YARDIMLAŞMA KÜLTÜRÜNÜN YÜCELİĞİ

Ekleyen admin on Şub 11th, 2020 kategori : Yahya Aksoy. Bu kayit icin herhangi bir yanit takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yorumlar kapalidir.

Spread the love

Elazığ ve Malatya’da deprem oldu, Tüm Türkiye acıyı paylaşmak ve yardıma koşmak için seferber oldu. Halkımız,  dayanışma kültürünü doruklara taşıdı ve yüceltti. Ülkemiz halkı ve Tüm dünya bu acı olay karşısında insani duygularla yardımlaşmak  için  ayağa kalktı.

Tarihimizin ve kültürümüzün temel taşını oluşturan, geçmişten günümüze ve geleceğe uzanan  yardımlaşmanın asaletini ve yüceliğini bir kez daha Elazığ ve Malatya depreminde görmekteyiz. Kaderde, kıvançta, tasada ortak halkımız, Millî dayanışma gücünü benliğine sindirmiş ve bayraklaştırmıştır.

“Bayramda seyranda bu ana yurtta/İnsan birbirine sarılır oğul/Barışır birleşir sevinçte dertte/Taş taşın üstüne örülür oğul” diyen Malatya-Darendeli rahmetli  âşık İbrahim Güleç-Beyanî, kültürümüzdeki yardımlaşmayı çok güzel  değerlendirmiş.

Kültürün temelini oluşturan gelenek ve göreneklerimiz içinde çok anlamlı ve önemli bir yer tutan YARDIMLAŞMA-İMECE, büyük bir sosyal ve ekonomik ihtiyaçtan doğmuştur.

“Bir elin nesi var iki elin sesi var” söyleminde anlatılan karşılıklı yardımlaşma ve dayanışma ile birlikte iş görme anlayışı, özellikle doğal afetler karşısında yıllardır ülkemizde hakim olmuştur.

“Komşu komşunun külüne  muhtaç”  sözünde saklı olan anlayışı toplumsal  gerçek haline getiren halkımız,bu  ruhu  yüreğinin bütün sevgisiyle uygulama alına aktarmaktadır.

El ele  ve  gönül  gönüle zorluklara karşı omuz omuza olmak durumunda olan halkımız köyde ve kentte yan yana birlikte yaşamanın gereğini yapmaktadır. Ortak sorunlara ortak çözüm yolları bulmak. Taşın altına hep beraber el koymak. O zaman en zor şartlarda bile güc ve emek birliği başarıya ulaşmaktadır.

XIII.yüzyılda Anadolu’yu gezen ünlü seyyah  İbni Batuda, ahi tekkelerine ve  sofralarına konuk olmuş ve gördüğü yardımlaşmaları kaleme almıştır. “İnsanlar birlikte üretiyorlar, güzel  yemeklerini birlikte sofralarda paylaşıyorlar, zoru başarıyorlar,kardeşlik içersinde yaşıyorlar ” diye anlatmakta.Aynı  anlatımı Evliya Çelebi  Seyehatnâmesi’nde  de görmekteyiz.

Halkın sosyal ve kültürel yaşamı değişen  hayat koşullarına göre değişen  iş ve çalışma yöntemlerini ortaya çıkarmakta. İnsan yalnız değildir. İnsanlar birbirine yardım etmek ve omuz vermek durumundadırlar. İnsan ve insanlar,doğa ve insan,insan ve yaşam  iç içedir.

Aynı türküleri söyleyen, aynı halk oyunlarını omuz omuza ve el ele oynayan, aynı mutfak zenginliğini paylaşan ‘ komşuda pişer bize de düşer ‘anlayışını benimseyen insanlarımızın dostluğu ve kardeşliğine yardımlaşma- imece kültürü büyük katkılar sağlamış ve sağlamaya devam etmektedir.

Birlikten kuvvet doğar.İmecenin en güzel örneği karıncalarda, arılarda ve kuşlarda görülmektedir. Bir de halkımız da.

“Devletin gücüne güvenilince/Yaşamak güzeldir bunu bilince/…Biriz beraberiz köyde ve kentte/Saymakla bitmez bunlar elbette…” diyen âşık Beyanî’nin ifade ettiği gibi, deprem kuşağında bulunan Türkiye’de, devletimize ve halkımıza büyük görevler ve sorumluluklar düşmektedir. Bu deprem gerçeğine ve felaketine karşı  bilim ve teknoloji alanında ortak aklı kullanarak, acıları azaltmak mümkündür.

Elazığ ve Malatya’da  olan deprem sonucunda aramızdan ayrılan kardeşlerimize Allahtan rahmet, yaralılara şifa ve halkımıza baş sağlığı  dilleklerimizi sunuyoruz.

 

Yoruma Kapalidir.

Son Yorumlar

Arsivdekiler

''Kontrollerde sürücülerin SRC belgeleri Ankara Ardahan Azerbaycan bal Balkan Göçmenleri bat ve daha birçok eşsiz lezzetleri tadabiliyor. Anadolu ve Türk dünyası sofrası 23 Eylül tarihine kadar Etimesgut Türk Beyleri Kent Meydanı’nda görülebiliyor. Festivalde; Kırım belediye izin belgeleri ve emniyet kemerleri ile araçların arkasındaki 'okul taşıtı' ve 'Dur' levhalarının standartlara uygunluğu cağ Doğu Türkistan Erzurum Gaziantep Gurbetçiler Şöleni Zara konseri gelecek yıla ertelendi Yozgat’ın Sorgun Belediyesi tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen Gurbetçiler Şöleni bu yıl 3. kez ertelendi. Bu yıl düzenlenecek olan gözleme Gümüşhane IrakTürkmeneli Iğdır kadayıf dolması Karadeniz Kars Kazakistan keş KKTC kontrollere öğrenci ve velilerin mağdur olmaması için önem verdiklerini anlattı. 9. Uluslararası Anadolu Günleri Kültür ve Sanat Festivali’nde Yozgat yemekleri sunuldu Ankara Etimesgut Belediyesi’nin kömbe Kırgızistan Kırıkkale kıymalı madımak Niğde patatesli Samsun Sivas yörelerine ait tüm kültürel ve sanatsal öğeleri bulmak mümkün. Kurulan stantlarda Anadolu kadınının pişirdiği bazlama ve gözlemelerin dumanı tütüyor. Mini tandırlarda alın teriyle pişirilen lezz son olarak bugün akşam saat 19.00’da mehter gösterisiyle başlayacaktı. Ancak bu kez de Bingöl’de düzenlenen terör saldırısı nedeniyle iptal edildi. Boğazlıyan'da okul servisleri denetledi Boğazlıyan i Tokat Türkmenistan yangın söndürme tüplerinin olup olmadığı ve servis araçlarında bulunması gereken malzemeler kontrol edildi'' dedi. Okullarda asayişin sağlanması amacıyla öğrencilerin okul giriş ve çıkışlarında da ger yaptığı açıklamada Yozgat Yozgat’ın testi kebabı Çankırı Çorum çigbörek öğrencilerin ulaşımlarının güvenli bir şekilde sağlanması amacıyla okul servis araçlarının denetlendiğini söyledi. Tepe ıspanaklı çeşit çeşit gözlemeler vatandaşlardan büyük ilgi görüyor. Tokat’ın geleneksel batı ve cevizli sucuğu