İŞTE YOZGAT’TA GÖÇÜ DURDURMANIN REÇETESİ

Ekleyen admin on Kas 19th, 2019 kategori : Osman Hakan Kiracı. Bu kayit icin herhangi bir yanit takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yorumlar kapalidir.

Spread the love

Yozgat’ın son 10 yılının en önemli ve en tehlikeli sorunu hızla yoğunlaşan ve durdurulamayan göç sorunudur. Türkiye’nin en çok göç veren 5 il arasında yer alan ve nüfus bakımından tıpkı ‘4.evre bir kanser hastası’ gibi erim erim eriyen Yozgat, son 13 yılda nüfusunun üçte birini yoğun göç sorunu yüzünden kaybetmiştir.

Öncelikle Yozgatı içten içe kemiren işsizlik sorunuyla ciddi bir mücadele başlatılmalıdır.Bu sorun ilimizde sadece bir “Göç Müdürlüğü” kurmakla önlemez
Bilindiği gibi,‘Göç’olgusunun birçok nedeni vardır ama göçün en önemli nedenlerini işsizlik ve vatandaşların olumsuz ekonomik koşulları oluşturur.
Eğer, bir memlekette yaşayan insanların karnı doymuyorsa,üniversiteyi bitiren oğluna, kızına kendi memleketinde iş bulamıyorsa,küçük esnaf her geçen yıl daha da küçülüyorsa ,nüfusuna göre istihdam alanları sınırlı ise o yörenin temel ihtiyaç ve yatırımları yetersiz ve de geciktirilerek gerçekleştiriliyorsa,devrin iktidar temsilcileri, vatandaşlar arasında ayırımcılık yapıyorsa yani kendi siyasal görüşüne uymayan insanlara sırtını dönüyor öteki vatandaş muamelesi yapıyorsa işte, o memlekette göç ,hem de yoğun göç kaçınılmaz bir sorun olarak sürüp gider.
Göçü önlemenin birinci yolu ,Yozgat’ta işsizliği giderecek yeni istihdama yönelik yatırımların ve imkanların oluşturulmasından geçer.

Peki,göçü durdurmak için Ak Partinin yeni iktidar döneminde neler yapmak gerekir.
İşte,Yozgat’ta göçü önlemenin 8 maddelik reçetesi..

1-Genel olarak baktığımızda ülkemizde il’ler arasında gelişmişlik ve kalkınma trafiği son derece dengesizce seyretmektedir.
Daha açık bir ifadeyle son 13 yılda Türkiye’nin büyük ve gelişmiş il’leri daha büyüyüp gelişirken,Yozgat vb. gelişmeye aday iller ise ekonomik yönden hem gerilemiş ve hem de nüfus bakımından daha da küçülmüştür.İller arasındaki ölçüsüz ve dengesiz büyüme ve küçülme sorunu Ak Parti iktidarının öncelikle ele alıp çözümlemesi gereken meselelerden biri haline gelmiştir.
AK Partinin özellikle bizim milletvekillerimizin gündeme alması gereken ilk iş,iller arasındaki bu olumsuz gidişatı dengelemek adına Yozgat gibi hızla küçülen, gerileyen ve Türkiyede en fazla göç veren azami 5 ili kapsayacak, Kobilere ve istihdama yönelik sanayi,tarım ve hayvancılık projelerini teşvik edecek, yeni yatırım ve istihdam alanlarını oluşturacak GÖÇÜN YOĞUN OLDUĞU YÖRELERE ÖZGÜ yeni bir TEŞVİK YASASI hazırlanıp yasalaştırılmalıdır. Yozgat’ın mevcut teşvik kapsamındaki 5.bölgedeki konumunun

6.bölgeye kaydırılması istihdam yönünden ilimize umulan faydayı sağlamayacaktır.
Sözünü ettiğim göçü önleme amaçlı yeni bir teşvik yasası ile Yozgat gibi teşvik kapsamına alınacak illerde KOBİ’lere ve istihdama yönelik yeni yatırım ve istihdam alanlarının yaygınlaşması mümkün olabilecektir.

2-Türkiye’nin büyük kentlerindeki lojistik amaçlı büyük askeri birlikler, ’Yozgat’ gibi özellikle küçük esnafının tükenme aşamasındaki yoğun göçlerin yaşandığı küçük il’lere nakledilmeli ve ayrıca Milli Savunma Bakanlığının bundan sonra projelendireceği savunma sanayi yatırımları da yine nüfus erazyonun yaşandığı Yozgat vb. illerde kurulması programlanmalıdır.

3-Dönemin Başbakanı ve şimdiki Cumhurbaşkanı sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın 2011 seçimlerinde Yozgat Cumhuriyet meydanında halkımıza vaadettiği “ Marka şehir” projesi AK Parti iktidarının yeni döneminde içi doldurularak bir an önce hayata geçirilmelidir

4-Ak Parti iktidarının Yozgat bölgesinde ötedenberi gerçekleştirmeye çalıştığı hızlı ulaşım hizmetlerinden Hızlı Tren, Havalimanı ve il düzeyindeki duble yol projelerinin daha da geciktirilmeden tamamlanması çalışmalarına hız verilmelidir.

5- Yozgatın kırsal alanlarında tarım ve hayvancılığın daha da geliştirilmesi amacıyla TKDK’dan Yozgata yatırım ödenek payının daha da artırılması temin edilmelidir.

6-Geçen dönem Adalet Eğitim merkezi ,Adli Tıp Kurumu ve Diyanet Eğitim Merkezi projelerini Yozgata yatırım proğramı dışında kazandıran Adalet Bakanımız Bekir Bozdağ,bu yeni hükümet döneminde de kentimize yine proğram dışı yeni projeler kazandırmaya devam etmelidir.Ayrıca TESKOMB Başkanı ve Yozgat milletvekili Abdulkadir Akgül de Yozgatı Türkiyenin en büyük esnaf örgütü olan TESKOMB’un imkanlarından yararlandırılmadır.

7-Yozgat’ta yüksek öğrenim öğrenci potansiyelini daha arttırmak amacıyla Bozok Üniversitesi bünyesinde yeni fakülteler ve yeni bölümler ile yeni Meslek Yüksek Okullarının da bütün ilçelerde açılmasına olanak sağlanmalıdır.

8-Bilindiği üzere Yozgatta işsizlik had safhadadır.İŞKUR’un uyguladığı TYP projesi Yozgattaki işsizliğe bir nebze çare olmaktadır.2015 seçim yılında Yozgatta yaklaşık 2500 kişi TYP ile 6 ay da olsa iş olanağına kavuşturulmuştur.Bu nedenle göçü önleme adına Yozgat için TYP’nin yıllık ödeneklerinin arttırılarak daha fazla işsize iş imkanı sunulmalıdır. Ayrıca Merkez Belediyesi ile İl Özel İdaresi bundan sonra kentte istihdam yaratacak projelere de yönelmelidir.

 

Yoruma Kapalidir.

Son Yorumlar

Arsivdekiler

''Kontrollerde sürücülerin SRC belgeleri Ankara Ardahan Azerbaycan bal Balkan Göçmenleri bat ve daha birçok eşsiz lezzetleri tadabiliyor. Anadolu ve Türk dünyası sofrası 23 Eylül tarihine kadar Etimesgut Türk Beyleri Kent Meydanı’nda görülebiliyor. Festivalde; Kırım belediye izin belgeleri ve emniyet kemerleri ile araçların arkasındaki 'okul taşıtı' ve 'Dur' levhalarının standartlara uygunluğu cağ Doğu Türkistan Erzurum Gaziantep Gurbetçiler Şöleni Zara konseri gelecek yıla ertelendi Yozgat’ın Sorgun Belediyesi tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen Gurbetçiler Şöleni bu yıl 3. kez ertelendi. Bu yıl düzenlenecek olan gözleme Gümüşhane IrakTürkmeneli Iğdır kadayıf dolması Karadeniz Kars Kazakistan keş KKTC kontrollere öğrenci ve velilerin mağdur olmaması için önem verdiklerini anlattı. 9. Uluslararası Anadolu Günleri Kültür ve Sanat Festivali’nde Yozgat yemekleri sunuldu Ankara Etimesgut Belediyesi’nin kömbe Kırgızistan Kırıkkale kıymalı madımak Niğde patatesli Samsun Sivas yörelerine ait tüm kültürel ve sanatsal öğeleri bulmak mümkün. Kurulan stantlarda Anadolu kadınının pişirdiği bazlama ve gözlemelerin dumanı tütüyor. Mini tandırlarda alın teriyle pişirilen lezz son olarak bugün akşam saat 19.00’da mehter gösterisiyle başlayacaktı. Ancak bu kez de Bingöl’de düzenlenen terör saldırısı nedeniyle iptal edildi. Boğazlıyan'da okul servisleri denetledi Boğazlıyan i Tokat Türkmenistan yangın söndürme tüplerinin olup olmadığı ve servis araçlarında bulunması gereken malzemeler kontrol edildi'' dedi. Okullarda asayişin sağlanması amacıyla öğrencilerin okul giriş ve çıkışlarında da ger yaptığı açıklamada Yozgat Yozgat’ın testi kebabı Çankırı Çorum çigbörek öğrencilerin ulaşımlarının güvenli bir şekilde sağlanması amacıyla okul servis araçlarının denetlendiğini söyledi. Tepe ıspanaklı çeşit çeşit gözlemeler vatandaşlardan büyük ilgi görüyor. Tokat’ın geleneksel batı ve cevizli sucuğu