Müzeler

Ekleyen admin on Kas 7th, 2019 kategori : Yekta Güngör Özden. Bu kayit icin herhangi bir yanit takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yorumlar kapalidir.

Spread the love

Değerli nesnelerin, özellikle tarihsel niteliği olan yapıtlarla buluntuların korunup saklandığı ve sergilendiği düzenli alanları, ortamları içeren yerler müzelerdir. Dünyanın tanınmış müzeleri içinde ülkemizin müzeleri de yer almakta, geçmişin görkemli, çekici ve paha biçilmez yapıtlarıyla büyük ilgi çekmektedir. Toplumsal değerlerin önünde yer alan müzeler birer tarih hâzinesidir. Toplumsal bellektir. Değerlerin sergi alanıdır. Aslında dünya, her ülke, her kent doğal bir müzedir. Uygarlığın ve çağdaşlığın yansıma alanlarının özel evi olan müzeler turizm konusunda da büyük bir yer tutmaktadır. Türkiye’mizde de özgün yeri olan müzelerimiz ilgi odağı olarak, ulusal varlıklarımız içinde önemli konumunu sürdürmektedir.

Ülkemizde Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın gözetim, yönetim ve denetiminde olan müzeler yanında kimi yurttaşların özel müzeleri de bulunmaktadır. Bunlardan değişik bir yapısı olan “Gökyay Satranç Spor ve Kültür Vakffnın Ankara’da açtığı “Gökyay Vakfı Satranç Müzesi” değişik ortamıyla ilgi çekmekte, yurttaşların beğenisini almaktadır. 708 satranç takımı vardır.

4 Ekim’de vakıf merkezinde yapılan bir törenle Azerbaycan Cumhuriyeti Bağımsızlık Günü onuruna Büyükelçi Hazar İbrahim, vakfın kurucusu Akın GÖKYAY’a özel olarak yaptırılan bir satranç takımı armağan etti.

Azerbaycan kültürüne ait özellikler sergileyen satranç takımı etkileyici ahşap işçiliğiyle davetlilerin büyük beğenisini topladı. Ankara iş ve sanat dünyasının önemli isimlerinin bir araya geldiği etkinlikte Azerbaycan Devlet Sanatçısı Turan Manafzade etkileyici bir piyano resitali verdi.

AzerbaycanlI Satranç Ustası Grand MasterZaur Memedov’un da Gökyay Vakfı Satranç Kulübü oyuncularıyla spontane bir gösteri maçı gerçekleştirdiği akşamda, satranca olan özel ilgisiyle bilinen Büyükelçileri Hazar İbrahim de Gökyay Vakfı Spor Kulübü oyuncularıyla sohbet ederek kısa bir maç yaptı.

Eski Ankara’nın tarihi dokusunu yansıtan geleneksel Ankara evi mimarisindeki bu benzersiz müze, Akın GÖKYAY’ın 1975 yılından bu yana biriktirdiği eşsiz satranç takımlarına ev sahipliği yapıyor.

Anadolu Ankara Turizm İşletmecileri Derneği (ATİD) tarafından 2017 yılında “En İyi Müze Ödülü” alan Gökyay Satranç Müzesi’nde Tasarım, Çocuk, Savaş ve Barış, Ülkeler ve Medeniyetler olarak 4 ayrı tema altında, 110 ülkeden 708 adet satranç takımı sergileniyor. Koleksiyonda Çanakkale Zaferinden 11 Eylül saldırısına, Roma- Mısır savaşlarından Napolyon seferlerine, Hindistan’ın renkli kültüründen Uzak Doğu’nun mistik dünyasına tüm ülkelerin tarihi ve kültürel değerlerinden izlere de yer verilmiş. Çocuk teması altında Şirinler, Starvvars, Harry Potter, Yüzüklerin Efendisi, Alice Harikalar Diyarında, Red Kitt gibi sevilen kahramanların olduğu takımlar sergilenirken tasarım bölümünde fildişinden ahşaba, camdan porselene, balık kemiğinden mermere uzanan geniş bir malzeme ve tasarım çeşitliliğinde takımlar yer alıyor.

Açıldığı günden bu yana satranç sporunun gelişmesi ve yaygınlaşmasında etkin rol oynamasının yanı sıra klasik müzik konserleri, söyleşiler, atölye çalışmaları ve satranç eğitimleri gibi çok sayıda kültürel ve sanatsal etkinliklere de ev sahipliği yapan Gökyay Vakfı Satranç Müzesi kültürel bir yolculuğa çıkmak için pazartesi günleri dışında her gün 10:00- 18:00 saatleri arasında gezilebilmektedir. Bir kültür, eğitim ve spor ortamıdır.

 

Yoruma Kapalidir.

Son Yorumlar

Arsivdekiler

''Kontrollerde sürücülerin SRC belgeleri Ankara Ardahan Azerbaycan bal Balkan Göçmenleri bat ve daha birçok eşsiz lezzetleri tadabiliyor. Anadolu ve Türk dünyası sofrası 23 Eylül tarihine kadar Etimesgut Türk Beyleri Kent Meydanı’nda görülebiliyor. Festivalde; Kırım belediye izin belgeleri ve emniyet kemerleri ile araçların arkasındaki 'okul taşıtı' ve 'Dur' levhalarının standartlara uygunluğu cağ Doğu Türkistan Erzurum Gaziantep Gurbetçiler Şöleni Zara konseri gelecek yıla ertelendi Yozgat’ın Sorgun Belediyesi tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen Gurbetçiler Şöleni bu yıl 3. kez ertelendi. Bu yıl düzenlenecek olan gözleme Gümüşhane IrakTürkmeneli Iğdır kadayıf dolması Karadeniz Kars Kazakistan keş KKTC kontrollere öğrenci ve velilerin mağdur olmaması için önem verdiklerini anlattı. 9. Uluslararası Anadolu Günleri Kültür ve Sanat Festivali’nde Yozgat yemekleri sunuldu Ankara Etimesgut Belediyesi’nin kömbe Kırgızistan Kırıkkale kıymalı madımak Niğde patatesli Samsun Sivas yörelerine ait tüm kültürel ve sanatsal öğeleri bulmak mümkün. Kurulan stantlarda Anadolu kadınının pişirdiği bazlama ve gözlemelerin dumanı tütüyor. Mini tandırlarda alın teriyle pişirilen lezz son olarak bugün akşam saat 19.00’da mehter gösterisiyle başlayacaktı. Ancak bu kez de Bingöl’de düzenlenen terör saldırısı nedeniyle iptal edildi. Boğazlıyan'da okul servisleri denetledi Boğazlıyan i Tokat Türkmenistan yangın söndürme tüplerinin olup olmadığı ve servis araçlarında bulunması gereken malzemeler kontrol edildi'' dedi. Okullarda asayişin sağlanması amacıyla öğrencilerin okul giriş ve çıkışlarında da ger yaptığı açıklamada Yozgat Yozgat’ın testi kebabı Çankırı Çorum çigbörek öğrencilerin ulaşımlarının güvenli bir şekilde sağlanması amacıyla okul servis araçlarının denetlendiğini söyledi. Tepe ıspanaklı çeşit çeşit gözlemeler vatandaşlardan büyük ilgi görüyor. Tokat’ın geleneksel batı ve cevizli sucuğu