Nida Tüfekçi Celal Atik ve Gülten Akıncı-2

Ekleyen admin on Eyl 10th, 2019 kategori : Osman Hakan Kiracı. Bu kayit icin herhangi bir yanit takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yorumlar kapalidir.

Spread the love

Ve bir başka değerli hemşehrimiz; edebiyatçı, yazar ve şairimiz Gülten Akın…

Yüzlerce şiiri yabancı dillere çevrilmiş.

Kırktan fazla şiiri bestelenmiş…

Başta “Deli kızın türküsü” adlı şiiri Sezen Aksu, bir çok eseri de ünlü solistler tarafından seslendirilmiş…

Ölümünün ardından, 50 kişilik jüri tarafından “Fazıl Hüsnü Dağlarca’dan Sonra En Büyük Türk Şairi” unvanına layık görülmüş edebiyatçımızdır merhume Gülten Akın.

Biz, Yozgat Gazeteciler Cemiyeti olarak Yozgat’ta yıllar yılı ilgili hiçbir kurum ve kuruluşun sahip çıkmadığı bu Dünya çapındaki şairimizin de manevi hatırasını abideleştirmeyi planlamıştık. Kent merkezinde bundan 5 yıl önce kurmayı öngördüğümüz Yozgat Basın Müzesi’nde onun yüce şairliğini de sergileyecektik.
Ama olmadı. Çünkü,hemşehrilerimizin bildiği gibi, dönemin Belediye Başkanı, Yozgat Basın Müzesi projemizin gerçekleşmesini engellemişti.

**

Bu şehrin bağrından Türkiye’nin en başarılı sporcuları, sanatçıları, şairleri ve hatta nice değerler yetişiyor. Üstelik isimlerini sıraladığımız 3 değerli hemşehrimiz, kariyerlerinde dünyaca ünleniyor, beğeniliyor ve alkışlanıyor ama gelin görün ki, Yozgat’ta en iyimser ifadeyle, önemsenmiyor.

Bundan 15 yıl önce DGS Genel Müdürü hemşehrimiz Sayın Bayram Bilge Tokel ile Belediye Başkanımız Sayın Yusuf Başer, Türk Halk Müziği’nin Türkiye’deki en büyük ustası, üstadı, duayeni hemşehrimiz Nida Tüfekçi’yi simgeleyen ‘Sürmeli Anıtı’nı Türkiye’nin dört bir yanından gelen Türk Halk Müziği’nin ünlü solistlerinin katılımıyla kentin en işlek caddesine dikiyor.

Yıllar sonra biri gelip Trafik yoğunluğunu önleme bahanesiyle Nida Tüfekçi’nin anıtını Kent Park’a iteleyerek gözden uzaklaştırıyor. Seçimden sonra işbaşına şimdiki başkan geliyor. O da aziz hatırası itelenen Nida Tüfekçi’nin kemiklerini daha fazla sızlatmamak için, Yozgatlının simgesi Sürmeli Anıtı’nı alışılmış yerine yerleştireceğine, aynı yere Nevşehir lalesini sembolize eden başka bir figüri yerleştiriyor.

Yimpaş AVM binası önünden gelip geçen hemşehrilerimiz gördü ki; anıtların değiştirildiği cadde güzergahlarında trafik yoğunluğu ne azaldı, ne de arttı. Değişen sadece fugürler oldu. Böylelikle Yozgat’ın değerlerinin manevi hatıralarına sahip çıkılmadığı gerçeği bir kez daha ortaya çıktı.

**

Geçmişten bugüne Yozgat’ın bazı yöneticilerinin icraatlarını ve mantık yapılarını anlayabilmek gerçekten zor bir durum.

Kimi, eline mikrofonu aldığında Nida Tüfekçi’nin türkülerini iştahla söylüyor ama öbür yanda onun anıtını gerçek dışı bir gerekçeyle yerinden kaldırıp göz önünden uzaklaştırıyor.

Kimi, Yozgat’ın yetiştirdiği dünya çapındaki güreşçileriyle övünüyor ama öbür yanda da Celal Atik’in adını Merkez Ortaokulu’ndan sildiriyor, kimselerin de kılı kıpırdamıyor…

Kimileri ise gerek Yozgat’ta ve Yozgat dışındaki çeşitli platformlarda Yozgat’tan yetişmiş ünlü siyasetçilerin, bilim adamlarının, hukukçuların, iş insanlarının, bürokratların, yıldız sporcuların, edebiyatçıların ve gazetecilerin varlığı ile övünüyor; ama şiirleri 14 dile çevrilmiş ve Fazıl Hüsnü Dağlarca’dan sonra bu ülkenin en büyük şairi unvanını kazanmış şair Gülten Akın’ın Yozgatlı olduğunu bilmiyor…

**

Sözün burasında ne desem, daha ne anlatsam, bilemiyorum ki…

Ben, en iyisi lafı burada noktalayayım.

Çünkü, daha fazla yarelenmek istemiyorum…

 

Yoruma Kapalidir.

Son Yorumlar

Arsivdekiler

''Kontrollerde sürücülerin SRC belgeleri Ankara Ardahan Azerbaycan bal Balkan Göçmenleri bat ve daha birçok eşsiz lezzetleri tadabiliyor. Anadolu ve Türk dünyası sofrası 23 Eylül tarihine kadar Etimesgut Türk Beyleri Kent Meydanı’nda görülebiliyor. Festivalde; Kırım belediye izin belgeleri ve emniyet kemerleri ile araçların arkasındaki 'okul taşıtı' ve 'Dur' levhalarının standartlara uygunluğu cağ Doğu Türkistan Erzurum Gaziantep Gurbetçiler Şöleni Zara konseri gelecek yıla ertelendi Yozgat’ın Sorgun Belediyesi tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen Gurbetçiler Şöleni bu yıl 3. kez ertelendi. Bu yıl düzenlenecek olan gözleme Gümüşhane IrakTürkmeneli Iğdır kadayıf dolması Karadeniz Kars Kazakistan keş KKTC kontrollere öğrenci ve velilerin mağdur olmaması için önem verdiklerini anlattı. 9. Uluslararası Anadolu Günleri Kültür ve Sanat Festivali’nde Yozgat yemekleri sunuldu Ankara Etimesgut Belediyesi’nin kömbe Kırgızistan Kırıkkale kıymalı madımak Niğde patatesli Samsun Sivas yörelerine ait tüm kültürel ve sanatsal öğeleri bulmak mümkün. Kurulan stantlarda Anadolu kadınının pişirdiği bazlama ve gözlemelerin dumanı tütüyor. Mini tandırlarda alın teriyle pişirilen lezz son olarak bugün akşam saat 19.00’da mehter gösterisiyle başlayacaktı. Ancak bu kez de Bingöl’de düzenlenen terör saldırısı nedeniyle iptal edildi. Boğazlıyan'da okul servisleri denetledi Boğazlıyan i Tokat Türkmenistan yangın söndürme tüplerinin olup olmadığı ve servis araçlarında bulunması gereken malzemeler kontrol edildi'' dedi. Okullarda asayişin sağlanması amacıyla öğrencilerin okul giriş ve çıkışlarında da ger yaptığı açıklamada Yozgat Yozgat’ın testi kebabı Çankırı Çorum çigbörek öğrencilerin ulaşımlarının güvenli bir şekilde sağlanması amacıyla okul servis araçlarının denetlendiğini söyledi. Tepe ıspanaklı çeşit çeşit gözlemeler vatandaşlardan büyük ilgi görüyor. Tokat’ın geleneksel batı ve cevizli sucuğu