YOZGAT’TA NE VAR ve de NE YOK (3)

Ekleyen admin on Eki 1st, 2019 kategori : Osman Hakan Kiracı. Bu kayit icin herhangi bir yanit takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yorumlar kapalidir.

Spread the love

Şimdi de geçelim,”Ahalimiz ne yapıyor” sorusunun yanıtına ve hemşehrilerimizin buradaki yaşam standartlarına..

Hepinizin bildiği gibi,Yozgatta yaklaşık 421 bin nüfus yaşamakta.

Benim araştırmalarım ve tesbitlerime göre,nüfusumuzun yüzde 35 ila 40’ı açlık sınırında…

Geçimleri Sosyal yardımlaşma fonlarından ve Belediyeler tarafından sağlanmakta..

Nüfusumuzun diğer yüzde 40’de kendi yağı ile kavruluyor.

Geriye kalan nüfusumuzun % 10’unun ekonomik durumu yaşam standardının üzerinde. Yüzde 10’nun ise unu kuru,tuzu kuru..

Unu ve tuzu kuruların içerisinde de paralarını bankalarda faiz geliri karşılığında saklayan sayıları meçhul olmakla birlikte çok sayıda gizli zenginlerimiz var.. Ve bu zenginlerimizin de bir başka özelliği var. O da servetlerinden Yozgat’ın toplumsal amaçlı hayır hizmetleri için kuruş harcamıyorlar.Bilal Şahin ve birkaç zenginden gayrı diğer zenginlerimizin hayır-hasenad işlerine Yozgat topraklarında henüz rastlamış değiliz..

Türkiye Bankalar Birliğinin verilerine göre,bugün itibariyle Yozgatlıların bankalardaki toplam mevduatı ülkemizdeki il’ler içerisinde mevduat sıralamasında 44.sırada yer almaktadır.Yine TBB’den edindiğim rakamlara göre,para babası hemşehrilerimizin çeşitli bankaların mevduat hesaplarında önemli bir bölümü döviz olmak üzere yaklaşık 2 milyar 645 milyon Tl ( eski parayla 2 katrilyon 645 milyar Tl ) tasarrufları bulunmakta… Bunun yanı sıra Yozgatlı hemşehrilerimizin kontağını çevirmediği yaklaşık 2 milyar liralık otomobil ve traktörü ile asgariden 2 milyar liralık da kira getirili gayrimenkulleri de mevcut..Yozgatlının yıllar boyunca yerel istihdam ve üretim alanlarında kullanmadığı yaklaşık 6,5 milyar parası ve mal varlığı var..Ve Yozgat’ta bu yıl motorlu araç sayısı 105 bine yükseldi.Türkiyede bugün 5 kişiye bir araç düşerken Yozgatta 4 kişiye bir araç düşmekte. Yozgat’ın parasal güç bakımından öyle sanıldığı kadar fakir bir il olmadığı gerçeği de apaçık ortada..
Ve Yozgatta Ticaret ne alemde biliyormusunuz ?

Siyaset,Tarikat.Cemaat ve Teşkilat eksenlerinde hayat buluyor Yozgat ticareti .. (DEVAMI VAR)

 

 

Yoruma Kapalidir.

Son Yorumlar

Arsivdekiler

''Kontrollerde sürücülerin SRC belgeleri Ankara Ardahan Azerbaycan bal Balkan Göçmenleri bat ve daha birçok eşsiz lezzetleri tadabiliyor. Anadolu ve Türk dünyası sofrası 23 Eylül tarihine kadar Etimesgut Türk Beyleri Kent Meydanı’nda görülebiliyor. Festivalde; Kırım belediye izin belgeleri ve emniyet kemerleri ile araçların arkasındaki 'okul taşıtı' ve 'Dur' levhalarının standartlara uygunluğu cağ Doğu Türkistan Erzurum Gaziantep Gurbetçiler Şöleni Zara konseri gelecek yıla ertelendi Yozgat’ın Sorgun Belediyesi tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen Gurbetçiler Şöleni bu yıl 3. kez ertelendi. Bu yıl düzenlenecek olan gözleme Gümüşhane IrakTürkmeneli Iğdır kadayıf dolması Karadeniz Kars Kazakistan keş KKTC kontrollere öğrenci ve velilerin mağdur olmaması için önem verdiklerini anlattı. 9. Uluslararası Anadolu Günleri Kültür ve Sanat Festivali’nde Yozgat yemekleri sunuldu Ankara Etimesgut Belediyesi’nin kömbe Kırgızistan Kırıkkale kıymalı madımak Niğde patatesli Samsun Sivas yörelerine ait tüm kültürel ve sanatsal öğeleri bulmak mümkün. Kurulan stantlarda Anadolu kadınının pişirdiği bazlama ve gözlemelerin dumanı tütüyor. Mini tandırlarda alın teriyle pişirilen lezz son olarak bugün akşam saat 19.00’da mehter gösterisiyle başlayacaktı. Ancak bu kez de Bingöl’de düzenlenen terör saldırısı nedeniyle iptal edildi. Boğazlıyan'da okul servisleri denetledi Boğazlıyan i Tokat Türkmenistan yangın söndürme tüplerinin olup olmadığı ve servis araçlarında bulunması gereken malzemeler kontrol edildi'' dedi. Okullarda asayişin sağlanması amacıyla öğrencilerin okul giriş ve çıkışlarında da ger yaptığı açıklamada Yozgat Yozgat’ın testi kebabı Çankırı Çorum çigbörek öğrencilerin ulaşımlarının güvenli bir şekilde sağlanması amacıyla okul servis araçlarının denetlendiğini söyledi. Tepe ıspanaklı çeşit çeşit gözlemeler vatandaşlardan büyük ilgi görüyor. Tokat’ın geleneksel batı ve cevizli sucuğu