Edebiyat sokağı kitap okumayı sevdiriyor

Ekleyen admin on Oca 21st, 2020 kategori : Genel, Manşet. Bu kayit icin herhangi bir yanit takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yorumlar kapalidir.

Spread the love

Sorgun TOKİ Şehit Mustafa Tekgül Anadolu Lisesi’nde oluşturulan “Edebiyat Sokağı” öğrenciler arasında kitap okuma alışkanlığını artırdı.

Okul Müdürü Nafi Yıldırım: “Teneffüste şiir evinde toplanan öğrencilerimiz kitap okuyor, sohbet ediyor, ortam güzel olunca da kitap okumaya hevesleri artıyor” dedi.

YOZGAT – Yozgat’ın Sorgun ilçesinde bir lisede oluşturulan “Edebiyat Sokağı” ile öğrenciler hem derste hem de teneffüste şair, yazar ve eserlerini öğreniyor.

Öğrenciler, Edebiyat Sokağı’da derslerine çalıştıkları gibi sokakta gördükleri şair ve yazarların eslerine de ilgi duymaya başlaması, kitap okuma alışkanlığını artırdı.

Sorgun TOKİ Şehit Mustafa Tekgül Anadolu Lisesi Müdürü Nafi Yıldırım ve Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni Veysel Şimşek, öğrencilerin şair ve yazarları tanımlarını sağlamak, genel kültürünü artırmak ve öğrenciler arasında kitap okuma alışkanlığını yaymak amacıyla okul koridorlarını Edebiyat Sokağına dönüştürdü.

Türk tarihindeki ünlü şair ve yazarların hayatları ve eserlerini konu olan fotoğraflar duvarlara asılırken koridorlara da öğrencilerin kitap okuması ve ders çalışması için banklar yerleştirildi.

Öğrenciler ders dışında teneffüste de gezerken şair ve yazarların hayatlarını ve eserlerini okuyup öğreniyor.

Okul Müdürü Yıldırım, okulda hem bir görsellik oluşturmak hem de öğrencilerin teneffüslerde, boş zamanlarında bir şeyler öğrenmesini sağlamak amacıyla okul koridorlarında Edebiyat Sokağı oluşturduklarını söyledi.

Öğrencilerin özellikle teneffüslerde hem gezip hemde gözüne çarpan şair ve yazarların hayatlarını okuduklarını anlatan Yıldırım, “Teneffüste şiir evinde toplanan öğrencilerimiz kitap okuyor, sohbet ediyor, ortam güzel olunca da kitap okumaya hevesleri artıyor.” dedi.

Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni Şimşek de “Bir fotoğraf bin söze beldir” sözünden yola çıktıklarını ifade etti.

Şimşek, “Anlatılan her şey sözle değil de bazen görsel olarak insanlara daha farklı anlam ifade ettiğini ve zihinde daha fazla yer ettiğini görebiliyoruz. Bu sebeple bizde bu çalışmayı yaptık.” diye konuştu.

11. sınıf öğrencisi Sedanur Şahin, Edebiyat Sokağı kendileri için çok iyi olduğunu anlattı.

Şahin, “Derslerde görmüş olduğumuz yazarları teneffüste de fotoğraflarıyla eserleriyle görüyoruz. Tanımadığımız yazarları da kütüphaneye gidip araştırıyoruz, yeni yeni şeyler öğreniyoruz. Sınavlarda olsun, hayatımızda olsun çok karşılaşıyoruz, bu bilgileri de edebiyat sokağında öğrenmiş oluyoruz. Kitap okuyoruz, şiirlere bakıyoruz, yazarların eserlerini öğreniyoruz.” ifadelerini kullandı.

12. sınıf öğrencisi Yunus Emre Ünal da okul koridorlarının görsel olarak zenginleştiğini vurgulayarak şunları söyledi:

“Burada şiir evimiz var teneffüslerde oturup şiir okuyoruz arkadaşlarla sohbet ediyoruz. Şairleri yazarları tanıyoruz onların eserlerini tanıyoruz görmediğimiz bilmediğimiz o kadar çok şair ve yazar varmış ki hepsini bu sayede burada görmüş olduk. Burası kütüphane gibi bir şey oldu. Her şeyi burada görüyoruz birçok bilgi ediniyoruz, yazılılarda, derslerde karşımıza çıkan soruların bir çoğuna burada rastlıyoruz. Gözümüze çarpmasıyla dahi bilgi ediniyoruz okuma isteği olmayanlarda dahi okuma isteği oluşuyor.”

9. sınıf öğrencisi Nisanur Yılıdırım ise önceden okul koridorlarının boş olduğuna değinerek, “Hocalarımız buraya edebiyat sokağı oluşturdu. Buradaki bilgiler denemelerde olsun, yazılılarda olsun karşımıza çıkıyor. Buradaki bilgilerle genel kültürümüz gelişiyor, sokağımız zengin bir yer oldu. Yazılıda çıkan soruları rahatlıkla cevaplaya biliyoruz.” dedi. (ŞAHİN ÖZMEN)

 

Yoruma Kapalidir.

Son Yorumlar

Arsivdekiler

''Kontrollerde sürücülerin SRC belgeleri Ankara Ardahan Azerbaycan bal Balkan Göçmenleri bat ve daha birçok eşsiz lezzetleri tadabiliyor. Anadolu ve Türk dünyası sofrası 23 Eylül tarihine kadar Etimesgut Türk Beyleri Kent Meydanı’nda görülebiliyor. Festivalde; Kırım belediye izin belgeleri ve emniyet kemerleri ile araçların arkasındaki 'okul taşıtı' ve 'Dur' levhalarının standartlara uygunluğu cağ Doğu Türkistan Erzurum Gaziantep Gurbetçiler Şöleni Zara konseri gelecek yıla ertelendi Yozgat’ın Sorgun Belediyesi tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen Gurbetçiler Şöleni bu yıl 3. kez ertelendi. Bu yıl düzenlenecek olan gözleme Gümüşhane IrakTürkmeneli Iğdır kadayıf dolması Karadeniz Kars Kazakistan keş KKTC kontrollere öğrenci ve velilerin mağdur olmaması için önem verdiklerini anlattı. 9. Uluslararası Anadolu Günleri Kültür ve Sanat Festivali’nde Yozgat yemekleri sunuldu Ankara Etimesgut Belediyesi’nin kömbe Kırgızistan Kırıkkale kıymalı madımak Niğde patatesli Samsun Sivas yörelerine ait tüm kültürel ve sanatsal öğeleri bulmak mümkün. Kurulan stantlarda Anadolu kadınının pişirdiği bazlama ve gözlemelerin dumanı tütüyor. Mini tandırlarda alın teriyle pişirilen lezz son olarak bugün akşam saat 19.00’da mehter gösterisiyle başlayacaktı. Ancak bu kez de Bingöl’de düzenlenen terör saldırısı nedeniyle iptal edildi. Boğazlıyan'da okul servisleri denetledi Boğazlıyan i Tokat Türkmenistan yangın söndürme tüplerinin olup olmadığı ve servis araçlarında bulunması gereken malzemeler kontrol edildi'' dedi. Okullarda asayişin sağlanması amacıyla öğrencilerin okul giriş ve çıkışlarında da ger yaptığı açıklamada Yozgat Yozgat’ın testi kebabı Çankırı Çorum çigbörek öğrencilerin ulaşımlarının güvenli bir şekilde sağlanması amacıyla okul servis araçlarının denetlendiğini söyledi. Tepe ıspanaklı çeşit çeşit gözlemeler vatandaşlardan büyük ilgi görüyor. Tokat’ın geleneksel batı ve cevizli sucuğu