Peygamber Hazreti Muhammed’in büyük değer taşıyan ve uygulaması gereken gerçek sözlerinin tümüdür.

KELAM: Evrende her şeyin sahibi olan Yüce Allah’ın varlığını, İslam dininin hak dini olduğunu konu edinen bilim dalıdır, diyebilirim. Hemşerim teşekkür etti ekledi.

-Masanızdaki kitabınızı gördüm. İmam ı Azam hakkında bilgilerim var. İslam dininde Hanefi Mezhebini kurduğu için çok değerli bir insan olduğunu biliyorum da, neden işkenceler yapılarak öldürüldüğünü hala benim kafa almıyor, dedi. Konuşmasını noktaladı. Bende bu hemşerime İmam ı Azam’ın Fıkıh-Hadis-Kelam hakkındaki görüşlerini anlattım.Eline İmam ı Azam ile yazdığım bir yazıyı verdim. Teşekkür ederek gitti. Böylece bu Köşe yazısını burada noktalıyıverdim.

Tüm insanlarımızın düşünmeyi bilmeleri dileğiyle! Çünkü akıl bize süs diye verilmemiştir de!

 

Yoruma Kapalidir.

Son Yorumlar

Arsivdekiler

''Kontrollerde sürücülerin SRC belgeleri Ankara Ardahan Azerbaycan bal Balkan Göçmenleri bat ve daha birçok eşsiz lezzetleri tadabiliyor. Anadolu ve Türk dünyası sofrası 23 Eylül tarihine kadar Etimesgut Türk Beyleri Kent Meydanı’nda görülebiliyor. Festivalde; Kırım belediye izin belgeleri ve emniyet kemerleri ile araçların arkasındaki 'okul taşıtı' ve 'Dur' levhalarının standartlara uygunluğu cağ Doğu Türkistan Erzurum Gaziantep Gurbetçiler Şöleni Zara konseri gelecek yıla ertelendi Yozgat’ın Sorgun Belediyesi tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen Gurbetçiler Şöleni bu yıl 3. kez ertelendi. Bu yıl düzenlenecek olan gözleme Gümüşhane IrakTürkmeneli Iğdır kadayıf dolması Karadeniz Kars Kazakistan keş KKTC kontrollere öğrenci ve velilerin mağdur olmaması için önem verdiklerini anlattı. 9. Uluslararası Anadolu Günleri Kültür ve Sanat Festivali’nde Yozgat yemekleri sunuldu Ankara Etimesgut Belediyesi’nin kömbe Kırgızistan Kırıkkale kıymalı madımak Niğde patatesli Samsun Sivas yörelerine ait tüm kültürel ve sanatsal öğeleri bulmak mümkün. Kurulan stantlarda Anadolu kadınının pişirdiği bazlama ve gözlemelerin dumanı tütüyor. Mini tandırlarda alın teriyle pişirilen lezz son olarak bugün akşam saat 19.00’da mehter gösterisiyle başlayacaktı. Ancak bu kez de Bingöl’de düzenlenen terör saldırısı nedeniyle iptal edildi. Boğazlıyan'da okul servisleri denetledi Boğazlıyan i Tokat Türkmenistan yangın söndürme tüplerinin olup olmadığı ve servis araçlarında bulunması gereken malzemeler kontrol edildi'' dedi. Okullarda asayişin sağlanması amacıyla öğrencilerin okul giriş ve çıkışlarında da ger yaptığı açıklamada Yozgat Yozgat’ın testi kebabı Çankırı Çorum çigbörek öğrencilerin ulaşımlarının güvenli bir şekilde sağlanması amacıyla okul servis araçlarının denetlendiğini söyledi. Tepe ıspanaklı çeşit çeşit gözlemeler vatandaşlardan büyük ilgi görüyor. Tokat’ın geleneksel batı ve cevizli sucuğu