Almanya’da “Aşure günü”

Ekleyen admin on Eyl 17th, 2019 kategori : Genel. Bu kayit icin herhangi bir yanit takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yorumlar kapalidir.

Spread the love

Sorgunlu hemşehrimiz yazar ve iş kadını Esma Arslan, “Aka-Arslan Pflegedienst” isimli hastalara ve yaşlılara bakım hizmeti sunduğu firmasında “Aşure Günü” düzenledi.

14 Eylül Cumartesi günü düzenlenen ve yoğun bir katılımın olduğu etkinlikte, mobil bakım hizmeti sunan işletmenin müşterileri, hastalar ve yakınları, Hamburg iş ve spor dünyasından insanlar, milletvekilleri, politikacılar, Hamburg basın kuruluşlarından medya sahipleri ve gazeteciler, bir çok sivil toplum kuruluşlarının dernek başkanları ve temsilcileri, işyeri çalışanları ve semtteki komşuları katıldı.

Güzel bir havada firmanın Bergedorf semtindeki bürosunda bir araya gelen davetlilere hitaben konuşan Esma Arslan, her yıl sonbaharda yazın bitmesini farklı bir etkinlikle kapattıklarını söyledi.

Bu yıl da Muharrem Ayı’nın sonuna denk gelmesi nedeniyle geçmiş yıllardaki şenliklere oranla daha geniş ve kapsamlı bir “Aşure Günü” etkinliğini gerçekleştirdiklerini ifade eden Arslan, aşurenin ne olduğunu, nereden geldiğini açıkladı.

Kendi kültürümüzü Alman dostlarımıza tanıtmakta geç kalmak diye bir şey olmadığını vurgulayan Arslan “Yarım yüzyıldan fazladır birarada yaşıyoruz. Ancak anlatarak, göstererek, yaşayarak birbirimizi çok daha iyi anlayabilir, mevcut anlaşmazlıkların, yanlış anlaşılmaların, problemlerin üstesinden gelebiliriz” dedi.

Yiyecek, içeceğin eksik olmadığı etkinliğe davetliler ile birlikte evde bakıma muhtaç hastalar da, çalışanlar tarafından özel olarak alınıp getirildi.

Mustafa Mısır Dede’nin aşure kazanı başında yaptığı açılış konuşmasında Aşure’nin tarihçesini ve günümüze kadar neden sürdürüldüğü hakkında açıklamalarıyla dağıtım başladı. Şaşkınlıklarını gideremeyen Almanlar bunun ne olduğunu sorduklarında aşure geleneğinin köklerinin çok eski çağlara, Hz. Nuh peygamber döneminde gerçekleşen tufana kadar uzandığını, ama Alevilerdeki dayanağının Kerbala’da katledilen Ehli Beyt üyelerinden bir tek o zamanlar bebek olan İmam Zeynel Abidin’in sağ kurtulmasına duyulan şükranı ifade ettiğini söyledi.

Dede, farklı kültürlerde farklı boyutlarda kutlamaların yapıldığını, aşureye katılan on iki farklı maddenin hem on iki imamı sembolize ettiğini, hem de insanların her birinin farklı ve birbirinden değişik olduklarını, onları bu zengin ve farklı halleriyle kabullenip benimsenmeleri gerektiğini, bunun bir zenginlik olduğunu anlattı.

Daha sonra okunan gülbengiden sonra Esma Arslan, ziyaretçilere bizzat kendisi aşure dağıttı.

 

Yoruma Kapalidir.

Son Yorumlar

Arsivdekiler

''Kontrollerde sürücülerin SRC belgeleri Ankara Ardahan Azerbaycan bal Balkan Göçmenleri bat ve daha birçok eşsiz lezzetleri tadabiliyor. Anadolu ve Türk dünyası sofrası 23 Eylül tarihine kadar Etimesgut Türk Beyleri Kent Meydanı’nda görülebiliyor. Festivalde; Kırım belediye izin belgeleri ve emniyet kemerleri ile araçların arkasındaki 'okul taşıtı' ve 'Dur' levhalarının standartlara uygunluğu cağ Doğu Türkistan Erzurum Gaziantep Gurbetçiler Şöleni Zara konseri gelecek yıla ertelendi Yozgat’ın Sorgun Belediyesi tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen Gurbetçiler Şöleni bu yıl 3. kez ertelendi. Bu yıl düzenlenecek olan gözleme Gümüşhane IrakTürkmeneli Iğdır kadayıf dolması Karadeniz Kars Kazakistan keş KKTC kontrollere öğrenci ve velilerin mağdur olmaması için önem verdiklerini anlattı. 9. Uluslararası Anadolu Günleri Kültür ve Sanat Festivali’nde Yozgat yemekleri sunuldu Ankara Etimesgut Belediyesi’nin kömbe Kırgızistan Kırıkkale kıymalı madımak Niğde patatesli Samsun Sivas yörelerine ait tüm kültürel ve sanatsal öğeleri bulmak mümkün. Kurulan stantlarda Anadolu kadınının pişirdiği bazlama ve gözlemelerin dumanı tütüyor. Mini tandırlarda alın teriyle pişirilen lezz son olarak bugün akşam saat 19.00’da mehter gösterisiyle başlayacaktı. Ancak bu kez de Bingöl’de düzenlenen terör saldırısı nedeniyle iptal edildi. Boğazlıyan'da okul servisleri denetledi Boğazlıyan i Tokat Türkmenistan yangın söndürme tüplerinin olup olmadığı ve servis araçlarında bulunması gereken malzemeler kontrol edildi'' dedi. Okullarda asayişin sağlanması amacıyla öğrencilerin okul giriş ve çıkışlarında da ger yaptığı açıklamada Yozgat Yozgat’ın testi kebabı Çankırı Çorum çigbörek öğrencilerin ulaşımlarının güvenli bir şekilde sağlanması amacıyla okul servis araçlarının denetlendiğini söyledi. Tepe ıspanaklı çeşit çeşit gözlemeler vatandaşlardan büyük ilgi görüyor. Tokat’ın geleneksel batı ve cevizli sucuğu