HOCAM Prof.Dr. ŞERAFETTİN TURAN

Ekleyen admin on Kas 7th, 2019 kategori : Yahya Aksoy. Bu kayit icin herhangi bir yanit takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yorumlar kapalidir.

Spread the love

İnsanlık tarihinde özel ve özgün bir yer tutan öğretmenler,en büyük saygı ve sevgiye  layıktırlar. Eğitim ve öğretimin  temel taşı  öğretmenler, halkımız ve öğrenciler   tarafından saygı ile karşılanırlar ve baş tacı edilirler.

Üniversite eğitiminde  büyük ilgisini ve sevgisini gördüğüm   hocam Prof.Dr. Şerafettin Turan’ı    16 EKİM 2015 günü  bütün sevenleri ile birlikte  büyük bir acı ve üzüntü içerisinde  son yolculuğuna uğurlarken , onun unutulmaz onurlu ve  saygın duruşunu  gönlümüzde hissettik.

Tüm öğretmenler saygın ve seçkindir. Bazıları öğrencilerinde derin etkiler yaratarak  unutulmaz izler bırakırlar.  Şerafettin Turan  hocamın bende bıraktığı gibi. Okul ve meslek  yaşamımda , onun aydınlık ve onurlu çizgisi hep  önderim oldu.  Her geçen gün artan derin bir saygı ve sevgi ile  onu  hatırladım. Ailece  gönülden  aynı duyguları taşıdık ve hep taşıyacağız.

Üniversite  yıllarında   gerçek tarih bilgisini bize aktaran hocamızın   durmadan ve yılmadan çalışma anlayışını meslek ve özel  hayatımızda   öğrencileri olarak  hep rehber edindik. Türkiye Cumhuriyeti tarihini ve Türk kültür tarihini yıllardır  bütün öğrenciler onun eserlerinden okudular,okuyacaklar, öğrendiler ve uyguladılar.

Büyük önden Mustafa Kemal Atatürk’ün  dil devrimini, ruhuyla, özüyle ve tam anlamıyla  benimseyerek bugünlere taşıyan ve gelecekte neler yapılması gerektiği konusunda  örnek hizmetleri sunan bir dil atası,ustası ve  aydınlatanı olarak  ölümsüzlüğe ulaşan hocam Şerafettin Turan, Atatürk’ün kurduğu  Dil Kurumu’nun ve daha sonra Dil Derneği’nin başkanlıklarında bulunmuş ve “ONURSAL BAŞKANI” olmuştur..

DTCF  Dekanlığı yapmış ve Kültür Bakanlığı Müsteşarı olarak  unutulmaz hizmetlere imza atmıştır.Üniversite yıllarında hocam olarak ve Kültür Bakanlığı’nda müsteşarım olarak  heyecanla ve hevesle birlikte olmanın verdiği   onuru taşımaktayım.

Varlığı hep güvencem olmuştur. Rahmetli  Ahmet Taner Kışlalı’nın Kültür Bakanı olduğu zaman Prof.Dr.Şerafettin Turan  Bakanlık Müsteşarı olarak görev almış ve kültür alanında  örnek hizmetleriyle atılım gerçekleştirmiştir.

İlk kez  29 EKİM 1979 ”da Varlık Yayınları ile uzun  yıllar kültür hayatımıza  üstün ve verimli  hizmetlerde bulunan   Yaşar Nabi Nâyır’ a  verilen  “Kültür Büyük Ödülü” Kültür Bakanı Kışlalı ve Kültür  Bakanlığı  Müsteşarı Şerafettin Turan  sayesinde  olmuştur.

Hocam Prof.Dr. Şerafettin Turan’ın Eğitim, tarih, kültür ve dil  alanlarında üstün ve örnek  bir bilim adamı ve yönetici olarak yaptığı hizmetler makalelere değil  ciltler dolusu kitaplara sığmayacak denli kalıcı, etkili ve seçkindir.

İkinci basımı okuyucuya sunulan ” Si-An’dan Tiran’a TARİHİ İPEK YOLU” kitabımın  önsözünü yazan değerli hocam Prof.Dr. Şerafettin Turan şöyle demiştir: “Yahya Aksoy, yerkürenin en eski ve en önemli karayolu olan İpek Yolu’nda okuyucuya kültürel bir yolculuk sunuyor. Kırk yıl önce çalışkan bir öğrenci olarak tanıdığım ve daha sonradan üstlendiği görevlerde başarılarına ve olayları sunuştaki becerisine yakından tanık olduğum Aksoy’un yazdıklarının okuyucuyu saracağına eminim.”

Aziz hocam, önder ve örnek olarak sen bizim gönlümüzü, benliğimizi , kişiliğimizi sardın ve  yücelttin. Yolumuzu hep aydınlattın. Öğrencilerin,öğretmenler,bilim dünyası, dil aydınları  ve halkımız  hiçbir zaman seni unutmayacaktır.Ruhun şâd olsun.

Atatürk’ün  kurduğu T.C. nin yetiştirdiği seçkin, saygın,örnek ve önder bilim adamı,ADD ve DİL Derneği’in kurucusu  Prof.Dr.Şerafettin Turan,  yazdığı kitaplar, yetiştirdiği öğrenciler ile dil, tarih ve kültür devrimcisi olarak  uygulama alanına koyduğu eşsiz hizmetleri ile  hayatımızda ve gönüllerde sonsuza dek yaşayacaktır. Rahmet,şükran ve özlemle anıyorum.

 

 

Yoruma Kapalidir.

Son Yorumlar

Arsivdekiler

''Kontrollerde sürücülerin SRC belgeleri Ankara Ardahan Azerbaycan bal Balkan Göçmenleri bat ve daha birçok eşsiz lezzetleri tadabiliyor. Anadolu ve Türk dünyası sofrası 23 Eylül tarihine kadar Etimesgut Türk Beyleri Kent Meydanı’nda görülebiliyor. Festivalde; Kırım belediye izin belgeleri ve emniyet kemerleri ile araçların arkasındaki 'okul taşıtı' ve 'Dur' levhalarının standartlara uygunluğu cağ Doğu Türkistan Erzurum Gaziantep Gurbetçiler Şöleni Zara konseri gelecek yıla ertelendi Yozgat’ın Sorgun Belediyesi tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen Gurbetçiler Şöleni bu yıl 3. kez ertelendi. Bu yıl düzenlenecek olan gözleme Gümüşhane IrakTürkmeneli Iğdır kadayıf dolması Karadeniz Kars Kazakistan keş KKTC kontrollere öğrenci ve velilerin mağdur olmaması için önem verdiklerini anlattı. 9. Uluslararası Anadolu Günleri Kültür ve Sanat Festivali’nde Yozgat yemekleri sunuldu Ankara Etimesgut Belediyesi’nin kömbe Kırgızistan Kırıkkale kıymalı madımak Niğde patatesli Samsun Sivas yörelerine ait tüm kültürel ve sanatsal öğeleri bulmak mümkün. Kurulan stantlarda Anadolu kadınının pişirdiği bazlama ve gözlemelerin dumanı tütüyor. Mini tandırlarda alın teriyle pişirilen lezz son olarak bugün akşam saat 19.00’da mehter gösterisiyle başlayacaktı. Ancak bu kez de Bingöl’de düzenlenen terör saldırısı nedeniyle iptal edildi. Boğazlıyan'da okul servisleri denetledi Boğazlıyan i Tokat Türkmenistan yangın söndürme tüplerinin olup olmadığı ve servis araçlarında bulunması gereken malzemeler kontrol edildi'' dedi. Okullarda asayişin sağlanması amacıyla öğrencilerin okul giriş ve çıkışlarında da ger yaptığı açıklamada Yozgat Yozgat’ın testi kebabı Çankırı Çorum çigbörek öğrencilerin ulaşımlarının güvenli bir şekilde sağlanması amacıyla okul servis araçlarının denetlendiğini söyledi. Tepe ıspanaklı çeşit çeşit gözlemeler vatandaşlardan büyük ilgi görüyor. Tokat’ın geleneksel batı ve cevizli sucuğu