İşten çıkarılan maden işçileri yürüyüş eylemi yaptı

Ekleyen admin on Oca 14th, 2020 kategori : Genel. Bu kayit icin herhangi bir yanit takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yorumlar kapalidir.

Spread the love

YOZGAT – Yozgat’ın Sorgun ilçesinde hizmet veren Yeni Anadolu Madencilik şirketinde, işten çıkarılan 135 madencinin eylemi sürüyor.

31 Aralıktan bu yana kömür ocağı nizamiye kapısı girişinde eylemlerini sürdüren işçiler, bu gün de nizamiye kapısından başlayıp, Belediye Meydanı’na kadar yürüyüş yaptılar.

Sabah saat 10.30 da kömür ocağı nizamiye kapısından başlayan yürüyüş, sloganlar eşliğinde Sorgun Şefaatli yolunu takip ederek, Reis Bey köprüsünden, Cumhuriyet, Muhsin Yazıcıoğlu, Ankara Caddesi’ni takiben, Belediye Meydanı’n da yapılan basın açıklamasıyla son buldu.

Türkiye Maden-İş Sendikası Sorgun Temsilcisi Kerim Bağıran, burada yaptığı basın açıklamasında, amaçlarının para değil, iş, ekmek olduğunu söyledi.

Bağıran, bazı TV kanallarında amaçlarının para olduğu yönünde çıkan haberlerin gerçeği yansıtmadığını ifade ederek “Buradan yetkililere sesleniyorum. Ben yer altında çalıştığım için iki asgari ücret istemiyorum. Beni yeniden işe al, tek asgari ücretle çalışacağım. Ben bu sözü arkadaşlarım adına da veriyorum. Ancak onlar bize hiçbir şey söylemiyorlar. Dün sayın vekillerimiz de geldi, bu gün giriş yapılacaktı, yine ses yok. Biz artık gerekli adımların atılmasını bekliyoruz” dedi.

-Banka maaşlara bloke koydu

Bağıran maaşlarını aldıkları bankadan da bir darbe yediklerini ve daha önce çektikleri krediler karşılığında maaşlarına bloke koyulduğuna dikkat çekerek, şöyle konuştu:

“Aldığımız paralar sizin olsun artık. Biz bundan sonra ne yiyeceğiz? Ne yapacağız? Evimize nasıl ekmek götüreceğiz? Yatırılan paralar kredileri kurtarmayacak. Yozgat’ta Sorgun’da tüten iki tane baca var. Biri kömür ocağı, biri şeker fabrikası. Bunlar da giderse, Yozgat’a Sorgun’a en büyük kötülüğü sizler yapmış olacaksınız. Zaten istihdam sıkıntısı var, bunu daha da artıracaksınız. Bizim para derdimiz yok. Ben tazminatımı da bağışlıyorum. Bana iş verin. Ben evime gidemiyorum. Çocuğumu, ailemi göremiyorum.”

-Burada sakat kalan arkadaşlarımız ne yapacak

Kömür ocağında işçi olarak çalışıp da, iş kazası sonucu sakat kalan birçok işçi arkadaşı bulunduğuna, bunların emekliliğine az bir süre kaldığına ve bundan sonra hiç kimsenin bu işçileri çalıştırmayacağına işaret eden Bağıran “Bir arkadaşım beyin ameliyatı oldu, biri kolundan sakat, biri ayağından. Şimdi bunları hangi işveren alıp da çalıştırır. Bu arkadaşlarımız nasıl emekli olacak” diye konuştu.

Eylem, Belediye Başkan Yardımcısı Kadir Kaygusuz, Sorgun Belediyespor Kulübü Başkanı Ergin Gül, Belediye Meclis üyelerinin işçilerle birlikte yürüyüşü ile sona erdi.

Vali Çakır’dan, İşçilere Ziyaret

Diğer yandan Yozgat  Valisi Kadir Çakır, 31 Aralık 2019 tarihi itibariyle kapatılıp, 135 işçinin işine son verilmesinin ardından başlatılan eylemin yapıldığı kömür işletmesini ziyaret etti.
Vali Çakır, taşeron şirketin iş akitlerini feshetmesi nedeniyle eylem yapan işçilerin taleplerini dinleyerek mağduriyetlerinin giderilmesi için gerekli girişimlerde bulunduklarını söyledi. (MEHTAP DOĞAN)

 

Yoruma Kapalidir.

Son Yorumlar

Arsivdekiler

''Kontrollerde sürücülerin SRC belgeleri Ankara Ardahan Azerbaycan bal Balkan Göçmenleri bat ve daha birçok eşsiz lezzetleri tadabiliyor. Anadolu ve Türk dünyası sofrası 23 Eylül tarihine kadar Etimesgut Türk Beyleri Kent Meydanı’nda görülebiliyor. Festivalde; Kırım belediye izin belgeleri ve emniyet kemerleri ile araçların arkasındaki 'okul taşıtı' ve 'Dur' levhalarının standartlara uygunluğu cağ Doğu Türkistan Erzurum Gaziantep Gurbetçiler Şöleni Zara konseri gelecek yıla ertelendi Yozgat’ın Sorgun Belediyesi tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen Gurbetçiler Şöleni bu yıl 3. kez ertelendi. Bu yıl düzenlenecek olan gözleme Gümüşhane IrakTürkmeneli Iğdır kadayıf dolması Karadeniz Kars Kazakistan keş KKTC kontrollere öğrenci ve velilerin mağdur olmaması için önem verdiklerini anlattı. 9. Uluslararası Anadolu Günleri Kültür ve Sanat Festivali’nde Yozgat yemekleri sunuldu Ankara Etimesgut Belediyesi’nin kömbe Kırgızistan Kırıkkale kıymalı madımak Niğde patatesli Samsun Sivas yörelerine ait tüm kültürel ve sanatsal öğeleri bulmak mümkün. Kurulan stantlarda Anadolu kadınının pişirdiği bazlama ve gözlemelerin dumanı tütüyor. Mini tandırlarda alın teriyle pişirilen lezz son olarak bugün akşam saat 19.00’da mehter gösterisiyle başlayacaktı. Ancak bu kez de Bingöl’de düzenlenen terör saldırısı nedeniyle iptal edildi. Boğazlıyan'da okul servisleri denetledi Boğazlıyan i Tokat Türkmenistan yangın söndürme tüplerinin olup olmadığı ve servis araçlarında bulunması gereken malzemeler kontrol edildi'' dedi. Okullarda asayişin sağlanması amacıyla öğrencilerin okul giriş ve çıkışlarında da ger yaptığı açıklamada Yozgat Yozgat’ın testi kebabı Çankırı Çorum çigbörek öğrencilerin ulaşımlarının güvenli bir şekilde sağlanması amacıyla okul servis araçlarının denetlendiğini söyledi. Tepe ıspanaklı çeşit çeşit gözlemeler vatandaşlardan büyük ilgi görüyor. Tokat’ın geleneksel batı ve cevizli sucuğu