Dayanışma

Ekleyen admin on Şub 18th, 2020 kategori : Salim Savcı. Bu kayit icin herhangi bir yanit takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yorumlar kapalidir.

Spread the love

Köylü dayı; hergün ki gibi saat 6.00′da kalktı. Elini ve yüzünü yıkadı. Beslediği hayvanların “mal hakkını” anımsadı. İlk iş olarak köpeğinin karnını doyrdu, onun başını okşadı. Kümese gitti. Horazun, tavuğun, ördeğin, kazın yemlerini ve sularını verdi. Ev içerisindeki işleri bitirdi. Giyindi; damdan binitini çıkardı. Köpeğini karşısına aldı. Köpeğinin başını okşadı:

-Ey hayvan, bugün kentin pazarı var. Ben oraya gidiyorum. Öğleye kalmaz dönerim. Bu ev ve bu hayvanlar sana emanet. Bizim köyde hırsızlık olmaz ama seni kapının yanındaki direğe ip tasmanla bağlayacağım. Sen görevini bilirsin, der. Kentin pazarına gider.

O gün, bu köye bir hurda toplayan gelir. Köylü dayının evinin önünden geçerken şu evden bişeyler alayım der.

oturarak kapıya yaklaşır.

Horoz: Ööörüüüööö diye öter.

Köpek: Ne demek istediğini anladım.

Tavuk: Gıt gıt gıdak der.

Köpek: Sen yumurtlamana bak.

Ördek: Vak vak vak der.

Köpek: Hiç merak etme bırakmam.

Kaz: Tıs tıs der.

Köpek: Tısılayıp durma. Ben ne yapabileceğimi bilirim der.

Hurdacı kapıya yaklaşırken köpek; kapı önüne yatar. Ön ayaklarını uzatır. Başını ayakları üzerine koyar. Oturarak yaklaşan hurdacının içeriye adım attığı an arkadan hurdacının bacağını ısırır. 4 hayvanda ötüverirler. Hurdacı evi terk edip gider. Köylü dayı gelir. Kapı önündeki kanları görünce:

-Havhav, hayranım sana. Hırsız eve girememiş der!

 

Yoruma Kapalidir.

Son Yorumlar

Arsivdekiler

''Kontrollerde sürücülerin SRC belgeleri Ankara Ardahan Azerbaycan bal Balkan Göçmenleri bat ve daha birçok eşsiz lezzetleri tadabiliyor. Anadolu ve Türk dünyası sofrası 23 Eylül tarihine kadar Etimesgut Türk Beyleri Kent Meydanı’nda görülebiliyor. Festivalde; Kırım belediye izin belgeleri ve emniyet kemerleri ile araçların arkasındaki 'okul taşıtı' ve 'Dur' levhalarının standartlara uygunluğu cağ Doğu Türkistan Erzurum Gaziantep Gurbetçiler Şöleni Zara konseri gelecek yıla ertelendi Yozgat’ın Sorgun Belediyesi tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen Gurbetçiler Şöleni bu yıl 3. kez ertelendi. Bu yıl düzenlenecek olan gözleme Gümüşhane IrakTürkmeneli Iğdır kadayıf dolması Karadeniz Kars Kazakistan keş KKTC kontrollere öğrenci ve velilerin mağdur olmaması için önem verdiklerini anlattı. 9. Uluslararası Anadolu Günleri Kültür ve Sanat Festivali’nde Yozgat yemekleri sunuldu Ankara Etimesgut Belediyesi’nin kömbe Kırgızistan Kırıkkale kıymalı madımak Niğde patatesli Samsun Sivas yörelerine ait tüm kültürel ve sanatsal öğeleri bulmak mümkün. Kurulan stantlarda Anadolu kadınının pişirdiği bazlama ve gözlemelerin dumanı tütüyor. Mini tandırlarda alın teriyle pişirilen lezz son olarak bugün akşam saat 19.00’da mehter gösterisiyle başlayacaktı. Ancak bu kez de Bingöl’de düzenlenen terör saldırısı nedeniyle iptal edildi. Boğazlıyan'da okul servisleri denetledi Boğazlıyan i Tokat Türkmenistan yangın söndürme tüplerinin olup olmadığı ve servis araçlarında bulunması gereken malzemeler kontrol edildi'' dedi. Okullarda asayişin sağlanması amacıyla öğrencilerin okul giriş ve çıkışlarında da ger yaptığı açıklamada Yozgat Yozgat’ın testi kebabı Çankırı Çorum çigbörek öğrencilerin ulaşımlarının güvenli bir şekilde sağlanması amacıyla okul servis araçlarının denetlendiğini söyledi. Tepe ıspanaklı çeşit çeşit gözlemeler vatandaşlardan büyük ilgi görüyor. Tokat’ın geleneksel batı ve cevizli sucuğu