Kadın girişimci devlet desteğiyle kurduğu mantar tesisinde hemcinslerine istihdam sağladı

Ekleyen admin on Ara 10th, 2019 kategori : Genel, Manşet. Bu kayit icin herhangi bir yanit takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yorumlar kapalidir.

Spread the love

Sorgunlu kadın girişimci Merve Akgül, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu desteklerinden yararlanarak Aşağıcumafakılı köyünde kurduğu mantar üretim tesisinde yaklaşık 20 kadına da iş imkanı sundu

YOZGAT – Yozgatlı kadın girişimci Merve Akgül, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) desteklerinden yararlanarak kurduğu mantar üretim tesisinde, yaklaşık 20 köylü kadına da iş imkanı sağladı.

TKDK’nin hibe desteklerinden faydalanan 25 yaşındaki Merve Akgül, Sorgun ilçesinin Aşağıcumafakılı köyüne 1 milyon 600 bin lira yatırımla geçen yıl mantar üretim tesisi kurdu.
İstihdamda kadınlara pozitif ayrımcılık yapan Akgül, tesisin yer aldığı köyde yaşayan yaklaşık 20 kadına da iş imkanı sundu.

Kadınlar tarafından tesiste üretilen yıllık yaklaşık 300 ton mantar, Yozgat ve Sorgun ilçesinin yanı sıra Karadeniz bölgesine pazarlanıyor.

İşletme Müdürü Kenan Kozan, yaptığı açıklamada, TKDK teşvikleriyle kurulan tesiste günlük ortalama 750 kilogram mantar hasadı yaptıklarını belirtti.

Kozan, tesisin köy halkına iş imkanı da sağlandığını anlatarak, “Tesisimiz son teknoloji kullanılarak kuruldu ve klima sistemi sayesinde yıl boyu mantar üretiliyor. Burada 15-20 kişiye de istihdam sağlıyoruz.” dedi.

- “Ev ekonomimize katkı sağlıyoruz”

Tesiste 135 metrekareden oluşan 7 üretim odası bulunduğunu aktaran Kozan, “Mantar 35-40 günde yetişiyor ama tesisimizde 365 gün üretim yapılmaktadır. İşletme sahibi Merve Akgül, genç girişimci olarak bu işe başladı ve şu anda sorunsuz bir şekilde üretimimizi yapıyoruz.” diye konuştu.

İşçilerden Fatma Akyüz de böyle bir tesisin köylerine kurulmasından dolayı memnun olduklarını dile getirdi.

Akyüz, “Burası bize bir iş kapısı oldu, 15-20 kadın çalışıyoruz. Yapanlardan Allah razı olsun. Keşke böyle birkaç tane daha tesis olsa da çalışan sayısı artsa. Ev ekonomimize katkı sağlıyoruz.” ifadelerini kullandı.

 

 

Yoruma Kapalidir.

Son Yorumlar

Arsivdekiler

''Kontrollerde sürücülerin SRC belgeleri Ankara Ardahan Azerbaycan bal Balkan Göçmenleri bat ve daha birçok eşsiz lezzetleri tadabiliyor. Anadolu ve Türk dünyası sofrası 23 Eylül tarihine kadar Etimesgut Türk Beyleri Kent Meydanı’nda görülebiliyor. Festivalde; Kırım belediye izin belgeleri ve emniyet kemerleri ile araçların arkasındaki 'okul taşıtı' ve 'Dur' levhalarının standartlara uygunluğu cağ Doğu Türkistan Erzurum Gaziantep Gurbetçiler Şöleni Zara konseri gelecek yıla ertelendi Yozgat’ın Sorgun Belediyesi tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen Gurbetçiler Şöleni bu yıl 3. kez ertelendi. Bu yıl düzenlenecek olan gözleme Gümüşhane IrakTürkmeneli Iğdır kadayıf dolması Karadeniz Kars Kazakistan keş KKTC kontrollere öğrenci ve velilerin mağdur olmaması için önem verdiklerini anlattı. 9. Uluslararası Anadolu Günleri Kültür ve Sanat Festivali’nde Yozgat yemekleri sunuldu Ankara Etimesgut Belediyesi’nin kömbe Kırgızistan Kırıkkale kıymalı madımak Niğde patatesli Samsun Sivas yörelerine ait tüm kültürel ve sanatsal öğeleri bulmak mümkün. Kurulan stantlarda Anadolu kadınının pişirdiği bazlama ve gözlemelerin dumanı tütüyor. Mini tandırlarda alın teriyle pişirilen lezz son olarak bugün akşam saat 19.00’da mehter gösterisiyle başlayacaktı. Ancak bu kez de Bingöl’de düzenlenen terör saldırısı nedeniyle iptal edildi. Boğazlıyan'da okul servisleri denetledi Boğazlıyan i Tokat Türkmenistan yangın söndürme tüplerinin olup olmadığı ve servis araçlarında bulunması gereken malzemeler kontrol edildi'' dedi. Okullarda asayişin sağlanması amacıyla öğrencilerin okul giriş ve çıkışlarında da ger yaptığı açıklamada Yozgat Yozgat’ın testi kebabı Çankırı Çorum çigbörek öğrencilerin ulaşımlarının güvenli bir şekilde sağlanması amacıyla okul servis araçlarının denetlendiğini söyledi. Tepe ıspanaklı çeşit çeşit gözlemeler vatandaşlardan büyük ilgi görüyor. Tokat’ın geleneksel batı ve cevizli sucuğu