Ölçü

Ekleyen admin on Eki 8th, 2019 kategori : Yekta Güngör Özden. Bu kayit icin herhangi bir yanit takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yorumlar kapalidir.

Spread the love

Yaşamı dayanılır, çekilir, katlanılır kılmanın öncelikli koşullarından biri de ölçülü davranmaktır. Her tür tutum, yöntem ve eylem amacına ve niteliğine uygun bir ölçülülük için de gerçekleştirilmelidir. Tersine durumlar, pişmanlıkla bile önlenip giderilemeyecek sakıncalar, zararlar getirebilir. Oysa toplumumuzda, konuşmalarından davranışlarına uzanan bir çizgide, gelişigüzellik, vurdumduymazlık, adamsendecilik, tembellik, başınabuyrukluk egemenlik kurmuş gibidir.

Eğitim alanındaki yanlışlık ve bozukluklar bir yana, bütçe açığı, kadınlara cinsel saldırı başta değişik suç olayları, bireysel güvenlik sorunlarından ulusal güvenlik önlemlerine kadar koruma ve savunma çalışmaları, ekonominin giderek sıkıştıran ağırlığı, demokrasi ve hukuk alanındaki çarpıklıklar yaşamı gölgelemek şöyle dursun karartmaktadır. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimiyle iktidarın suları ısınmış ise de başa çıkmak zorunluluğu ağır basan sorunlar öncelik taşımaktadır. Siyasal iktidarın partizan tutumuyla ağırlaşan yaşam koşullarının kıskacı giderek daha çok sıkmaktadır. AKP nasıl olsa bir gün gidecektir ama arkasında büyük bir enkaz bırakacaktır.

Genelde ölçü kaçırılmıştır. Milletvekili aylıklarıyla Cumhurbaşkanlığı kurumlarında görev yapanların aylıklarına göre memurların aylıklarına “teselli ödemesi” bile sayılmayacak düzeyde zam yapılması, işçi ücretlerine yaraşır olduğu zamdan uzak kalınması, resmi makamların ölçüsüz giderleri (örneğin, YİK gibi Bay RTE’nin yetkili olduğu yerlerde yüksek aylıklar) tepki çekmektedir. Hak, hukuk, anlayış, yaraşırlık, ölçülülükle yaşama geçer. Halk dilindeki “Boyunun ölçüsünü almak” uyarısı yalın bir söz, değerli yararlı bir tepkidir. Hukuk, yaşam ölçüsü olarak değerlidir. Özellikle devlet işlerinde ölçülü olmak önemli bir görev ve yetki özelliğidir, seçkinliğidir.

 

 

Yoruma Kapalidir.

Son Yorumlar

Arsivdekiler

''Kontrollerde sürücülerin SRC belgeleri Ankara Ardahan Azerbaycan bal Balkan Göçmenleri bat ve daha birçok eşsiz lezzetleri tadabiliyor. Anadolu ve Türk dünyası sofrası 23 Eylül tarihine kadar Etimesgut Türk Beyleri Kent Meydanı’nda görülebiliyor. Festivalde; Kırım belediye izin belgeleri ve emniyet kemerleri ile araçların arkasındaki 'okul taşıtı' ve 'Dur' levhalarının standartlara uygunluğu cağ Doğu Türkistan Erzurum Gaziantep Gurbetçiler Şöleni Zara konseri gelecek yıla ertelendi Yozgat’ın Sorgun Belediyesi tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen Gurbetçiler Şöleni bu yıl 3. kez ertelendi. Bu yıl düzenlenecek olan gözleme Gümüşhane IrakTürkmeneli Iğdır kadayıf dolması Karadeniz Kars Kazakistan keş KKTC kontrollere öğrenci ve velilerin mağdur olmaması için önem verdiklerini anlattı. 9. Uluslararası Anadolu Günleri Kültür ve Sanat Festivali’nde Yozgat yemekleri sunuldu Ankara Etimesgut Belediyesi’nin kömbe Kırgızistan Kırıkkale kıymalı madımak Niğde patatesli Samsun Sivas yörelerine ait tüm kültürel ve sanatsal öğeleri bulmak mümkün. Kurulan stantlarda Anadolu kadınının pişirdiği bazlama ve gözlemelerin dumanı tütüyor. Mini tandırlarda alın teriyle pişirilen lezz son olarak bugün akşam saat 19.00’da mehter gösterisiyle başlayacaktı. Ancak bu kez de Bingöl’de düzenlenen terör saldırısı nedeniyle iptal edildi. Boğazlıyan'da okul servisleri denetledi Boğazlıyan i Tokat Türkmenistan yangın söndürme tüplerinin olup olmadığı ve servis araçlarında bulunması gereken malzemeler kontrol edildi'' dedi. Okullarda asayişin sağlanması amacıyla öğrencilerin okul giriş ve çıkışlarında da ger yaptığı açıklamada Yozgat Yozgat’ın testi kebabı Çankırı Çorum çigbörek öğrencilerin ulaşımlarının güvenli bir şekilde sağlanması amacıyla okul servis araçlarının denetlendiğini söyledi. Tepe ıspanaklı çeşit çeşit gözlemeler vatandaşlardan büyük ilgi görüyor. Tokat’ın geleneksel batı ve cevizli sucuğu