YOZGATTA GÖÇ FACİASININ VEBALİ

Ekleyen admin on Eki 15th, 2019 kategori : Osman Hakan Kiracı. Bu kayit icin herhangi bir yanit takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yorumlar kapalidir.

Spread the love

Yozgat’ın göç faciasına ilişkin önceki yazımda Türkiye İstatistik Kurumu’nun son verilerine göre,yıllık 13120 kayıpla 2015 sonunda 419 bine gerileyen nüfusumuzun en iyimser rakamlarla ;
Cumhuriyetimizin 100.yıldönümüne rastlayan 2023 yılında 328 bine..

Bundan 15 yıl sonra 2030 yılında 250 bine..

Ve 25 yıl sonra 2040 yılında ise yaklaşık 135 bine düşeceğini ciddi bir kaygı ve derin bir üzüntüyle dile getirmiştim.

Cumhuriyet tarihimizin son 14 yılında ilimizde yaşayan insan potansiyelimizi 682 binden 419 bine indiren yoğun göç,öyle gözüküyor ki; 21.asrın ilk yarısında Yozgat’ı nüfusuyla birlikte ekonomik,sosyal,toplumsal ve tarihsel yönden adeta bir iflasa sürükleyecek..

Eğer, ilimizin nüfus kayıp hızı bu tempoda devam ederse önümüzdeki süreçte Yozgat’ta ne gibi olumsuz gidişata, hasara ve zarara yol açacak, biliyor musunuz ?

Yaptığım araştırmalara göre, göç faciasının Yozgat üzerinde oluşturacağı belli başlı olumsuzlukları yine üzülerek şöyle sıralamak mümkün..

1-Yozgat’ta hali hazırda mevcut bulunan 419 bin nüfusumuzun 263 bini il ve ilçe merkezlerinde 156 bini de belde ve köylerde yaşıyor.Bu gidişle Yozgat’ta köyler kısmen boşalacak. Kırsal alanlarımızda iş yapan ve üreten hemşehrilerimiz kısmen köylerini terkedecek ve geride sadece yaşlı insanlar kalacak.

2-Milletvekili sayısı zamanla azalacağı için Yozgat gerek kabinedeki ve gerekse parlamentodaki mevcut siyasi gücünü de kaybedecek.

3- Yozgat’taki 34 Belediye içerisindeki Belde belediyelerinin bir bölümü daha nüfus kaybına paralel olarak kapanmak zorunda kalacak ve yine bu süreçte bütün Belediyelerin Belediye meclisi ile İl genel meclisinin üye sayılarında da azalmalar meydana gelecek.

4-Yozgat Belediyeleri için daha da önemlisi nüfus düştükçe İller Bankasının katkı payları da sürekli azalacak,dolaysıyla bundan sonra finansman sıkıntısı yaşayacak olan Belediyelerin kentlerde yapacağı hizmet ve yatırımları da gerileyecek.

5-Hemşehrilerimiz göçtükçe Yozgat ve ilçelerinde gayrimenkul piyasası darboğaza girecek,satılık ve kiralık meskenler çoğalacak ,ev ,işyeri,arsa vb. gayrimenkul fiyatları dip yapacak..Kira gelirleri tahminlerin ötesinde azalacak.

6-Kent merkezlerindeki özellikle küçük esnafın işlerinde son yıllarda artan iş krizi göçe paralel olarak daha da yoğunlaşacak.Yozgat’ta zaten yetersiz olan üretim ve ticaret giderek gerileyecek.

7-Resmi kurumlarda iş yükü hafifleyeceği için yeni istihdam olanakları hayli azalacak.

8-Kamu yatırımları da azalacağı için Devletçe Yozgat’a tahsis edilen kamu ödenekleri ile yerel gazetelerde değerlendirilen kamu yatırımlarına ilişkin resmi ilanlar da azalacak.

9-Ülkenin ünlü markalarının yanı sıra banka gibi finans kuruluşları artık Yozgat’ta şube açmayı öngörmeyecek..

10-Yozgat’ın nüfus kaybına paralel olarak küçülmesi durumunda Devletin bazı büyük yatırımlardan vazgeçme riski söz konusu olacak.

* * *

Göç faciası bence Yozgat’ın 1.derecede öncelikli ve en önemli sorunudur.

Bu nedenle hassasiyetle önemsediğim göç faciasına ilişkin önce defalarca göçün nedenlerini,sonra göçü önlemenin reçetesini ve yine değerli okurlarımın hatırlayacağı gibi son makalemde de Yozgat’ın göçünü durduracak en etkili alternatif adresini de yazmıştım.

Bugünkü yazımda ise göç faciasının zaman içerisinde Yozgat üzerinde oluşturacağı muhtemel zarar ve hasarları şimdiden gözler önüne serdim.

Demem o ki; ben bu şehirde yaşamayı kendine kader edinmiş bir gazeteci olarak son yıllarda Yozgat’ımızı adeta erim erim eriten göç felaketiyle ilgili yazmam gereken her şeyi detaylarıyla yazarak üzerimdeki vebalden kurtulduğumu düşünüyorum.

Net bir ifadeyle söylemek gerekirse Yozgat’ın göç sorunun vebali,bütün ağırlığı ile Ak Parti iktidarının en muktedir Yozgatlı sayın Bakanı ,Yozgat’ın vekilleri, iktidar temsilcileri,il ve yerel yöneticileri, STK temsilcileri ve Yozgat’ımızın cümle karasevdalısı (!) etkili-yetkili hemşehrilerimizin omuzları üzerindedir.

Evet, Yozgat’ımızın tüm sorumluları, ya üzerlerindeki ölü toprağını atıp yapacakları radikal çaba ve icraatlarla Yozgat’ın göç faciasını durdurarak tarihi vebalden kurtulurlar.
Veya malum sorunumuzu seyretmeye devam ederek bu vebalin sorumluları sıfatıyla Yozgat tarihine geçerler.

Umarım,Yozgat’ın göç faciasına bugüne değin seyirci kalanlar, hiç değilse bundan sonra harekete geçerek tarihi vebalden kurtulma mücadelesini başlatırlar..

 

Yoruma Kapalidir.

Son Yorumlar

Arsivdekiler

''Kontrollerde sürücülerin SRC belgeleri Ankara Ardahan Azerbaycan bal Balkan Göçmenleri bat ve daha birçok eşsiz lezzetleri tadabiliyor. Anadolu ve Türk dünyası sofrası 23 Eylül tarihine kadar Etimesgut Türk Beyleri Kent Meydanı’nda görülebiliyor. Festivalde; Kırım belediye izin belgeleri ve emniyet kemerleri ile araçların arkasındaki 'okul taşıtı' ve 'Dur' levhalarının standartlara uygunluğu cağ Doğu Türkistan Erzurum Gaziantep Gurbetçiler Şöleni Zara konseri gelecek yıla ertelendi Yozgat’ın Sorgun Belediyesi tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen Gurbetçiler Şöleni bu yıl 3. kez ertelendi. Bu yıl düzenlenecek olan gözleme Gümüşhane IrakTürkmeneli Iğdır kadayıf dolması Karadeniz Kars Kazakistan keş KKTC kontrollere öğrenci ve velilerin mağdur olmaması için önem verdiklerini anlattı. 9. Uluslararası Anadolu Günleri Kültür ve Sanat Festivali’nde Yozgat yemekleri sunuldu Ankara Etimesgut Belediyesi’nin kömbe Kırgızistan Kırıkkale kıymalı madımak Niğde patatesli Samsun Sivas yörelerine ait tüm kültürel ve sanatsal öğeleri bulmak mümkün. Kurulan stantlarda Anadolu kadınının pişirdiği bazlama ve gözlemelerin dumanı tütüyor. Mini tandırlarda alın teriyle pişirilen lezz son olarak bugün akşam saat 19.00’da mehter gösterisiyle başlayacaktı. Ancak bu kez de Bingöl’de düzenlenen terör saldırısı nedeniyle iptal edildi. Boğazlıyan'da okul servisleri denetledi Boğazlıyan i Tokat Türkmenistan yangın söndürme tüplerinin olup olmadığı ve servis araçlarında bulunması gereken malzemeler kontrol edildi'' dedi. Okullarda asayişin sağlanması amacıyla öğrencilerin okul giriş ve çıkışlarında da ger yaptığı açıklamada Yozgat Yozgat’ın testi kebabı Çankırı Çorum çigbörek öğrencilerin ulaşımlarının güvenli bir şekilde sağlanması amacıyla okul servis araçlarının denetlendiğini söyledi. Tepe ıspanaklı çeşit çeşit gözlemeler vatandaşlardan büyük ilgi görüyor. Tokat’ın geleneksel batı ve cevizli sucuğu