ÖĞRETMENLER GÜNÜ

Ekleyen admin on Kas 26th, 2019 kategori : Yahya Aksoy. Bu kayit icin herhangi bir yanit takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yorumlar kapalidir.

Spread the love

Cumhurbaşkanı Gazi Mustafa Kemal başkanlığında  toplanan Bakanlar Kurulu ‘nun 11.11.1928 tarihli toplantısında “ Millet Mektepleri Talimatnamesi “ kabul edildi. Resmi Gazete’nin  24 Kasım 1928 tarih ve 10481 sayılı nüshasında yayınlandı.

Talimatnamede,TBMM tarafından kabul edilen yeni Türk harflerinin, kısa bir zamanda ve kolay surette her ferdin ve  büyük halk kitlelerinin süratle okur yazar hale getirmek maksadı ile her Türk vatandaşı, kadın ve erkek’in üyesi kabul edildiği, öğretim süreleri dört aylık ve iki aylık olmak üzere ” Millet Mektepleri Teşkilatı” kuruldu.

Teşkilât  talimatnamesinin 4.maddesi aynen şöyledir:

Bu teşkilatın reisi umumiliğini ve Millet ‘Mektebi’nin Baş muallimliğini Reisicumhur Gazi Mustafa Kemal Hz. Kabul buyurmuşlardır..

“…Sınıfa girdiği zaman cumhurbaşkanı bile,öğretmenden sonra gelir” diyen Mustafa kemal, kültür ordusu olarak vasıflandırdığı öğretmenleri, memleketin bilim, kültür, ekonomi ve bayındırlık alanlarında kutsal amaçların yükselmesi için en önemli eğitim ve kültür ordusu olarak değerlendirmiştir.

ÖĞRETMENİM

“Bir elinde tebeşir, diğer elinde  silgi

Hep yetişmemiz için, yazarsın öğretmenim

Her gün her saat durmaz, sunarsın farklı bilgi

Kaderimin yolunu , çizersin öğretmenim.

Karanlığın içinde , ‘meşale’ yakan sensin

Bütün çiçeklerine, gözü gibi bakan sensin

Minicik beyinlere, ilimle akan sensin

Cehâleti  bilginle , ezersin öğretmenim. “

Değerli şair A.Alev Akboğa , duyarlı yüreği ve akıcı kalemiyle, tüm öğretmenler adına   çocuğunun öğretmenine  böyle seslenmekte ve hepimizin duygularına tercüman olmakta.

Eğitim tarihimizde özgün yerleri bulunan ve dünyaya örnek birer eğitim kurumu olarak değerlendirilen Köy Enstitüleri’ni de unutmamalıyız.

” OKUMA  YAZMA’ YI HER YURTTAŞA,KADINA, ERKEĞE; HAMMALA, SANDALCIYA ÖĞRETİNİZ. BUNU  YURTSEVERLİK  ÖDEVİ BİLİNİZ” diyen Atatürk’ün, ” Millet mektepleri baş öğretmenliği’ ni” kabul ettiği tarihi esas  alan MEB,ülkemize özgü olarak 24 Kasım 1981 yılından itibaren , “ÖĞRETMENLER GÜN”  olarak 24 Kasım tarihini belirlemiştir.

Türkiye’de belirlenen  24 kasım   Öğretmenler gününün  Cumhuriyetimiz ve Atatürk’le ilgili olarak özel ve özgün bir yeri  ve  anlamı  bulunmaktadır.

Daha önce , UNECO ve İLO örgütlerinin  önerileri üzerine  ,5 Ekim 1966 tarihinde   “Öğretmenlerin  statüsüne ilişkin  tavsiye kararı alan Birleşmiş Milletler teşkilatı, 5 Ekim 1994’de  5 ekim tarihini  “DÜNYA ÖĞRETMENLER GÜNÜ “   olarak ilân etmiştir. 100 ‘e yakın ülkede bu tarih, “Dünya Öğretmenler Günü” olarak kutlanmaktadır.

Okur-yazarlık bir ülkenin üretimini artırıyor diyen UNESCO, bütün dünyada  “İşlevsel Yetişkin Eğitimi Projesi” ile sorunlara çözüm aramakta.Ayrıca çağdaş eğitim konusunda, gelişen teknoloji ve bilim ışığında bütün ülkelerle işbirliğine gitmektedir.Ulusal ve evrensel boyutları olan eğitimin önceliği ve önemi bulunmaktadır.

Okul, öğretmen, öğrenci,aile ve ulus eğitim alanında  birbirini tamamlayan bir bütündür.

Baş Öğretmen Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ve aramızdan ayrılan tüm öğretmenleri, rahmetle ve saygıyla anarak selamlıyor ve  ülkemizin en büyük zenginlik kaynağı ve dayanağı olan eğitimli insan gücünü ve Cumhuriyetimizin bekçileri  fikri hür, vicdanı hür  gençliğimizi yetiştiren  tüm öğretmenlerin  sorunlarının çözülmesi dileklerimle, “ÖĞRETMENLER GÜNÜ’nü kutlayarak, başarılar diliyorum.

 

Yoruma Kapalidir.

Son Yorumlar

Arsivdekiler

''Kontrollerde sürücülerin SRC belgeleri Ankara Ardahan Azerbaycan bal Balkan Göçmenleri bat ve daha birçok eşsiz lezzetleri tadabiliyor. Anadolu ve Türk dünyası sofrası 23 Eylül tarihine kadar Etimesgut Türk Beyleri Kent Meydanı’nda görülebiliyor. Festivalde; Kırım belediye izin belgeleri ve emniyet kemerleri ile araçların arkasındaki 'okul taşıtı' ve 'Dur' levhalarının standartlara uygunluğu cağ Doğu Türkistan Erzurum Gaziantep Gurbetçiler Şöleni Zara konseri gelecek yıla ertelendi Yozgat’ın Sorgun Belediyesi tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen Gurbetçiler Şöleni bu yıl 3. kez ertelendi. Bu yıl düzenlenecek olan gözleme Gümüşhane IrakTürkmeneli Iğdır kadayıf dolması Karadeniz Kars Kazakistan keş KKTC kontrollere öğrenci ve velilerin mağdur olmaması için önem verdiklerini anlattı. 9. Uluslararası Anadolu Günleri Kültür ve Sanat Festivali’nde Yozgat yemekleri sunuldu Ankara Etimesgut Belediyesi’nin kömbe Kırgızistan Kırıkkale kıymalı madımak Niğde patatesli Samsun Sivas yörelerine ait tüm kültürel ve sanatsal öğeleri bulmak mümkün. Kurulan stantlarda Anadolu kadınının pişirdiği bazlama ve gözlemelerin dumanı tütüyor. Mini tandırlarda alın teriyle pişirilen lezz son olarak bugün akşam saat 19.00’da mehter gösterisiyle başlayacaktı. Ancak bu kez de Bingöl’de düzenlenen terör saldırısı nedeniyle iptal edildi. Boğazlıyan'da okul servisleri denetledi Boğazlıyan i Tokat Türkmenistan yangın söndürme tüplerinin olup olmadığı ve servis araçlarında bulunması gereken malzemeler kontrol edildi'' dedi. Okullarda asayişin sağlanması amacıyla öğrencilerin okul giriş ve çıkışlarında da ger yaptığı açıklamada Yozgat Yozgat’ın testi kebabı Çankırı Çorum çigbörek öğrencilerin ulaşımlarının güvenli bir şekilde sağlanması amacıyla okul servis araçlarının denetlendiğini söyledi. Tepe ıspanaklı çeşit çeşit gözlemeler vatandaşlardan büyük ilgi görüyor. Tokat’ın geleneksel batı ve cevizli sucuğu