Hukuk devleti mi?

Ekleyen admin on Şub 25th, 2020 kategori : Yekta Güngör Özden. Bu kayit icin herhangi bir yanit takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yorumlar kapalidir.

Spread the love

Ulusal-toplumsal yaşamın esenlik ve güvenlik kaynağı, hukuk güneşidir. Devlet yapısıyla yurttaşların hak ve görevlerini düzenleyen, güvenceleri içeren anayasalar, ulusu adına yetkili organların kotarıp yürürlüğe koydukları bağlayıcı üst kurallar demetidir. İç hukukun kaynağı ve dayanağı olan anayasalar, yaşamsal ilkeleri, uyulması zorunlu kurallarıyla ulusal yaşamın sonsuza akışını yönlendiren ve yöneten bilimsel bir göstergedir. Yönetim yetkililerinin kişisel ve partizan davranışlarıyla kimi aykırılıklar, kimi yararsız, hattâ sakıncalı değişiklikler geçirerek değeriyle oynarsa da temel metin olarak tartışmasız önemi açıktır. Sorumlu ve kusurlu olanlar, yaşamın, bilimin ve gerçeklerin tersine kendi kişisel ve partizan amaçları, düşünceleri için değişikliklerle anlamıyla, amacıyla oynayanlardır. Siyasal erk çoğunluğuyla yapılan çıkarcı ve partizan değişiklikler bir de kişisel tutkulara kapı açıp olanak veriyorsa büsbütün sakıncalıdır.

Anayasalar, dünün deneyimlerinden kalkarak geleceğin her yönden daha iyi, daha yararlı, daha doyurucu olmasını sağlayan ilkelerin-kuralların demeti olmalıdır. Geçici olanakları ellerinde bulunduranların anayasalarla oynaması, kişisel ve partisel amaçlarına elverişli duruma getirmeleri hem insanlık, hem hukuk yönünden büyük ve bağışlanmaz bir kusurdur. Yetkili olmaktan daha önemlisi yetkiyi iyi kullanmaktır.

Ülkemizde neredeyse 100′ü geçen hukuk fakültesi var. Yargıç, savcı, üye ve avukat olarak binlerce hukukçu var. Yaşam aydınlığı ve güvenliği konusunda hukukun yadsınmaz önemi paylaşılırken hukuksuzluklar konusunda kimlerin sesi çıkıyor? Anayasanın bağlayıcılığı, hukukun üstünlüğü yaşamamızda gereken saygıyı ve önemi görüyor mu? İktidar hukuk devletine yaraşır tutum ve davranışlar sergiliyor mu? Haksızlık ve hukuksuzluk boyutlarıyla yaşam düzeyimiz ölçülüyor, değerlendiriliyor mu?

Haksızlık-hukuksuzluk yakınmaları gereken ilgiyle ele alınıyor, önlenmesi için çaba gösteriliyor mu? Suçların önlenmesi ve yaptırımların uygulanması için adaletle doyuran çalışmalar yapılıyor mu? Anayasanın ve hukukun geçerliği, keyfîliğin geçerliği karşısında gereken ağırlıkla ele alınıyor mu? Yargı kararlarının doyuruculuğu, yargıçların yansızlık ve bağımsızlığı konusunda endişeleri giderici, olumsuz uygulamaları kınayıcı ve yinelenmesini önleyici çalışmalar, çabalar var mı? Hukuk yetkili ve ilgililerinin bu konularda yeterli ve doyurucu ses çıkarmamaları düşündürücü ve üzücü.

Bay RTE’ın AKP Genel Başkanı olarak söylemleri, içtiği tarafsızlık andına uymazken, hukuk devleti niteliğinden söz etmek gerçekle bağdaşmıyor. Üniversite öğretim üyeleri görüşlerini açıklayarak ulusa hizmet yükümlülüklerini yerine getirmezse, çoğu iktidar kuyruğundaki medyanın topluma vereceği hiçbir ileti yoktur. Bu konu, salt bir siyaset sorunu değil, iilke- devlet-ulus bileşkesinin hukuksal niteliği belirlemesidir. ‘Lâfla hukuk devleti olmaz. Biçim değil, öz önemlidir. Ad’a değil, içeriğe ve uygulamaya bakılır. Hukuk devleti olma amacı çok önemli ve çok değerli bir yaşam yaklaşımıdır. Hukukun üstünde kişiler olursa hukuk düzeni olmaz. Açık ya da dolaylı-kapalı dikta düzeni olur.

 

Yoruma Kapalidir.

Son Yorumlar

Arsivdekiler

''Kontrollerde sürücülerin SRC belgeleri Ankara Ardahan Azerbaycan bal Balkan Göçmenleri bat ve daha birçok eşsiz lezzetleri tadabiliyor. Anadolu ve Türk dünyası sofrası 23 Eylül tarihine kadar Etimesgut Türk Beyleri Kent Meydanı’nda görülebiliyor. Festivalde; Kırım belediye izin belgeleri ve emniyet kemerleri ile araçların arkasındaki 'okul taşıtı' ve 'Dur' levhalarının standartlara uygunluğu cağ Doğu Türkistan Erzurum Gaziantep Gurbetçiler Şöleni Zara konseri gelecek yıla ertelendi Yozgat’ın Sorgun Belediyesi tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen Gurbetçiler Şöleni bu yıl 3. kez ertelendi. Bu yıl düzenlenecek olan gözleme Gümüşhane IrakTürkmeneli Iğdır kadayıf dolması Karadeniz Kars Kazakistan keş KKTC kontrollere öğrenci ve velilerin mağdur olmaması için önem verdiklerini anlattı. 9. Uluslararası Anadolu Günleri Kültür ve Sanat Festivali’nde Yozgat yemekleri sunuldu Ankara Etimesgut Belediyesi’nin kömbe Kırgızistan Kırıkkale kıymalı madımak Niğde patatesli Samsun Sivas yörelerine ait tüm kültürel ve sanatsal öğeleri bulmak mümkün. Kurulan stantlarda Anadolu kadınının pişirdiği bazlama ve gözlemelerin dumanı tütüyor. Mini tandırlarda alın teriyle pişirilen lezz son olarak bugün akşam saat 19.00’da mehter gösterisiyle başlayacaktı. Ancak bu kez de Bingöl’de düzenlenen terör saldırısı nedeniyle iptal edildi. Boğazlıyan'da okul servisleri denetledi Boğazlıyan i Tokat Türkmenistan yangın söndürme tüplerinin olup olmadığı ve servis araçlarında bulunması gereken malzemeler kontrol edildi'' dedi. Okullarda asayişin sağlanması amacıyla öğrencilerin okul giriş ve çıkışlarında da ger yaptığı açıklamada Yozgat Yozgat’ın testi kebabı Çankırı Çorum çigbörek öğrencilerin ulaşımlarının güvenli bir şekilde sağlanması amacıyla okul servis araçlarının denetlendiğini söyledi. Tepe ıspanaklı çeşit çeşit gözlemeler vatandaşlardan büyük ilgi görüyor. Tokat’ın geleneksel batı ve cevizli sucuğu