Köyün kedi ve köpekleri onun yolunu gözlüyor

Ekleyen admin on Şub 11th, 2020 kategori : Genel. Bu kayit icin herhangi bir yanit takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yorumlar kapalidir.

Spread the love

Yozgat’ın Saraykent ilçesinde esnaflık yapan Sait Şahan Saraykent’te 30-40 köpek ve kendi köyünde de 50 kedi, 15 köpeği besliyor. Köpekler de dükkanın çevresinden ayrılmıyor.

YOZGAT – Yozgat’ın Saraykent ilçesinde bir esnaf hayvanlara olan şefkatiyle vatandaşlara örnek oluyor.

Saraykent ilçesinde tavukçuluk yapan Sait Şahan (43), parçaladığı tavukların artıklarıyla sokak hayvanlarını besliyor.

İlçede esnaflık yapan Şahan, tavuk artıklarını her gün ikamet ettiği Sarayözü köyündeki kedi ve köpeklere götürüyor.

Elleriyle beslediği köydeki köpekler her gün esnafın yolunu gözlüyor.

Şahan’ın köy gelme saatini bilen, kullandığı otomobilin sesini ve kornasını tanıyan hayvanlar, çalan korna sesiyle yola koşuyor.

Hayvansever Şahan’ın ilçede beslediği sokak hayvanları da iş yerinin önünden ayrılmıyor.

Şahan, gazetemiz muhabirine yaptığı açıklamada Saraykent’te tavukçu dükkanı bulunduğunu ve günlük düzenli olarak 5-10 kilogram tavuk kemiği çıktığını söyledi.

Biriktirdiği tavuk kemikleri köydeki sokak hayvanlarına attığını aktaran Şahan, “Hayvanlar da alıştı gelme saatimi biliyorlar ve beni bekliyorlar. Korna sesiyle sağdan, soldan çıkıp arabayı karşılıyorlar.” dedi.

Şahan iş yerini 8 yıl önce açtığını ve her gün düzenli olarak da sokak hayvanlarını beslediğini ifade ederek şunları kaydetti:

“İçimizde hayvan sevgisi var. İnşallah bütün insanlarda hayvan sevgisi olur. Özellikle kış günlerinde hayvanlar yiyecek bulmakta zorlanıyor. Bizim nasıl yemeye içmeye ihtiyacımız varsa hayvanlarında var. Bütün insanları bu konuda duyarlı olmaya davet ediyorum.”

Saraykent ilçe merkezindeki sokak hayvanlarını da beslediğini anlatan Şahan, “Köyde yaklaşık 50 kedi, 15 köpek var. Saraykent’te de 30-40 köpek var onları besliyorum. Köpekler de dükkanın çevresinden ayrılmıyor. Köyde 50 kedi besliyorum ama benim bir kedim yok.” ifadelerini kullandı.

Köy halkından Salim Şahan da köyde 50-60 kedi ve 15-20 köpek bulunduğunu ifade ederek,”Kedi ve köpekleri başka köylerden de getirip bırakıyorlar. Sait de bunları besliyor. Hayvanlar, Sait köye gelirken 200-300 metre kala kornayı çalınca yola koşuyorlar.” diye konuştu.

Sorgun Can Dostları ve Doğa Koruma Derneği Başkan Yardımcısı Ayşe Akbaş duyarlılığından dolayı Sait Şahan’a teşekkür etti.

Akbaş, “Sait bey Saraykent’te esnaflık yapıyor. Köydeki sokak hayvanlarını besliyor. Bir korna sesiyle hepsi de Sait beyin arabasına hücum ediyorlar, onun köye geliş saatini biliyor, yolunu gözlüyorlar.”  ifadelerini kullandı. (ŞAHİN ÖZMEN)

 

Yoruma Kapalidir.

Son Yorumlar

Arsivdekiler

''Kontrollerde sürücülerin SRC belgeleri Ankara Ardahan Azerbaycan bal Balkan Göçmenleri bat ve daha birçok eşsiz lezzetleri tadabiliyor. Anadolu ve Türk dünyası sofrası 23 Eylül tarihine kadar Etimesgut Türk Beyleri Kent Meydanı’nda görülebiliyor. Festivalde; Kırım belediye izin belgeleri ve emniyet kemerleri ile araçların arkasındaki 'okul taşıtı' ve 'Dur' levhalarının standartlara uygunluğu cağ Doğu Türkistan Erzurum Gaziantep Gurbetçiler Şöleni Zara konseri gelecek yıla ertelendi Yozgat’ın Sorgun Belediyesi tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen Gurbetçiler Şöleni bu yıl 3. kez ertelendi. Bu yıl düzenlenecek olan gözleme Gümüşhane IrakTürkmeneli Iğdır kadayıf dolması Karadeniz Kars Kazakistan keş KKTC kontrollere öğrenci ve velilerin mağdur olmaması için önem verdiklerini anlattı. 9. Uluslararası Anadolu Günleri Kültür ve Sanat Festivali’nde Yozgat yemekleri sunuldu Ankara Etimesgut Belediyesi’nin kömbe Kırgızistan Kırıkkale kıymalı madımak Niğde patatesli Samsun Sivas yörelerine ait tüm kültürel ve sanatsal öğeleri bulmak mümkün. Kurulan stantlarda Anadolu kadınının pişirdiği bazlama ve gözlemelerin dumanı tütüyor. Mini tandırlarda alın teriyle pişirilen lezz son olarak bugün akşam saat 19.00’da mehter gösterisiyle başlayacaktı. Ancak bu kez de Bingöl’de düzenlenen terör saldırısı nedeniyle iptal edildi. Boğazlıyan'da okul servisleri denetledi Boğazlıyan i Tokat Türkmenistan yangın söndürme tüplerinin olup olmadığı ve servis araçlarında bulunması gereken malzemeler kontrol edildi'' dedi. Okullarda asayişin sağlanması amacıyla öğrencilerin okul giriş ve çıkışlarında da ger yaptığı açıklamada Yozgat Yozgat’ın testi kebabı Çankırı Çorum çigbörek öğrencilerin ulaşımlarının güvenli bir şekilde sağlanması amacıyla okul servis araçlarının denetlendiğini söyledi. Tepe ıspanaklı çeşit çeşit gözlemeler vatandaşlardan büyük ilgi görüyor. Tokat’ın geleneksel batı ve cevizli sucuğu