EĞİTİMCİ YAZAR- ŞAİR DOĞAN HİKAYESİNİ ÖĞRETMENLERLE PAYLAŞTI

Ekleyen admin on Kas 26th, 2019 kategori : Genel. Bu kayit icin herhangi bir yanit takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yorumlar kapalidir.

Spread the love

Sorgun Yunus Emre Ortaokulu’nda görev yapan öğretmenlerle bir araya gelen Eğitimci Yazar –Şair Durali Doğan ‘ Eğitimde Fark Yaratan Öğretmenler ’ konulu bir söyleşi gerçekleştirdi.
Okulun çok amaçlı toplantı salonunda düzenlenen programa Okul Müdürü Mehmet Kılınçarslan, müdür yardımcıları ve öğretmenler katıldı.

Programın başında seminerden sorumlu öğretmen Ersal Ünal, Durali Doğan’ın biyografisini okudu ve yazdığı eserler hakkında bilgi verdi.

Doğan, söyleşide öğretmenlere kendi hayatından örnekler vererek tiyatro ve araştırma kitapları yazmaya nasıl başladığını, hayat hikayesinden kesitler sunarak anlattı. ‘Her öğretmenin yaşadığı yörenin çevre incelemesi yapması ve yerel kültürü iyi tanımasının başarısını artıracağını vurgulayan Doğan, yaptığı araştırmalarda öğrencilerden, öğretmenlerden ve halkın bizzat kendisinden çok faydalandığını belirterek şunları söyledi: ‘Yozgat ve çevresinde Türk Edebiyatı’na çok güzel örnekler vermiş, yazar,gazeteci, aşık ve şair, bilim insanı yetişmiştir. Bu değerli şahsiyetleri biz de tanıyacağız, öğrencilerimize de tanıtacağız. Öncelikli olarak öğrencilerimize yakınımızdaki fark yaratan kişileri, yazarları, şairleri tanıtmalıyız, öğrencilerimizi tanıtma yönünde teşvik etmeliyiz. Öğrencilerimize önce çevremizi tanıtan ve araştıran ödevler verelim. Onları yazmaya ve araştırmaya teşvik edelim. Yozgat; manisi, türküsü,destanı, efsanesi, yaşanmış fıkrası,hikayesi, çok zengin bir il. Öğrencilerimiz kendi öz kültürüne yabancı kalmamalı. Ben şahsen tüm yazdığım kitaplarda bu zengin halk kültüründen çok yararlandım.”

Türkiye’de kitap okuma oranının çok düşük olduğuna da dikkat çeken Doğan “Maalesef ülkemizde okuma oranı çok düşük. Dünya sıralamasında 86. sırada. İhtiyaç listesinde kitap 235. sırada. Burada en büyük görev öğretmenlerimize düşüyor.Hem kendimiz bol bol okumalıyız, yazmalıyız, hem de öğrencilerimizi okumaya, yazmaya, araştırmaya yönlendirmeliyiz.” şeklinde konuştu.

Doğan, söyleşide yazdığı şiirlerden okuyarak, öğretmenlik ve idarecilik yaptığı yıllarda unutamadığı anılarını da paylaştı. Daha sonra öğretmenlerin sorularını cevaplayan Durali Doğan, “Okul Müdürü Mehmet Kılınçarslan ve seminer sorumlusu Ersal Ünal’a ve öğretmenlere teşekkür etti. Öğretmenlerin 24 Kasım Öğretmenler Günü’nü kutlayarak konuşmasını tamamladı.
Programla ilgili görüşlerini dile getiren Türkçe Öğretmeni Yılmaz Ocak, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmeni Orhan Tatar ve diğer öğretmenler söyleşiden duydukları memnuniyeti dile getirdiler. Öğretmenler “Sorgun’da yaşayan ve hayatımızda fark yaratan kişileri hem kendilerinin tanıması, hem de öğrencilere tanıtılması için bundan sonra her türlü gayreti göstereceklerini” ifade ettiler.
Okul Müdürü Mehmet Kılınçarsan ise programın sonunda yaptığı konuşmada “24 Kasım Öğretmenleri Günü öncesinde ideal fark yaratan öğretmenimiz Durali Doğan ile bir araya gelmek için bu söyleşiyi düzenlediklerini belirterek; “Hocamızın fark yaratan öğretmen olarak hikayesini dinledik. Gurur duyduk, heyecanlandık.Kendisine teşekkür ediyoruz.Çok güzel, çok faydalı bir program oldu. Yakınımızdaki, yöremizdeki kendi değerlerimize, şair, yazar ve sanat adamlarımıza sahip çıkmalıyız.” Dedi.

 

Yoruma Kapalidir.

Son Yorumlar

Arsivdekiler

''Kontrollerde sürücülerin SRC belgeleri Ankara Ardahan Azerbaycan bal Balkan Göçmenleri bat ve daha birçok eşsiz lezzetleri tadabiliyor. Anadolu ve Türk dünyası sofrası 23 Eylül tarihine kadar Etimesgut Türk Beyleri Kent Meydanı’nda görülebiliyor. Festivalde; Kırım belediye izin belgeleri ve emniyet kemerleri ile araçların arkasındaki 'okul taşıtı' ve 'Dur' levhalarının standartlara uygunluğu cağ Doğu Türkistan Erzurum Gaziantep Gurbetçiler Şöleni Zara konseri gelecek yıla ertelendi Yozgat’ın Sorgun Belediyesi tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen Gurbetçiler Şöleni bu yıl 3. kez ertelendi. Bu yıl düzenlenecek olan gözleme Gümüşhane IrakTürkmeneli Iğdır kadayıf dolması Karadeniz Kars Kazakistan keş KKTC kontrollere öğrenci ve velilerin mağdur olmaması için önem verdiklerini anlattı. 9. Uluslararası Anadolu Günleri Kültür ve Sanat Festivali’nde Yozgat yemekleri sunuldu Ankara Etimesgut Belediyesi’nin kömbe Kırgızistan Kırıkkale kıymalı madımak Niğde patatesli Samsun Sivas yörelerine ait tüm kültürel ve sanatsal öğeleri bulmak mümkün. Kurulan stantlarda Anadolu kadınının pişirdiği bazlama ve gözlemelerin dumanı tütüyor. Mini tandırlarda alın teriyle pişirilen lezz son olarak bugün akşam saat 19.00’da mehter gösterisiyle başlayacaktı. Ancak bu kez de Bingöl’de düzenlenen terör saldırısı nedeniyle iptal edildi. Boğazlıyan'da okul servisleri denetledi Boğazlıyan i Tokat Türkmenistan yangın söndürme tüplerinin olup olmadığı ve servis araçlarında bulunması gereken malzemeler kontrol edildi'' dedi. Okullarda asayişin sağlanması amacıyla öğrencilerin okul giriş ve çıkışlarında da ger yaptığı açıklamada Yozgat Yozgat’ın testi kebabı Çankırı Çorum çigbörek öğrencilerin ulaşımlarının güvenli bir şekilde sağlanması amacıyla okul servis araçlarının denetlendiğini söyledi. Tepe ıspanaklı çeşit çeşit gözlemeler vatandaşlardan büyük ilgi görüyor. Tokat’ın geleneksel batı ve cevizli sucuğu