Örnek

Ekleyen admin on Eyl 10th, 2019 kategori : Yekta Güngör Özden. Bu kayit icin herhangi bir yanit takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yorumlar kapalidir.

Spread the love

Toplumsal yaşamın birer öğesi olan insanlar kişiliklerini oluşturan nitelikleriyle tanınır ve anılırlar. Başarıları, yararlan ve özgünlüklerinin kanıtı ürünleriyle unutulmaz olurlar. Tarihimiz her alanda bizi onurlandıran adlarla doludur. Bu dizinin en yeni ünlülerinin başında ATATÜRK. İNÖNÜ ve arkadaşları gelmektedir. Yalnız askerlik ve siyaset alanında değil, uygarlığın ve çağdaşlığın her alanında ülkemize kazandırdıklarıyla varlığımızın temeli ve yenilmez gücü olan bu kişiler değeriyle birer simgedirler.

Askerlikte ve siyasette olduğu gibi bilimde, sanatta, sporda, ekonomide, tarımda ve yapımda da ün kazanmış nice değerimiz bulunmaktadır. Kendileriyle övündüğümüz bu değerlerimiz içinde hukuk alanında Ord. Prof. Dr. Hıfzı Veldet VELİDEDEOGLU nun ayrı bir yeri vardır. Saygın kişiliği, seçkin hukukçuluğu, ödünsüz yurtseverliği ve etkin yazarlığıyla çevresine ışık tutan bir kaynaktı. ATATÜRK döneminde yararlı çalışmalarıyla birçok atılımın tanığı olan, 1961 Anayasası’nın mimarı bulunan, Türk Dil Kurumu’nda birlikte çalışma yaptığım, Anayasa Sözlüğü’ nü büyük bir duyarlıkla hazırlayan, konuşmaları, yapıtları ve özellikle Cumhuriyet gazetesindeki yazılarıyla toplum yaşamına, hukuk alanına ışık tutan Velidedeoğlu’nu örnek bir büyüğümüz olarak her zaman anıyoruz. Özellikle genç hukukçuların O’nun yapıtlarını okuyarak bakışlarını ve değerlendirmelerini öğrenmeleri kişilikleri ve meslekleri için çok yararlıdır.

Şimdilerde saygıdeğer eşi Meriç VELİDEDEOGLU’nun Cumhuriyet gazetesindeki haftalık yazılarıyla daha ışıklı tuttuğu pırıl pırıl yaşam anısı bizim için önemli bir dayanaktır. Hukukumuzun kaynaklarından biri sayılacak özgün kişiliği önünde saygı ile eğiliyor ve örnek yaşamını bir ders olarak algıladığımı belirtiyorum.

 

Yoruma Kapalidir.

Son Yorumlar

Arsivdekiler

''Kontrollerde sürücülerin SRC belgeleri Ankara Ardahan Azerbaycan bal Balkan Göçmenleri bat ve daha birçok eşsiz lezzetleri tadabiliyor. Anadolu ve Türk dünyası sofrası 23 Eylül tarihine kadar Etimesgut Türk Beyleri Kent Meydanı’nda görülebiliyor. Festivalde; Kırım belediye izin belgeleri ve emniyet kemerleri ile araçların arkasındaki 'okul taşıtı' ve 'Dur' levhalarının standartlara uygunluğu cağ Doğu Türkistan Erzurum Gaziantep Gurbetçiler Şöleni Zara konseri gelecek yıla ertelendi Yozgat’ın Sorgun Belediyesi tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen Gurbetçiler Şöleni bu yıl 3. kez ertelendi. Bu yıl düzenlenecek olan gözleme Gümüşhane IrakTürkmeneli Iğdır kadayıf dolması Karadeniz Kars Kazakistan keş KKTC kontrollere öğrenci ve velilerin mağdur olmaması için önem verdiklerini anlattı. 9. Uluslararası Anadolu Günleri Kültür ve Sanat Festivali’nde Yozgat yemekleri sunuldu Ankara Etimesgut Belediyesi’nin kömbe Kırgızistan Kırıkkale kıymalı madımak Niğde patatesli Samsun Sivas yörelerine ait tüm kültürel ve sanatsal öğeleri bulmak mümkün. Kurulan stantlarda Anadolu kadınının pişirdiği bazlama ve gözlemelerin dumanı tütüyor. Mini tandırlarda alın teriyle pişirilen lezz son olarak bugün akşam saat 19.00’da mehter gösterisiyle başlayacaktı. Ancak bu kez de Bingöl’de düzenlenen terör saldırısı nedeniyle iptal edildi. Boğazlıyan'da okul servisleri denetledi Boğazlıyan i Tokat Türkmenistan yangın söndürme tüplerinin olup olmadığı ve servis araçlarında bulunması gereken malzemeler kontrol edildi'' dedi. Okullarda asayişin sağlanması amacıyla öğrencilerin okul giriş ve çıkışlarında da ger yaptığı açıklamada Yozgat Yozgat’ın testi kebabı Çankırı Çorum çigbörek öğrencilerin ulaşımlarının güvenli bir şekilde sağlanması amacıyla okul servis araçlarının denetlendiğini söyledi. Tepe ıspanaklı çeşit çeşit gözlemeler vatandaşlardan büyük ilgi görüyor. Tokat’ın geleneksel batı ve cevizli sucuğu