YOZGAT’TA NE VAR ve de NE YOK ( 1)

Ekleyen admin on Eyl 17th, 2019 kategori : Osman Hakan Kiracı. Bu kayit icin herhangi bir yanit takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yorumlar kapalidir.

Spread the love

Yozgat dışındaki dostlarım ,arkadaşlarım, hemşehrilerim her fırsatta sorup dururlar:

“Yozgat nasıl ? Yozgat’ta ne var, ne yok..

Ahalimiz ne yapıyor? ”

Bugün derbeder memleketimizde yaşadığımız atmosferi ve geldiğimiz ilginç noktaları,özellikle gurbette hep Yozgat özlemiyle dolu hemşehrilerimi bilgilendirmek amacıyla anlatmaya çalışacağım.

¨ ¨ ¨

Yozgat’ta ne var, ne mi yok.

Öncelikle bugün itibariyle Yozgat’ta kent kökenli kaç Yozgatlının kaldığını belirlememiz gerekmekte..

Bunun için Yozgat nüfusunun canlı bilgesi merkez ilçe eski nüfus müdürü sayın Mehmet Uğur Karabacak’ı arayıp “Yozgat’ta kaç Yozgatlı kaldı “diye sordum.

Yanıtı şöyleydi :

“Vilayet merkezimizde 1.nesil Yozgat kökenli doğma büyüme bir kısmı ‘eşraf’ diye tabir edeceğimiz şehirde kalan Yozgatlı sayısı yaklaşık 300 kişi…Ayrıca bu şehirde doğmamakla birlikte 40-50 senedir burada yaşayarak Yozgat’a ait olmuş 500 hemşehrimiz daha var.Yani, bizim jenerasyondan Yozgat’ta kalan Yozgatlı sayısı üç aşağı beş yukarı yaklaşık 800 kişi dolayında…”

80 bin nüfuslu bu şehirde olumsuz koşullara rağmen Yozgat’ta yaşamaktan vazgeçmeyen veya vazgeçemeyen kent kökenli Yozgatlı sayısı 800 kişi..

Oran ne ?

Yüzde bir.

¨ ¨ ¨

Anlaşılan o ki; Yozgat’ı her yıl erim eriten göç belası ,sadece şehirdeki işsizini değil,aynı zamanda eşrafını,aydınını,bürokratını ,entelektüellerini ve zenginlerini de Yozgat’tan adeta kovalamış.

“Allah bu şehirden rızkımı kesse de gitsem “diyenlerin sayısı yine hiç eksilmiyor.

Ama onlar da galiba ekonomik nedenlerle yerinden kalkamadıkları için göç kervanına katılamıyorlar.

Yozgat il merkezinde yaşamakta olan kentli hemşehrilerimiz kelimenin tam anlamıyla azınlıkta kaldılar.

Azınlıklar, bulundukları yörelerde birlikteliğin oluşumunu esas alarak bir hayat tarzı yaşarlar.

Dünyanın her neresinde olursa olsun azınlık toplulukları , azınlık psikolojisinin etkisiyle birbirleriyle kenetlenirler.

Ama burada kent kökenli Yozgatlılar için böyle bir yaşam tarzı söz konusu mudur?
Ne yazık ki,hayır..

Giderek azalmaları nedeniyle birbirleriyle daha bir kaynaşma ve dayanışma içerisinde olması gereken bu aziz hemşehrilerimiz ne hazindir ki; birbirlerinden uzaklaşıyorlar.Birbirlerinden adeta haberleri yok..

Sanki kalplerini birbirlerine kapatmış gibi, donmuş ve kapalı bir hayatın yalnızlık girdabında bocalıyorlar.

Öyle ki;birbirlerini ancak düğünlerde veya cenazelerde görebiliyorlar.

Azaldıkca birbirlerinden uzaklaşmak vakıası bence gerçekten izahı hayli zor ve sosyologların araştırmasını gerektiren bir durum.

Sanırım yeryüzünde sadece bizim Yozgat kavmine özgü bir yaşam üslubu olmalı..

Sözün burasında akla şöyle bir soru gelebilir :

“Eşrafınız böyle de ya kentte yaşayan diğer hemşehrileriniz nasıl ?”

Onu da anlatayım:

Çoğunlukla yeni jenerasyon hemşehri kalabalığının ve de yabancı memurların yaşadığı Yozgat’ın cadde ve sokaklarında dolaşan insanların birbirlerine bakışları ve yaklaşımları oldukça kaygı verici ..

Herkes birbirlerini soğuk ve donuk bakışlarıyla süzüyorlar.

Ve çoğu insanımız birbirlerinden güler yüzle bir selamı ve de sevgi dolu bakışlarını esirgiyorlar.

Sanki, bir sevgisizlik diyarında yaşamaktayız. ( DEVAMI VAR )

 

Yoruma Kapalidir.

Son Yorumlar

Arsivdekiler

''Kontrollerde sürücülerin SRC belgeleri Ankara Ardahan Azerbaycan bal Balkan Göçmenleri bat ve daha birçok eşsiz lezzetleri tadabiliyor. Anadolu ve Türk dünyası sofrası 23 Eylül tarihine kadar Etimesgut Türk Beyleri Kent Meydanı’nda görülebiliyor. Festivalde; Kırım belediye izin belgeleri ve emniyet kemerleri ile araçların arkasındaki 'okul taşıtı' ve 'Dur' levhalarının standartlara uygunluğu cağ Doğu Türkistan Erzurum Gaziantep Gurbetçiler Şöleni Zara konseri gelecek yıla ertelendi Yozgat’ın Sorgun Belediyesi tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen Gurbetçiler Şöleni bu yıl 3. kez ertelendi. Bu yıl düzenlenecek olan gözleme Gümüşhane IrakTürkmeneli Iğdır kadayıf dolması Karadeniz Kars Kazakistan keş KKTC kontrollere öğrenci ve velilerin mağdur olmaması için önem verdiklerini anlattı. 9. Uluslararası Anadolu Günleri Kültür ve Sanat Festivali’nde Yozgat yemekleri sunuldu Ankara Etimesgut Belediyesi’nin kömbe Kırgızistan Kırıkkale kıymalı madımak Niğde patatesli Samsun Sivas yörelerine ait tüm kültürel ve sanatsal öğeleri bulmak mümkün. Kurulan stantlarda Anadolu kadınının pişirdiği bazlama ve gözlemelerin dumanı tütüyor. Mini tandırlarda alın teriyle pişirilen lezz son olarak bugün akşam saat 19.00’da mehter gösterisiyle başlayacaktı. Ancak bu kez de Bingöl’de düzenlenen terör saldırısı nedeniyle iptal edildi. Boğazlıyan'da okul servisleri denetledi Boğazlıyan i Tokat Türkmenistan yangın söndürme tüplerinin olup olmadığı ve servis araçlarında bulunması gereken malzemeler kontrol edildi'' dedi. Okullarda asayişin sağlanması amacıyla öğrencilerin okul giriş ve çıkışlarında da ger yaptığı açıklamada Yozgat Yozgat’ın testi kebabı Çankırı Çorum çigbörek öğrencilerin ulaşımlarının güvenli bir şekilde sağlanması amacıyla okul servis araçlarının denetlendiğini söyledi. Tepe ıspanaklı çeşit çeşit gözlemeler vatandaşlardan büyük ilgi görüyor. Tokat’ın geleneksel batı ve cevizli sucuğu