İnsanlık ve kişilik

Ekleyen admin on Oca 14th, 2020 kategori : Yekta Güngör Özden. Bu kayit icin herhangi bir yanit takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yorumlar kapalidir.

Spread the love

Birçok ilkenin, niteliğin, değerin ve özelliğin anlamını yitirdiği günümüzde en üzücü olanı insanlık ve kişilik konularındaki tutum ve davranış bozukluklarıdır. Ün-san için, çıkar için, siyasal getiri için gözardı edilen donanımlar toplumsal sorun durumuna gelmiştir. Yaşam gereklerini güçleştiren, ilişkileri alt-üst eden, çalışma ve çabaları boşa çıkaran eylemler ve yönelişler ulusal yaşamı gölgeleyen kötülüklerdir.

★ ★★

İnsanlık ve kişilik çelişkileriyle bozuklukları, sakıncaları yaygın aykırılıklardır. İnsanı insan yapan, insana yaraşan nitelikleri kapsayan, insana saygınlığını kazandıran değerlerle tutum ve davranışlar, insanlığı anlatır. “İnsanlık ve insancılık” öğretisiyle yaşamı anlamlı ve çekilir kılan özellikleri içine alır.

Kişilik, bireyin kendine özgü yapısının, tutum ve davranışlarıyla yansıma özelliğidir. Bedensel ve ruhsal özellikleriyle kişisel tümlüktür. İnsanlık ve kişilik değişik alanlarda ve konularda yaşama geçen durumlarla belirlenir, kanıtlanır. Temel bir gerçek vardır, insanlık her şeyden önce ve her şeyin üstündedir. Kişilik, soyluluk, seçkinlik, üstünlük, saygınlık ve değerliliktir.

Ne kadar üzücü ki bu değerlerden değişik nedenlerle ödünler verildiğini iç burukluğuyla izliyoruz. Özellikle siyasal alanda lidere tapınma sayılacak biçimde ve ölçüde yaklaşımlar, insanlık ve kişilik gereklerine çirkin aykırılıklarla sürmektedir. Katlanılan aşağılayıcı durumlar ve tutumlar, insan değerini hiçe sayan bozulmalar olarak sürüyor. Yönetimde görevli olmanın yasal gereklerinden çok, baştaki yöneticilere göre davranan, onların yakınlık ve kayırmasını bekleyen asker-sivil çok kimse görüldü. Konum, düzey, yetenek, başarı ve kişiliğin hiçbir önemi kalmadı.

Bir kişiyi ve bir kurumu incitmek, yaralamak, güç duruma düşürmek için değil, gerçeği ortaya çıkarıp haklı ile haksızı, suçlu ile suçsuzu, yanlış ile doğruyu belirleyip saptamak için sormak en uygar, en doğal yaklaşımlardan ve tutumlardan biridir. Kinle, intikam ve karşılık vermek duygusuyla değil, hak-hukuk, gerçek ve yarar anlayışıyla yaklaşmaktır. Aykırılıkları, sakıncaları, kötülükleri ve suçları azaltıp önleme çabası, çalışmasıdır, iktidara, güce değil, bilime, gerçeğe, onura, kişiliğe, hukuka uygun durumun güvencesidir. Denetim ve sorgulama açıklık ve düzen aracıdır.

★ ★★

Özellikle siyasal alanda, partizanlıkların, yapılan yanlışlık ve kötülüklerin hesabını sormak, sorumluların gereken yaptırımlarla eylemlerinin karşılığını ödetmek hesap sormanın başlıca amacıdır. En önemlisi örnek işlemlerle sakıncaların başkaları tarafından yinelenmemesi için ibret veren uygulamaların yaşama geçirilmesidir.

Bililerini yıpratıp yıkmak değil, zarar görülen durumların önlenmesi için gerekenlerin yapılmasıdır. Bulundukları katları-mevkileri, taşıdıkları yetkileri ve olanakları amaç dışı tutum ve davranışlarıyla kullananlara uygulanacak yaptırımları belirlemek ve başkalarının bu durumlardan kaçınmasını sağlamak için sorunları içtenlikle izlemek, hesap sormanın yararlı yöntemleridir.

Onulmaz (giderilmez, iyileşmez) hastalık durumunu almış, başta ayrımcılık, bölücülük, kavga, didişme, saldırı, sövme, yıkma herkesi düşündürmeli, insanlık dışı yönelişler, girişimler ve kalkışmalar engellenmelidir.

 

Yoruma Kapalidir.

Son Yorumlar

Arsivdekiler

''Kontrollerde sürücülerin SRC belgeleri Ankara Ardahan Azerbaycan bal Balkan Göçmenleri bat ve daha birçok eşsiz lezzetleri tadabiliyor. Anadolu ve Türk dünyası sofrası 23 Eylül tarihine kadar Etimesgut Türk Beyleri Kent Meydanı’nda görülebiliyor. Festivalde; Kırım belediye izin belgeleri ve emniyet kemerleri ile araçların arkasındaki 'okul taşıtı' ve 'Dur' levhalarının standartlara uygunluğu cağ Doğu Türkistan Erzurum Gaziantep Gurbetçiler Şöleni Zara konseri gelecek yıla ertelendi Yozgat’ın Sorgun Belediyesi tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen Gurbetçiler Şöleni bu yıl 3. kez ertelendi. Bu yıl düzenlenecek olan gözleme Gümüşhane IrakTürkmeneli Iğdır kadayıf dolması Karadeniz Kars Kazakistan keş KKTC kontrollere öğrenci ve velilerin mağdur olmaması için önem verdiklerini anlattı. 9. Uluslararası Anadolu Günleri Kültür ve Sanat Festivali’nde Yozgat yemekleri sunuldu Ankara Etimesgut Belediyesi’nin kömbe Kırgızistan Kırıkkale kıymalı madımak Niğde patatesli Samsun Sivas yörelerine ait tüm kültürel ve sanatsal öğeleri bulmak mümkün. Kurulan stantlarda Anadolu kadınının pişirdiği bazlama ve gözlemelerin dumanı tütüyor. Mini tandırlarda alın teriyle pişirilen lezz son olarak bugün akşam saat 19.00’da mehter gösterisiyle başlayacaktı. Ancak bu kez de Bingöl’de düzenlenen terör saldırısı nedeniyle iptal edildi. Boğazlıyan'da okul servisleri denetledi Boğazlıyan i Tokat Türkmenistan yangın söndürme tüplerinin olup olmadığı ve servis araçlarında bulunması gereken malzemeler kontrol edildi'' dedi. Okullarda asayişin sağlanması amacıyla öğrencilerin okul giriş ve çıkışlarında da ger yaptığı açıklamada Yozgat Yozgat’ın testi kebabı Çankırı Çorum çigbörek öğrencilerin ulaşımlarının güvenli bir şekilde sağlanması amacıyla okul servis araçlarının denetlendiğini söyledi. Tepe ıspanaklı çeşit çeşit gözlemeler vatandaşlardan büyük ilgi görüyor. Tokat’ın geleneksel batı ve cevizli sucuğu