Yüksek Hızlı Tren (YHT) Hizmete Giriyor

Ekleyen admin on Oca 14th, 2020 kategori : Genel, Manşet. Bu kayit icin herhangi bir yanit takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yorumlar kapalidir.

Spread the love

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan, Hızlı Trenin test sürüşlerine hazırlandığını açıkladı.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan, ’393 kilometre uzunluğundaki Ankara-Sivas yüksek hızlı tren hattında Balışeyh – Yerköy – Akdağmadeni kesiminde mart ayı içerisinde test sürüşlerine başlamayı ve projeyi 2020 yılı 2. çeyreğinde tamamlamayı hedefliyoruz” açıklamasında bulundu.

Ankara-Tiflis bağlantılı İpek Yolu Hızlı Tren projesinin ilk ayağını oluşturan Ankara-Yozgat-Sivas hattındaki çalışmalar devam ederken, Mart ayı içerisinde deneme sürüşlerinin başlayacağı, daha sonraki süreçte ise ulaşıma açılacağı açıklandı.

Bakan Turhan, TCDD Genel Müdürlüğünde düzenlediği ‘Demiryollarında 17 Yılda Kat Edilen Mesafe ve Hedefler’ konulu basın toplantısında, hükümet olarak ilk günden bu yana, ulaşım altyapısının tüm yaşam alanlarını geliştiren, dönüştüren temel unsur olduğu gerçeğiyle hareket ettiklerini söyledi.

Bakan Turhan, ‘’393 kilometre uzunluğundaki Ankara-Sivas yüksek hızlı tren hattında Balışeyh-Yerköy-Akdağmadeni kesiminde Mart ayı içerisinde test sürüşlerine başlamayı, projeyi 2020 yılının ikinci çeyreğinde tamamlamayı hedefliyoruz’’ dedi.

Ankara-Sivas Yüksek Hızlı Tren Projesi kapsamında Yerköy-Sivas yönünde ray serim çalışmaları devam ediyor. Ray serim çalışmalarında işin yüzde 87′si tamamlandı, kalan kısımlar da 2020 Mart ayında tamamlanarak, test sürüşlerine başlanılması planlandı.

Küçük Asya ile İpek Yolu güzergahındaki Asya ülkelerini birleştiren demir yolu koridorunun önemli akslarından olan Yüksek Hızlı Tren projesi kapsamında Yerköy-Yozgat-Sorgun hattına çift yön 80 kilometre ray serimi yapıldı. Yozgat Divanlı Mahallesi’ndeki Yozgat İstasyonu’nda inşaat devam ediyor.

Yozgatlının uzun süredir beklediği hızlı tren çalışmalarında tünelin ucunun artık görünmeye başladığı kaydedildi.

13,2 milyar lira tutarındaki yatırımın hayata geçmesiyle Sivas-Ankara arasını iki saate, Ankara-Yozgat arası ise yaklaşık bir saate düşecek. Ankara-Sivas YHT Projesi, Sivas-Erzincan, Erzincan-Erzurum-Kars hızlı tren hatlarıyla bütünleşerek, Bakü-Tiflis-Kars demir yoluna entegre edilecek.

 

Yoruma Kapalidir.

Son Yorumlar

Arsivdekiler

''Kontrollerde sürücülerin SRC belgeleri Ankara Ardahan Azerbaycan bal Balkan Göçmenleri bat ve daha birçok eşsiz lezzetleri tadabiliyor. Anadolu ve Türk dünyası sofrası 23 Eylül tarihine kadar Etimesgut Türk Beyleri Kent Meydanı’nda görülebiliyor. Festivalde; Kırım belediye izin belgeleri ve emniyet kemerleri ile araçların arkasındaki 'okul taşıtı' ve 'Dur' levhalarının standartlara uygunluğu cağ Doğu Türkistan Erzurum Gaziantep Gurbetçiler Şöleni Zara konseri gelecek yıla ertelendi Yozgat’ın Sorgun Belediyesi tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen Gurbetçiler Şöleni bu yıl 3. kez ertelendi. Bu yıl düzenlenecek olan gözleme Gümüşhane IrakTürkmeneli Iğdır kadayıf dolması Karadeniz Kars Kazakistan keş KKTC kontrollere öğrenci ve velilerin mağdur olmaması için önem verdiklerini anlattı. 9. Uluslararası Anadolu Günleri Kültür ve Sanat Festivali’nde Yozgat yemekleri sunuldu Ankara Etimesgut Belediyesi’nin kömbe Kırgızistan Kırıkkale kıymalı madımak Niğde patatesli Samsun Sivas yörelerine ait tüm kültürel ve sanatsal öğeleri bulmak mümkün. Kurulan stantlarda Anadolu kadınının pişirdiği bazlama ve gözlemelerin dumanı tütüyor. Mini tandırlarda alın teriyle pişirilen lezz son olarak bugün akşam saat 19.00’da mehter gösterisiyle başlayacaktı. Ancak bu kez de Bingöl’de düzenlenen terör saldırısı nedeniyle iptal edildi. Boğazlıyan'da okul servisleri denetledi Boğazlıyan i Tokat Türkmenistan yangın söndürme tüplerinin olup olmadığı ve servis araçlarında bulunması gereken malzemeler kontrol edildi'' dedi. Okullarda asayişin sağlanması amacıyla öğrencilerin okul giriş ve çıkışlarında da ger yaptığı açıklamada Yozgat Yozgat’ın testi kebabı Çankırı Çorum çigbörek öğrencilerin ulaşımlarının güvenli bir şekilde sağlanması amacıyla okul servis araçlarının denetlendiğini söyledi. Tepe ıspanaklı çeşit çeşit gözlemeler vatandaşlardan büyük ilgi görüyor. Tokat’ın geleneksel batı ve cevizli sucuğu