YOZGAT’TA NE VAR ve de NE YOK ( 2 )

Ekleyen admin on Eyl 27th, 2019 kategori : Osman Hakan Kiracı. Bu kayit icin herhangi bir yanit takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yorumlar kapalidir.

Spread the love

Gelelim Yozgat gençliğinin Yozgatlılık bilincine ve ilişkisine..

Yani,“Şimdiki Yozgat gençliği ne kadar Yozgat’lı “diye merak ediyorsanız size bu konuda sadece bir örnek sunmak isterim..

Son yıllarda Yozgatta il genelinde düzenlenen salon düğünlerini hatırlayalım.

Gençlerimizin pistlerde sergiledikleri folklorik oyunlar bilmem sizin de dikkatinizi çekti mi ?

Ringo ringo şişelerden ,lorke lorkeye..Lorke lorkelerden Roman havasına. Roman havasından Ankara’nın bağlarına..

Yozgatlı yeni kuşak genç hemşehrilerimiz kentimize ait olamayan ne kadar böylesi oyun havası ve halay varsa bütün hünerleriyle ve büyük bir coşkuyla oynamakta..

Ama diğer yanda bazı düğünlerde istisnai görüntüler hariç Yozgat’ın o meşhur çiftetellisini ve halaylarını oynayabilen gençlerimiz var mı ?.

Yok..

Peki,neden?

Yozgatın yeni jenerasyon gençleri,hemşehrilik sorumluluğundan ve Yozgatlılık şuurundan yoksun yetiştikleri için yöresinin folklorünü ve kültürel değerlerini öğrenme ihtiyacını duymuyorlar.

Bilmiyorlar ki kendi geleneklerini yaşatsınlar,öğrenmiyorlar veya öğretilmiyor ki;Yozgat sürmelisini söylesinler.

Ve bu anlamda da Yozgatta değil de sanki farklı bir arabesk diyarında yaşıyoruz.

¨ ¨ ¨

Şimdi de size başka trajik bilgiyi derin üzüntülerimle nakletmem gerekiyor.

Geçen gün Sahaf kitabevine uğramıştım.

Yozgatlı yazar ve şairlerimizin birkaç kitabını aldıktan sonra Kitabevi yetkilisine şunu sordum :

“Yozgatlı yazarlarımızın kitap satışları nasıl gidiyor ?“

Aldığım yanıt hem esef verici,hem de çok düşündürücüydü:

“En az satılan kitaplar bizim Yozgatlıların eserleri”

Kulaklarıma inanamadım.Şok oldum.

Meğer biz kendi düşünürünün,yazarının ve şairinin kitaplarını bile okumayanların diyarında yaşıyormuşuz.. ( DEVAMI VAR )

 

Yoruma Kapalidir.

Son Yorumlar

Arsivdekiler

''Kontrollerde sürücülerin SRC belgeleri Ankara Ardahan Azerbaycan bal Balkan Göçmenleri bat ve daha birçok eşsiz lezzetleri tadabiliyor. Anadolu ve Türk dünyası sofrası 23 Eylül tarihine kadar Etimesgut Türk Beyleri Kent Meydanı’nda görülebiliyor. Festivalde; Kırım belediye izin belgeleri ve emniyet kemerleri ile araçların arkasındaki 'okul taşıtı' ve 'Dur' levhalarının standartlara uygunluğu cağ Doğu Türkistan Erzurum Gaziantep Gurbetçiler Şöleni Zara konseri gelecek yıla ertelendi Yozgat’ın Sorgun Belediyesi tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen Gurbetçiler Şöleni bu yıl 3. kez ertelendi. Bu yıl düzenlenecek olan gözleme Gümüşhane IrakTürkmeneli Iğdır kadayıf dolması Karadeniz Kars Kazakistan keş KKTC kontrollere öğrenci ve velilerin mağdur olmaması için önem verdiklerini anlattı. 9. Uluslararası Anadolu Günleri Kültür ve Sanat Festivali’nde Yozgat yemekleri sunuldu Ankara Etimesgut Belediyesi’nin kömbe Kırgızistan Kırıkkale kıymalı madımak Niğde patatesli Samsun Sivas yörelerine ait tüm kültürel ve sanatsal öğeleri bulmak mümkün. Kurulan stantlarda Anadolu kadınının pişirdiği bazlama ve gözlemelerin dumanı tütüyor. Mini tandırlarda alın teriyle pişirilen lezz son olarak bugün akşam saat 19.00’da mehter gösterisiyle başlayacaktı. Ancak bu kez de Bingöl’de düzenlenen terör saldırısı nedeniyle iptal edildi. Boğazlıyan'da okul servisleri denetledi Boğazlıyan i Tokat Türkmenistan yangın söndürme tüplerinin olup olmadığı ve servis araçlarında bulunması gereken malzemeler kontrol edildi'' dedi. Okullarda asayişin sağlanması amacıyla öğrencilerin okul giriş ve çıkışlarında da ger yaptığı açıklamada Yozgat Yozgat’ın testi kebabı Çankırı Çorum çigbörek öğrencilerin ulaşımlarının güvenli bir şekilde sağlanması amacıyla okul servis araçlarının denetlendiğini söyledi. Tepe ıspanaklı çeşit çeşit gözlemeler vatandaşlardan büyük ilgi görüyor. Tokat’ın geleneksel batı ve cevizli sucuğu