Oh ve oh olsun üzerine

Ekleyen admin on Oca 28th, 2020 kategori : Salim Savcı. Bu kayit icin herhangi bir yanit takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yorumlar kapalidir.

Spread the love

Türkçemizde “Oh” sözcüğü ünlem olarak kullanılırsa;

-Bir ünlemdir diye bilinir. Şunları deyimler:

Sevinç: Her insan için hoşa giden bir şey karşısında gerçekleşmesinden duyulan duygudur.

Hoşnutluk: Bir kişinin davranışlarından duyulan mutluluktur.

Ferahlık: Kişinin sıkıntısız, tasasız yaşadığı gündeki ruh halidir.

Özetlersek; oh sözcüğü ünlem olarak kullanılırsa, kişi ya da kişilerin, sevinç-hoşnutluk-ferahlık içinde olduklarını deyimler. Hatta, insana “Oh, dünya yaşamaya değer” bile dedirtebilir. Fakat!

Şimdi de bu “fakat”ı açıklayalım. İzninizle!

Oh sözcüğünü, ömrün boyunca ünlem değil de bir de ona ek yaparak “oh olsun!” derseniz karşınızdaki kişiyi üzen, onu sıkıntıya sokan, hatta onu küçülten kişi olursunuz. Bir süre sonra da pişman bile olabilirsiniz. Bir örnek verelim: (Bir yazardan)

“Bir ömür boyu oh olsun!”

-Deme,

-Dedirtme,

-Fırsat verme,

-Onu destekleme! Çünkü o kişiyi üzmüş olursunuz.

Her toplumda bir üzeni, çok üzecek kişiler çıkar da!

 

 

Yoruma Kapalidir.

Son Yorumlar

Arsivdekiler

''Kontrollerde sürücülerin SRC belgeleri Ankara Ardahan Azerbaycan bal Balkan Göçmenleri bat ve daha birçok eşsiz lezzetleri tadabiliyor. Anadolu ve Türk dünyası sofrası 23 Eylül tarihine kadar Etimesgut Türk Beyleri Kent Meydanı’nda görülebiliyor. Festivalde; Kırım belediye izin belgeleri ve emniyet kemerleri ile araçların arkasındaki 'okul taşıtı' ve 'Dur' levhalarının standartlara uygunluğu cağ Doğu Türkistan Erzurum Gaziantep Gurbetçiler Şöleni Zara konseri gelecek yıla ertelendi Yozgat’ın Sorgun Belediyesi tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen Gurbetçiler Şöleni bu yıl 3. kez ertelendi. Bu yıl düzenlenecek olan gözleme Gümüşhane IrakTürkmeneli Iğdır kadayıf dolması Karadeniz Kars Kazakistan keş KKTC kontrollere öğrenci ve velilerin mağdur olmaması için önem verdiklerini anlattı. 9. Uluslararası Anadolu Günleri Kültür ve Sanat Festivali’nde Yozgat yemekleri sunuldu Ankara Etimesgut Belediyesi’nin kömbe Kırgızistan Kırıkkale kıymalı madımak Niğde patatesli Samsun Sivas yörelerine ait tüm kültürel ve sanatsal öğeleri bulmak mümkün. Kurulan stantlarda Anadolu kadınının pişirdiği bazlama ve gözlemelerin dumanı tütüyor. Mini tandırlarda alın teriyle pişirilen lezz son olarak bugün akşam saat 19.00’da mehter gösterisiyle başlayacaktı. Ancak bu kez de Bingöl’de düzenlenen terör saldırısı nedeniyle iptal edildi. Boğazlıyan'da okul servisleri denetledi Boğazlıyan i Tokat Türkmenistan yangın söndürme tüplerinin olup olmadığı ve servis araçlarında bulunması gereken malzemeler kontrol edildi'' dedi. Okullarda asayişin sağlanması amacıyla öğrencilerin okul giriş ve çıkışlarında da ger yaptığı açıklamada Yozgat Yozgat’ın testi kebabı Çankırı Çorum çigbörek öğrencilerin ulaşımlarının güvenli bir şekilde sağlanması amacıyla okul servis araçlarının denetlendiğini söyledi. Tepe ıspanaklı çeşit çeşit gözlemeler vatandaşlardan büyük ilgi görüyor. Tokat’ın geleneksel batı ve cevizli sucuğu