Öğrenciler 4 Ekim Dünya Hayvanları Koruma Günü’nde hayvanları unutmadı

Ekleyen admin on Eki 8th, 2019 kategori : Genel, Manşet. Bu kayit icin herhangi bir yanit takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yorumlar kapalidir.

Spread the love

YOZGAT– Mehmet Akif Ersoy ortaokulu ile Agahefendi ilkokulu öğrencileri, 4 Ekim Dünya Hayvanları Koruma Günü nedeniyle Sorgun Belediyesine ait Geçici Hayvan Bakım Evi’ne ziyarete gittiler.

Yozgat Hayvanları Koruma Derneği Başkanı Ali Ünal, Türkiye’de hayvan haklarının 2004 yılında yasa ile koruma altına alındığını, bu yasa hayvanların insancıl muamele görmelerini sağlayan bir yasa olduğunu belirtti.

Bu gün öğrencilerin gerçekleştirdiği bu etkinliğin çok önemli olduğunu vurgulayan Ünal,  hayvanlarla vakit geçiren minik hayvan severlerin, merkez yetkililerinden hayvanlar hakkında bilgi aldıklarını belirterek  “İlçemizde, ikisi özel biri belediyemize ait 3 barınak bulunmakta ve bu barınaklarda yaklaşık 800 hayvan bulunmaktadır. Dünya üzerinde hayvanlara yapılan şiddet ve eziyete tepki göstermek adına her yıl 4 Ekim’de kutlanıyor. Birçok firma mamalarda indirime gidiyor, çeşitli etkinlikler düzenleniyor” dedi.

Agahefendi ilkokulu öğretmenlerinden Lokman Yaşar, yaptığı açıklamada bu ziyaretin hayvanların korunmasına dikkat çekmek, toplumu bilinçlendirmek ve çocuklara hayvan sevgisi aşılamak amacıyla yapıldığını ifade etti.

Yaşar, kendilerine bakımevine ulaşma olanağı sağlayan Sorgun Belediye Başkanı Mustafa Erkut Ekinci ve Belediye Başkan Yardımcısı Kadir Kaygusuz’ a teşekkür etti.

Yozgat Doğayı ve Hayvanları Koruma Derneği Başkanı Ayşe Alan Akbaş ise, barınağa ziyarete gelen öğrencilerin hayvanları gördüğünü, gözlemlediğini ve belki sokakta yanından geçerken bile korktuğu hayvanlara burada dokunarak sevme şansı yakaladığını söyledi.

Mehmet Akif ortaokulu 7/A sınıfı öğrencilerinden Rüveyda Okur, sokak hayvanlarına kötü davranan insanları anlamadığını, onların sevgiye ve bakıma muhtaç olduğunu söyledi.

Adnan Arda Baran da, “Bizler harçlıklarımızı biriktirip, aramızda para toplayarak bu hayvanlara bir günlük yiyecek, mama, süt getirdik. Hepsi çok tatlı, ancak yavrular daha da tatlı” diye konuştu.

Sorgun Belediyesine ait Geçici Hayvan Bakım Evi Veteriner Hekimlerinden Ali Altan, barınağın iki yıl önce faaliyete geçtiğini, başıboş sokaklarda gezen hayvanların toplanıp burada rehabilite edildiğini vurgulayarak şunları söyledi:

“Burada yardıma ihtiyacı olan hayvanlara yardım ediliyor, tedavi gerekirse yapılıyor, kısırlaştırılıyor, ve alındığı ortama bırakılıyor. Burası 27 dönümlük bir arazi. 250 civarında büyük, 50 civarında da yavru olmak üzere toplam 300 hayvanımız var.  Alttan ısıtmalı 30 kadar padoğumuz, ayrıca yazı geçirmeleri için kafeslerimiz de var. Biz hayvanların özgürlüğünü kısıtlamak istemiyoruz. Rehabilite ettikten sonra aldığımız ortama bırakıyoruz.” (ŞAHİN ÖZMEN)

 

Yoruma Kapalidir.

Son Yorumlar

Arsivdekiler

''Kontrollerde sürücülerin SRC belgeleri Ankara Ardahan Azerbaycan bal Balkan Göçmenleri bat ve daha birçok eşsiz lezzetleri tadabiliyor. Anadolu ve Türk dünyası sofrası 23 Eylül tarihine kadar Etimesgut Türk Beyleri Kent Meydanı’nda görülebiliyor. Festivalde; Kırım belediye izin belgeleri ve emniyet kemerleri ile araçların arkasındaki 'okul taşıtı' ve 'Dur' levhalarının standartlara uygunluğu cağ Doğu Türkistan Erzurum Gaziantep Gurbetçiler Şöleni Zara konseri gelecek yıla ertelendi Yozgat’ın Sorgun Belediyesi tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen Gurbetçiler Şöleni bu yıl 3. kez ertelendi. Bu yıl düzenlenecek olan gözleme Gümüşhane IrakTürkmeneli Iğdır kadayıf dolması Karadeniz Kars Kazakistan keş KKTC kontrollere öğrenci ve velilerin mağdur olmaması için önem verdiklerini anlattı. 9. Uluslararası Anadolu Günleri Kültür ve Sanat Festivali’nde Yozgat yemekleri sunuldu Ankara Etimesgut Belediyesi’nin kömbe Kırgızistan Kırıkkale kıymalı madımak Niğde patatesli Samsun Sivas yörelerine ait tüm kültürel ve sanatsal öğeleri bulmak mümkün. Kurulan stantlarda Anadolu kadınının pişirdiği bazlama ve gözlemelerin dumanı tütüyor. Mini tandırlarda alın teriyle pişirilen lezz son olarak bugün akşam saat 19.00’da mehter gösterisiyle başlayacaktı. Ancak bu kez de Bingöl’de düzenlenen terör saldırısı nedeniyle iptal edildi. Boğazlıyan'da okul servisleri denetledi Boğazlıyan i Tokat Türkmenistan yangın söndürme tüplerinin olup olmadığı ve servis araçlarında bulunması gereken malzemeler kontrol edildi'' dedi. Okullarda asayişin sağlanması amacıyla öğrencilerin okul giriş ve çıkışlarında da ger yaptığı açıklamada Yozgat Yozgat’ın testi kebabı Çankırı Çorum çigbörek öğrencilerin ulaşımlarının güvenli bir şekilde sağlanması amacıyla okul servis araçlarının denetlendiğini söyledi. Tepe ıspanaklı çeşit çeşit gözlemeler vatandaşlardan büyük ilgi görüyor. Tokat’ın geleneksel batı ve cevizli sucuğu