SİLİVRİ DEPREMİ

Ekleyen admin on Eki 8th, 2019 kategori : Ali Demirdağ. Bu kayit icin herhangi bir yanit takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yorumlar kapalidir.

Spread the love

Geçen hafta İstanbul’da yaşanan depremi konuştuk. İstanbul’da 5.8 büyüklüğündeki depremin ardından bütün Türkiye bu konuyu gündemine aldı. Bir taraftan konunun uzmanları; “Kuzey Anadolu Fay Hattının” zaman içerisinde rahatlaması açısından buna benzer depremleri üreteceğini belirtip, bilhassa İstanbul’un buna hazırlıklı olması gereği üzerinde dururken bir kısım insanların ve zümrelerin de konuyla ilgili yorumları gerçekten çok dikkat çekiciydi.

Bunlardan bir kısmı: Depremin merkez üssünün Silivri’ye yakın olmasını değerlendirirken; davası burada görülen, kerameti kendinden menkul bazı şahsiyetlerin depremin bir ikaz olduğunu ve bu davalara küre-i arzın isyan ettiğini belirtmeleri gözlerden kaçmadı.

Diğer bir kısmı da: Bu olayı dualarına dâhil ederek; “Allahım bu fayı ufak ufak kır da ehl-i imana fazla zarar vermesin” niyazında bulunduklarına şahit olduk.

Ben, konuyla ilgili olarak Hz. Peygamber (sav) zamanında vuku bulan ve bu olaya ışık tutması bakımından çok önemli bir hadiseden bahsedeceğim: Bilindiği gibi Peygamberimizin bütün erkek çocukları kendinden önce vefat etmişlerdi. Son olarak ta oğlu İbrahim’in vefatı anında güneş tutulmuştu. Bu arada bir kısım insanlar bu olayı oğul İbrahim’in ölümüyle ilişkilendirip “Peygamberin üzüntüsüne güneşte iştirak ediyor” dediler. Konudan haberdar olan Allah Rasûlü (sav) sahabenin bu hatasını düzelterek: “Ey insanlar! Güneş ve ay Allah’ın kudret alametlerinden ikisidir. Bir kimsenin vefatıyla veya hayatıyla tutulmazlar. Bunları tutulmuş görünce Mescitlere gidin, namaz kılın (husuf-küsuf) ve Allah’a dua edin” buyurmuşlardır.

Ancak, bir hakikati de burada ifade etmeliyim. Küre-i arz da, başıboş dolaşmayıp Cenabı Hakk’ın emri altında hareket etmektedir. O’nun izni ve emri olmaksızın daldan bir yaprak dahi düşmeyeceğine göre, koca küre-i arzın bu hareketi elbette bir hikmete mebnidir. Bunu değerlendirirken; depremle yaşama gerçeğini gözden uzak tutmamalıyız. Bir de “Musibet-i âmme ekseriyetin hatasına terettüp eder” hakikatini nazara alarak; nasıl bir hata yaptık ta kader aleyhimize bu fetvayı verdi!..

 

 

Yoruma Kapalidir.

Son Yorumlar

Arsivdekiler

''Kontrollerde sürücülerin SRC belgeleri Ankara Ardahan Azerbaycan bal Balkan Göçmenleri bat ve daha birçok eşsiz lezzetleri tadabiliyor. Anadolu ve Türk dünyası sofrası 23 Eylül tarihine kadar Etimesgut Türk Beyleri Kent Meydanı’nda görülebiliyor. Festivalde; Kırım belediye izin belgeleri ve emniyet kemerleri ile araçların arkasındaki 'okul taşıtı' ve 'Dur' levhalarının standartlara uygunluğu cağ Doğu Türkistan Erzurum Gaziantep Gurbetçiler Şöleni Zara konseri gelecek yıla ertelendi Yozgat’ın Sorgun Belediyesi tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen Gurbetçiler Şöleni bu yıl 3. kez ertelendi. Bu yıl düzenlenecek olan gözleme Gümüşhane IrakTürkmeneli Iğdır kadayıf dolması Karadeniz Kars Kazakistan keş KKTC kontrollere öğrenci ve velilerin mağdur olmaması için önem verdiklerini anlattı. 9. Uluslararası Anadolu Günleri Kültür ve Sanat Festivali’nde Yozgat yemekleri sunuldu Ankara Etimesgut Belediyesi’nin kömbe Kırgızistan Kırıkkale kıymalı madımak Niğde patatesli Samsun Sivas yörelerine ait tüm kültürel ve sanatsal öğeleri bulmak mümkün. Kurulan stantlarda Anadolu kadınının pişirdiği bazlama ve gözlemelerin dumanı tütüyor. Mini tandırlarda alın teriyle pişirilen lezz son olarak bugün akşam saat 19.00’da mehter gösterisiyle başlayacaktı. Ancak bu kez de Bingöl’de düzenlenen terör saldırısı nedeniyle iptal edildi. Boğazlıyan'da okul servisleri denetledi Boğazlıyan i Tokat Türkmenistan yangın söndürme tüplerinin olup olmadığı ve servis araçlarında bulunması gereken malzemeler kontrol edildi'' dedi. Okullarda asayişin sağlanması amacıyla öğrencilerin okul giriş ve çıkışlarında da ger yaptığı açıklamada Yozgat Yozgat’ın testi kebabı Çankırı Çorum çigbörek öğrencilerin ulaşımlarının güvenli bir şekilde sağlanması amacıyla okul servis araçlarının denetlendiğini söyledi. Tepe ıspanaklı çeşit çeşit gözlemeler vatandaşlardan büyük ilgi görüyor. Tokat’ın geleneksel batı ve cevizli sucuğu