HTBB Antalya Gezisi (VI)

Ekleyen admin on Kas 29th, 2019 kategori : Esma Arslan. Bu kayit icin herhangi bir yanit takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yorumlar kapalidir.

Spread the love

Bu genel değerlendirmeler ile sevgili okurlar bu yazı ve haber dizimi sonlandırmak istiyorum. Şimdiye kadar aldığım tepki ve geri dönüşler için hepinize teşekkür ederim. Okunduğunu bilmek güzel bir his. Gelelim asıl mevzuya: Kolay değil yirmi dört insan, gazeteci kaç günlük programlı bir gezi gerçekleştirmişler. Ayrıca basın birliği olarak bu güne kadar yapılan gezilerin en kapsamlısı burada sözü edilen. Samimi düşüncelerini katılımcıların ortaya dökmesi en yapıcı olacağı kanısındayım. Ki yanlışlarımız yol göstersin, bir daha tekrarlanmasınlar, hatalarımızdan dersler çıkartalım. Olumlu yanlar övülsün, önayak olan arkadaşların emekleri unutulmasın.

Yazımda olumlu bulmadığım eleştirilmesi gereken yanlar ile başlayıp iyi ve olumlu bulduğum yanlar ve övgüyle bitirmek istiyorum. Eleştiriyi nedense toplum olarak yanlış anlıyoruz. Gezeteci dostlarımda da bazen bu duruma rastlıyorum bir anlam veremiyorum. Oysa eleştiri bizi geliştirir, güçlendirir ve zenginleştirir kanısındayım. Genel gözlemim bence fotoğraf çekilmesi konusunda sırf bu iş için bir veya birkaç arkadaş görevlendirilebilirdi. Herkesin kişisel fotoğraf koleksiyonunu doldurma çabası ile haber için çok önemli olması gereken fotoğraflar birbirine karıştı. Yani sergilenenler profesyonellikten bana biraz uzakmış gibi geldi. Bir dahaki gezide bence üzerinde ayrıca durulmalı.

O kadar arkadaş gittik, haberler oldukça zayıf ve yetersiz kaldı. Bana gelen tepkiler bu yöndeydi. Onca kalabalıktan daha zengin ve çok yönlü haber yapılabilirdi. Dışarıya bilgi akışı tek kanal üzerinden mı olmalıydı, yoksa isteyen kendi haberini kendisi yapma özgürlüğünü korumalı mı, kafam pek aydınlanmadı. Bu konuyu da bence konuşabilmeliyiz.

REPORT THİS AD

Bu benim düzenlenen böylesi gezilere ilk katılışım idi. Dezavantajları kadar avantajlarına da şahitlik ettim. Basından arkadaşlar aylık kahvaltılarda veye düzenli toplantılarda biraraya gelsek de birbirimizi yüzeysel tanıyoruz. Bu tür gezilerin bir amacı da hep birlikte kahvaltı masasında sohbet edebilmek, özel toplantılar dışında kaynaşmak, birlikte olabilmek. Maalesef ben bunu göremedim. İkişerli veya grup halinde, veya kankisi ile gelinip gidildi yemek masalarına. Arzulanan kaynaşma ve yakınlaşma bence pek gerçekleşemedi. Ben bunu bir eksiklik olarak görüyorum. Basının birbiriyle yakınlaşması, kaynaşması, farklı yanlarının tanınması gerçekleşemedi. Belki bu yan da ilerideki gezilerde dikkate alınır. Gruplaşmalar değil de kaynaşma olsa çok daha verimli olurdu.

Yapılan ziyaretlerde belki grubun çok büyük olmasından kaynaklanıyor olabilir, zaman zaman bazı arkadaşlarımızın genelin uyumu dışındaki davranışları dikkat çekiyordu. Örneğin dolmuş veya otobüs seyahatlerimizde kendi aralarında sohbetlerde kaba ve argolu konuşmalar rahatsızlık vericiydi. Bizler birbirimizi tanıyor olabiliriz. Ama orada bir heyet olarak, HTBB, bir kurum olarak varız. Bu türden davranışlar kurumun geneline mal edilebilir, çok vahim yanlış anlaşılmalara yol açabilir.

Önceden verilen bilgiye göre belli bir otel kararlaştırılmıştı. Yönetim oy birliği ile karar almış ve bu otel saptanmış. Her arkadaşa da bu bilgi iletilmiş. Biz İstanbul Havaalanı’na indiğimizde tesadüfen gelen bir mesaj ile adı verilen otele giden bir arkadaşımızın bu otele alınmayıp kapıdan geri çevrildiğini öğrendik. Bu arkadaş sayesinde otelin değiştirildiğini, onun hiçte hoş olmayan bir davranışla karşı karşıya kaldığını öğrendik. Organizatörler bizleri havaalanında karşılayacakları için orada zaten herkese söyleriz düşüncesinden yola çıkmışlar. Geziye memlekette bulunup oradan katılan arkadaşlara zamanında bilgi akışı gerçekleşebilmeliydi.

Gelelim övülecek özelliklere: Program güzel ve dolu dolu organize edilmişti. Ufak tefek aksaklıklar bu muhteşem organizasyona kıyasla sözü dahi edilemez. Bu tür gezilerin bizi zenginleştirdiği, ufuk açtığı, yeni bakış açıları kazandırdığı bir gerçek. Böylelikle güzel Türkiye’mizi, işverenlerimizi, üniversitelerimizi, resmi veya sivil toplum kurum ve kuruluşlarımızı tanımış oluyoruz. Her gezide farklı kuruluşlar ve insanlar ziyaret ediliyor. Bakış açımızı, görüş açımızı geliştirip zenginleştirdiğine inanıyorum. Özellikle yazar ve gazeteci arkadaşlar için bulunmaz bir ortam. Çünkü kulaktan dolma haberler değil aksine birebir canlı canlı yaşayıp görüp, haber değerini görenler haberlerini yapabiliyorlar.

Başlı başına böyle bir geziyi organize edip gerçekleştirmek büyük bir başarı. Bunu överek basın birliğimizin hanesine yazabiliriz. Kendi adıma emeği geçen her bir arkadaşımıza tek tek teşekkür ederim. Gösterilen konukseverliği de unutamayız. Evsahiplerimize de ben buradan teşekkür etmek istiyorum.

 

Yoruma Kapalidir.

Son Yorumlar

Arsivdekiler

''Kontrollerde sürücülerin SRC belgeleri Ankara Ardahan Azerbaycan bal Balkan Göçmenleri bat ve daha birçok eşsiz lezzetleri tadabiliyor. Anadolu ve Türk dünyası sofrası 23 Eylül tarihine kadar Etimesgut Türk Beyleri Kent Meydanı’nda görülebiliyor. Festivalde; Kırım belediye izin belgeleri ve emniyet kemerleri ile araçların arkasındaki 'okul taşıtı' ve 'Dur' levhalarının standartlara uygunluğu cağ Doğu Türkistan Erzurum Gaziantep Gurbetçiler Şöleni Zara konseri gelecek yıla ertelendi Yozgat’ın Sorgun Belediyesi tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen Gurbetçiler Şöleni bu yıl 3. kez ertelendi. Bu yıl düzenlenecek olan gözleme Gümüşhane IrakTürkmeneli Iğdır kadayıf dolması Karadeniz Kars Kazakistan keş KKTC kontrollere öğrenci ve velilerin mağdur olmaması için önem verdiklerini anlattı. 9. Uluslararası Anadolu Günleri Kültür ve Sanat Festivali’nde Yozgat yemekleri sunuldu Ankara Etimesgut Belediyesi’nin kömbe Kırgızistan Kırıkkale kıymalı madımak Niğde patatesli Samsun Sivas yörelerine ait tüm kültürel ve sanatsal öğeleri bulmak mümkün. Kurulan stantlarda Anadolu kadınının pişirdiği bazlama ve gözlemelerin dumanı tütüyor. Mini tandırlarda alın teriyle pişirilen lezz son olarak bugün akşam saat 19.00’da mehter gösterisiyle başlayacaktı. Ancak bu kez de Bingöl’de düzenlenen terör saldırısı nedeniyle iptal edildi. Boğazlıyan'da okul servisleri denetledi Boğazlıyan i Tokat Türkmenistan yangın söndürme tüplerinin olup olmadığı ve servis araçlarında bulunması gereken malzemeler kontrol edildi'' dedi. Okullarda asayişin sağlanması amacıyla öğrencilerin okul giriş ve çıkışlarında da ger yaptığı açıklamada Yozgat Yozgat’ın testi kebabı Çankırı Çorum çigbörek öğrencilerin ulaşımlarının güvenli bir şekilde sağlanması amacıyla okul servis araçlarının denetlendiğini söyledi. Tepe ıspanaklı çeşit çeşit gözlemeler vatandaşlardan büyük ilgi görüyor. Tokat’ın geleneksel batı ve cevizli sucuğu