AĞAÇLARDAN SULAR ÇEKİLİRKEN

Ekleyen admin on Kas 26th, 2019 kategori : Ali Demirdağ. Bu kayit icin herhangi bir yanit takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yorumlar kapalidir.

Spread the love

İçerisinde yaşadığımız ve bizi ihata eden dört mevsimden her birisinin ayrı ayrı bir takım özelliği ve güzelliği vardır.

Güneşin etrafında dönen dünyamız, uçsuz bucaksız bir yörüngede hareket ederken bizi de dört ayrı zaman diliminde seyahat ettirmektedir. Bunlarda hayalen gezerken, kışta erzakı tükenen bütün canlılara (nebatat, hayvanat, insanlar) fıtratlarına uygun bir sofranın hazırlanması gerekiyor. İşte bahar mevsiminde o şaşalı sofraya bütün canlıların davet edildiğini görüyoruz.

Bir mevsim daha ileri gittiğimizde, yani yaz mevsiminde o sofranın daha mükemmel bir tarzda bitkilerden, meyvelerin envai çeşidine kadar bütün canlıların ihtiyaç duyduğu bir sergi ve pazarın açıldığını müşahede ediyoruz.

Devamındaki mevsimde (Güz) ise, vazifesinin son demlerinde serilen sofraların toparlandığını ve yine orada mevcut nimetlerin hitama erdiğini ve ağaçlardan suların çekilmesiyle kendini kışa hazırladığını, vazifesinin sandukçalarını çekirdek ve tohumlarda saklayarak, gelecek bahara taşıma gayretinde olduklarını seyrediyoruz.

Akabinde gelen mevsimde ise, bembeyaz örtüsünü üzerine çekerek bütün canlıların istirahata çekildiklerine şahit oluyoruz.

Benim burada esas itibariyle üzerinde durmak istediğim güz mevsimidir. Yani sonbahar.. yani bir diğer ifadesiyle “hazan mevsimidir.” Bu mevsim, dünyanın ömrüne nispet edilirse kıyamete çeyrek kala bir zaman dilimidir. Yirmi dört saatlik bir güne nispet edilirse, ikindi vaktidir. İnsan ömrüne nispet edilirse, ihtiyarlık zamanıdır.

Evet, hazan mevsimi hüzünlerin, üzüntülerin çoğaldığı bir mevsimdir. İnsan, etrafına şöyle bir baktığında her şeyin fani olduğunu ve kendisini terk ettiğini görmektedir. Bu bakış tarzı insanlara ümitsizlik ve hüzün telkin etmektedir.

Ancak; suları çekilen ve yaprakları dökülen ağaçlara, bahar mevsiminde yeniden suların verildiğini düşündüğünde, batan güneşin ertesi sabah yeniden doğduğunu gördüğünde, kıştan sonra yeniden baharın geleceğini bilen ve inanan insanlar, fena içinde bekayı bulurlar. Ve Baki hakiki olan Allah’a kavuşmak ve beka için yaratıldığına inanmak onlar için hakiki tesellidir.

 

 

Yoruma Kapalidir.

Son Yorumlar

Arsivdekiler

''Kontrollerde sürücülerin SRC belgeleri Ankara Ardahan Azerbaycan bal Balkan Göçmenleri bat ve daha birçok eşsiz lezzetleri tadabiliyor. Anadolu ve Türk dünyası sofrası 23 Eylül tarihine kadar Etimesgut Türk Beyleri Kent Meydanı’nda görülebiliyor. Festivalde; Kırım belediye izin belgeleri ve emniyet kemerleri ile araçların arkasındaki 'okul taşıtı' ve 'Dur' levhalarının standartlara uygunluğu cağ Doğu Türkistan Erzurum Gaziantep Gurbetçiler Şöleni Zara konseri gelecek yıla ertelendi Yozgat’ın Sorgun Belediyesi tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen Gurbetçiler Şöleni bu yıl 3. kez ertelendi. Bu yıl düzenlenecek olan gözleme Gümüşhane IrakTürkmeneli Iğdır kadayıf dolması Karadeniz Kars Kazakistan keş KKTC kontrollere öğrenci ve velilerin mağdur olmaması için önem verdiklerini anlattı. 9. Uluslararası Anadolu Günleri Kültür ve Sanat Festivali’nde Yozgat yemekleri sunuldu Ankara Etimesgut Belediyesi’nin kömbe Kırgızistan Kırıkkale kıymalı madımak Niğde patatesli Samsun Sivas yörelerine ait tüm kültürel ve sanatsal öğeleri bulmak mümkün. Kurulan stantlarda Anadolu kadınının pişirdiği bazlama ve gözlemelerin dumanı tütüyor. Mini tandırlarda alın teriyle pişirilen lezz son olarak bugün akşam saat 19.00’da mehter gösterisiyle başlayacaktı. Ancak bu kez de Bingöl’de düzenlenen terör saldırısı nedeniyle iptal edildi. Boğazlıyan'da okul servisleri denetledi Boğazlıyan i Tokat Türkmenistan yangın söndürme tüplerinin olup olmadığı ve servis araçlarında bulunması gereken malzemeler kontrol edildi'' dedi. Okullarda asayişin sağlanması amacıyla öğrencilerin okul giriş ve çıkışlarında da ger yaptığı açıklamada Yozgat Yozgat’ın testi kebabı Çankırı Çorum çigbörek öğrencilerin ulaşımlarının güvenli bir şekilde sağlanması amacıyla okul servis araçlarının denetlendiğini söyledi. Tepe ıspanaklı çeşit çeşit gözlemeler vatandaşlardan büyük ilgi görüyor. Tokat’ın geleneksel batı ve cevizli sucuğu