YOZGAT’TA NE VAR ve de NE YOK (4)

Ekleyen admin on Eki 8th, 2019 kategori : Osman Hakan Kiracı. Bu kayit icin herhangi bir yanit takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yorumlar kapalidir.

Spread the love

Bu şehirde şimdilerde “gemisini kurtaran kaptan” anlayışı yerleşmiş durumda..

Kimi geçim,kimi iş,kimi daha lüks otomobil,kimi daha konforlu ev,kimi daha refah koşullarda yaşama,kimi daha fazla para kazanmanın derdinde ve peşinde..

Yozgat’ın derdiyle meseleleriyle alakadar olan akillerimiz de her nedense köşelerine çekildiler.Olup bitenleri seyretmekle yetiniyorlar.

Kimselerin Yozgat’ın sorunları ile ilgilenme veya izleme diye bir derdi-meselesi yok artık.

İşte onun için…

Yozgat,İç Anadolu’nun hatta Doğu ve Güneydoğudaki bazı vilayetlerinin gerisinde kalmış.

Yozgat’ın nüfusunu 683 binden 421 bine düşüren göç belası,Yozgat’a geçen yıl gönderilen Suriyeli mültecilerle istatistiksel anlamda sanal olarak durdurulmuş..

Hükümetin doğu ve güneydoğudaki 19 ilin yanı sıra Bayburt’u, Erzincan’ı ve Erzurum’u da ayağa kaldırıp kalkındıracağı “Cazibe merkezi teşvik “projesine ‘Yozgat’ dahil edilememiş.

Yozgat’ın Türkiye’de 81 il içerisindeki sosyo ekonomik göstergeleri hiç de iç açıcı değilmiş…

Yozgat’ta bazı Belediye başkanları ve bazı bürokratlar görevlerini yasalara göre değil, babalarının çiftliğini yönetiyor gibi yürütüyorlarmış.

Kimin umurunda.

Yozgat’ın STK’ları kentin sorunlarının çözümlerini tümüyle siyasi iradenin,bürokratların ve yerel yönetimlerinin takdirine ve inisiyatifine terk etmiş.

Yozgatlı gençler arasında ‘Bonzai” kullanımı tehlikeli boyutlara ulaşmış,Yozgat,’Bonzai’ kullanımında Türkiye’de 12.sırada yer almış…

Son yıllarda Yozgat’ta alkol ve sigara tüketimi beklenenin üzerinde artmış.

Yozgat’ta 2010 yılında antideprasan ilaç kullanan psikolojik sorunlu hasta sayısı yaklaşık 15 bin iken 2018 yılı sonu itibariyle 66 bine fırlamış..

Açıkça söylemek gerekirse Yozgat’ta her bir şey kimselerin çok da umurunda değil.

Sanki üç maymunların oynandığı bir diyarda yaşıyoruz.

**

Ve sonuç olarak..

Bir tarafta kent içinde modern konutların yükseldiği, Şehir Hastanesi, yeni Hükümet Konağı vb. muhteşem görünümlü binaların inşa edildiği, ana caddelerinin çiçeklerlerle ve ışıklarla estetik bir görünüme kavuşturulduğu,yani fiziksel olarak değiştirilmeye,geliştirilmeye  ve kent görüntüsü makyajlanmaya ve yenilenmeye çalışılan  bir Yozgat.

Ama öbür yanda da mana ve şehircilik kültürü yönünden sürekli gerileyen ,daha net ifadeyle azaldıkça birbirinden uzaklaşan, hemşehricilik duyguları körelen,geleneklerini unutan, kendi evlatlarına ve değerlerine sahip çıkmamakta direnen, “sen-ben” kavgalarından hala vazgeçmeyen ve neredeyse Yozgatlılık şuurunu ve kimliği tamamen kaybetmiş çaresiz insanların yaşadığı kadersiz bir Yozgat…

** ¨ ¨

Yozgat dışındaki değerli hemşehrilerim..

İşte, size Yozgat’tan iki ayrı fotoğraf sundum.

Anladınız mı şimdilerde Yozgat’ta.

Ne varmış,ne yokmuş ve neler oluyormuş.

 

 

Yoruma Kapalidir.

Son Yorumlar

Arsivdekiler

''Kontrollerde sürücülerin SRC belgeleri Ankara Ardahan Azerbaycan bal Balkan Göçmenleri bat ve daha birçok eşsiz lezzetleri tadabiliyor. Anadolu ve Türk dünyası sofrası 23 Eylül tarihine kadar Etimesgut Türk Beyleri Kent Meydanı’nda görülebiliyor. Festivalde; Kırım belediye izin belgeleri ve emniyet kemerleri ile araçların arkasındaki 'okul taşıtı' ve 'Dur' levhalarının standartlara uygunluğu cağ Doğu Türkistan Erzurum Gaziantep Gurbetçiler Şöleni Zara konseri gelecek yıla ertelendi Yozgat’ın Sorgun Belediyesi tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen Gurbetçiler Şöleni bu yıl 3. kez ertelendi. Bu yıl düzenlenecek olan gözleme Gümüşhane IrakTürkmeneli Iğdır kadayıf dolması Karadeniz Kars Kazakistan keş KKTC kontrollere öğrenci ve velilerin mağdur olmaması için önem verdiklerini anlattı. 9. Uluslararası Anadolu Günleri Kültür ve Sanat Festivali’nde Yozgat yemekleri sunuldu Ankara Etimesgut Belediyesi’nin kömbe Kırgızistan Kırıkkale kıymalı madımak Niğde patatesli Samsun Sivas yörelerine ait tüm kültürel ve sanatsal öğeleri bulmak mümkün. Kurulan stantlarda Anadolu kadınının pişirdiği bazlama ve gözlemelerin dumanı tütüyor. Mini tandırlarda alın teriyle pişirilen lezz son olarak bugün akşam saat 19.00’da mehter gösterisiyle başlayacaktı. Ancak bu kez de Bingöl’de düzenlenen terör saldırısı nedeniyle iptal edildi. Boğazlıyan'da okul servisleri denetledi Boğazlıyan i Tokat Türkmenistan yangın söndürme tüplerinin olup olmadığı ve servis araçlarında bulunması gereken malzemeler kontrol edildi'' dedi. Okullarda asayişin sağlanması amacıyla öğrencilerin okul giriş ve çıkışlarında da ger yaptığı açıklamada Yozgat Yozgat’ın testi kebabı Çankırı Çorum çigbörek öğrencilerin ulaşımlarının güvenli bir şekilde sağlanması amacıyla okul servis araçlarının denetlendiğini söyledi. Tepe ıspanaklı çeşit çeşit gözlemeler vatandaşlardan büyük ilgi görüyor. Tokat’ın geleneksel batı ve cevizli sucuğu