Böyükata öğrenci, veli ve öğretmenler ile bir araya geldi

Ekleyen admin on Oca 21st, 2020 kategori : Genel. Bu kayit icin herhangi bir yanit takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yorumlar kapalidir.

Spread the love

Yozgat Bozok Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Fizik Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Böyükata, Sorgun Agâhefendi İlkokulu Müdürlüğü’nün daveti üzerine, 9 Ocak 2020 Perşembe günü okulun 2’inci ve 4’üncü sınıf öğrencileri ve velileri ile ayrı ayrı bir araya gelerek, “Küçükken Atılan Dev Adımlar” ve “Hayal, Gerçek ve Gayret” konulu seminer verdi.

“Küçükken Atılan Dev Adımlar”

Sohbet havasında geçen söyleşilerin ilkinde 2’inci sınıf öğrenci ve velileri ile “Küçükken Atılan Dev Adımlar” başlığı altında Prof. Dr. Mustafa Böyükata düşüncelerini katılımcılarla paylaştı. Öğrencilere okudukları kitapların isimlerini ve kendilerinin kitap yazıp yazmadıklarını sordu. Öğrencilerden kitap yazmakta olduklarını belirtenlere kitaplarının isimlerini sordu ve cevaplar aldı. Matematikte öğrendikleri konuları sordu ve öğretmenleri tarafından henüz öğretilmemiş olan matematik bilgilerini kullanarak yaptıkları işleri ve kendilerinin ürettikleri sorular olup olmadığını sordu ve cevaplar aldı. Öğrencilerden bölme işlemini ve çarpma işlemini kendi başlarına geliştirebilenler olduğunun da gözlemlendiği buluşmada, ilk resim yapan bir çocuğun, okumayı yeni öğrenen bir çocuğun aslında “dev bir adım” attığını söyleyerek örnekler verdi. Aslında sıradan gibi gözüken pek çok davranış gelişiminin çocukların hayatında büyük adımlar olduğunu belirten Prof. Dr. Mustafa Böyükata, ilerideki mesleklerin ve başarıların bu yaşlarda atılan büyük adımlarla ilişkili olduğuna değindi.

 

Öğrenci velilerinin sorularına cevap vermeye çalışan Prof. Dr. Mustafa Böyükata, ebeveynler olarak bizlerin hayatımızda pek çok yanlışın olduğunu vurgulayarak, “Zor ama bunları değiştirmek veya azaltmak için bir çaba içerisinde olmalıyız. Aileden, yetiştiğimiz çevreden ve içerisinden geçtiğimiz eğitim süreçlerinde maalesef üzerimize bulaşan pek çok olumsuz davranışlar var. Basit korkularımızı ve yanlış davranışlarımızı çocuklara da aktardığımızın farkında olalım. Bunlardan kurtulmanın yollarını bulalım” dedi. Bu konularda düşüncelerini paylaştı.

“Hayal, Gerçek ve Gayret”

Öğleden sonra gerçekleştirilen ikinci söyleşide ise 4’üncü sınıf öğrenci ve velileri ile “Hayal, Gerçek ve Gayret” konulu etkinlik çerçevesinde, öğrencilerin neler hayal ettiklerini sorarak Prof. Dr. Mustafa Böyükata, ileride olmak istedikleri meslekleri ve yapmak istedikleri hayalleri üzerine konuştu.

Aynı hedefe dönük çalışan insan sayısı arttıkça, gerçekleştirilen hayallerin sayısı da artacaktır diyen Prof. Dr. Mustafa Böyükata, çocukken kurduğu hayallerden örnekler vererek bunların bir kısmı başkaları tarafından hayata geçirildiğini ifade etti. Prof. Dr. Mustafa Böyükata emek veren ve peşini kovalayanların hayallerini gerçekleştirebildiğini ifade ederek, bugün gerçekçi gözükmeyen pek çok hayalin ortaya konan hedef odaklı gayretler ile ilerde gerçekleşebileceğinin altını çizdi.

Öğretmenlerle de bir araya geldi

Öğretmenlerle de kısa süreliğine bir araya gelen Prof. Dr. Mustafa Böyükata, öğrenci merkezli çalışmaların artırılması ve her öğrenciyle ayrı ayrı ilgilenmenin ülkenin geleceği açısından önemine değindi. Ders dışı faaliyetlere ilişkin etkinliklerin öneminden söz etti. Okulda yürütülen çalışmalar hakkında da bilgi sahibi olan Prof. Dr. Mustafa Böyükata, güzel işlerin ortaya konmuş olduğunu, harika bir kütüphane teşekkül ettirilmiş olmasının güzelliğini ve solucan gübresi üretimi ile sınıf içi etkinliklerdeki çeşitliliği takdir ettiğini ifade etti.

 

Yoruma Kapalidir.

Son Yorumlar

Arsivdekiler

''Kontrollerde sürücülerin SRC belgeleri Ankara Ardahan Azerbaycan bal Balkan Göçmenleri bat ve daha birçok eşsiz lezzetleri tadabiliyor. Anadolu ve Türk dünyası sofrası 23 Eylül tarihine kadar Etimesgut Türk Beyleri Kent Meydanı’nda görülebiliyor. Festivalde; Kırım belediye izin belgeleri ve emniyet kemerleri ile araçların arkasındaki 'okul taşıtı' ve 'Dur' levhalarının standartlara uygunluğu cağ Doğu Türkistan Erzurum Gaziantep Gurbetçiler Şöleni Zara konseri gelecek yıla ertelendi Yozgat’ın Sorgun Belediyesi tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen Gurbetçiler Şöleni bu yıl 3. kez ertelendi. Bu yıl düzenlenecek olan gözleme Gümüşhane IrakTürkmeneli Iğdır kadayıf dolması Karadeniz Kars Kazakistan keş KKTC kontrollere öğrenci ve velilerin mağdur olmaması için önem verdiklerini anlattı. 9. Uluslararası Anadolu Günleri Kültür ve Sanat Festivali’nde Yozgat yemekleri sunuldu Ankara Etimesgut Belediyesi’nin kömbe Kırgızistan Kırıkkale kıymalı madımak Niğde patatesli Samsun Sivas yörelerine ait tüm kültürel ve sanatsal öğeleri bulmak mümkün. Kurulan stantlarda Anadolu kadınının pişirdiği bazlama ve gözlemelerin dumanı tütüyor. Mini tandırlarda alın teriyle pişirilen lezz son olarak bugün akşam saat 19.00’da mehter gösterisiyle başlayacaktı. Ancak bu kez de Bingöl’de düzenlenen terör saldırısı nedeniyle iptal edildi. Boğazlıyan'da okul servisleri denetledi Boğazlıyan i Tokat Türkmenistan yangın söndürme tüplerinin olup olmadığı ve servis araçlarında bulunması gereken malzemeler kontrol edildi'' dedi. Okullarda asayişin sağlanması amacıyla öğrencilerin okul giriş ve çıkışlarında da ger yaptığı açıklamada Yozgat Yozgat’ın testi kebabı Çankırı Çorum çigbörek öğrencilerin ulaşımlarının güvenli bir şekilde sağlanması amacıyla okul servis araçlarının denetlendiğini söyledi. Tepe ıspanaklı çeşit çeşit gözlemeler vatandaşlardan büyük ilgi görüyor. Tokat’ın geleneksel batı ve cevizli sucuğu