Nida Tüfekçi Celal Atik ve Gülten Akıncı- 1

Ekleyen admin on Eyl 3rd, 2019 kategori : Osman Hakan Kiracı. Bu kayit icin herhangi bir yanit takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yorumlar kapalidir.

Spread the love

Önceki gün evden büromuza giderken radyoda Sezen Aksu, ‘Deli kızın türküsü’nü seslendiriyordu.
‘Deli kızın türküsü’ ,Yozgat’ın yetiştirdiği ve Türkiye’nin en değerli şairlerinden hemşehrimiz Gülten Akın’ın şiirinden bestelenmiş bir şarkıydı. Hemen aklıma geldi büyük şair Gülten Akın… Saygıyla anımsadım ve de hayıflandım.

Bu arada kırmızı ışık yanınca Yimpaş AVM’nin önünde durdum. Gözlerim yanında eşi, elinde bağlaması olan Türk Halk Müziği sanatçılarının üstadı hemşehrimiz Nida Tüfekçi’nin figürünü aradı.

Yoktu.

Çünkü; onu simgeleyen Sürmeli Anıtı, 2018 yılının sonlarında trafik yoğunluğu bahanesiyle Kent Parkı’na nakledilmişti.

Sonra aracımı Merkez Ortaokulu’nun önündeki alana park ettim. Kafamı kaldırdım. Gözlerim bir zamanların Dünya ve Olimpiyat güreş şampiyonu hemşehrimiz Celal Atik’in adını aradı.

Yoktu.

Çünkü;bina yenilenirken bu dünyaca ünlü güreşçimizin adı silinmişti.

**

Sonra “Bu ne menem bir anlayıştır?”demekten, dünyaca ünlü dahilerimizi umursamayan zihniyete karşı öfkelenmekten kendimi alıkoyamadım.

Ardından da Yozgat’ı yönetenlerin bizim dünyaca ünlü değerlerimizi değersizleştirme gaflet ve eylemlerini sizinle paylaşmak istedim.

**

Kimdi Nida Tüfekçi?

Birilerine kısaca hatırlatmam gerekmekte..

Nida Tüfekçi, Yozgat’ımızın önde gelen sembollerinden ‘Sürmeli’yi besteleyen devlet sanatçısıdır.

Henüz ilkokula başlamadan önce babasından bağlama çalmayı öğrenmiş süper bir yetenek…

45 yılık müzik yaşamında 1000’e yakın derlediği türküleri besteleyen nota ustası…

Türk Halk Müziğine birbirinden değerli ve ünlü solistleri kazandıran hoca…

TRT’de uzun yıllar Müzik Daire Başkanlığı yapmış bir halk müziği duayeni…

UNESCO’nun hazırladığı “Dünya Müziği Tarihi” adlı kitabın “Türk Halk Müziği” bölümünü yazan müellif…

Bütün Türk aleminde saygıyla anılan ve yurt içinde de her Yozgatlının gurur duyduğu Türk Halk Müziğinin efsane adıdır merhum Nida Hoca…

**

Ya Celal Atik?
Celal ( Doğan) Atik (1918-1979) dünya çapında ün kazanmış, unutulmaz bir milli güreşçimizdi.

Atatürk’ün “Sen çok atik bir pehlivansın. Senin soyadını Atik olarak değiştiriyorum” dediği bir dönemde minderlerdeki başarılarıyla her Yozgatlıyı onurlandıran bir milli güreşçimizdi.

Sikletinde hem serbest, hem de Grekoromen güreş kategorilerinde Türkiye’de yıldızı parlamış ve uluslararası müsabakalarda defalarca hem Dünya hem de Olimpiyat şampiyonlukları kazanmış,1970’li yıllarda ise Türk Güreş Milli Takımında baş antrenörlük yapmıştı (Sürecek)

 

Yoruma Kapalidir.

Son Yorumlar

Arsivdekiler

''Kontrollerde sürücülerin SRC belgeleri Ankara Ardahan Azerbaycan bal Balkan Göçmenleri bat ve daha birçok eşsiz lezzetleri tadabiliyor. Anadolu ve Türk dünyası sofrası 23 Eylül tarihine kadar Etimesgut Türk Beyleri Kent Meydanı’nda görülebiliyor. Festivalde; Kırım belediye izin belgeleri ve emniyet kemerleri ile araçların arkasındaki 'okul taşıtı' ve 'Dur' levhalarının standartlara uygunluğu cağ Doğu Türkistan Erzurum Gaziantep Gurbetçiler Şöleni Zara konseri gelecek yıla ertelendi Yozgat’ın Sorgun Belediyesi tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen Gurbetçiler Şöleni bu yıl 3. kez ertelendi. Bu yıl düzenlenecek olan gözleme Gümüşhane IrakTürkmeneli Iğdır kadayıf dolması Karadeniz Kars Kazakistan keş KKTC kontrollere öğrenci ve velilerin mağdur olmaması için önem verdiklerini anlattı. 9. Uluslararası Anadolu Günleri Kültür ve Sanat Festivali’nde Yozgat yemekleri sunuldu Ankara Etimesgut Belediyesi’nin kömbe Kırgızistan Kırıkkale kıymalı madımak Niğde patatesli Samsun Sivas yörelerine ait tüm kültürel ve sanatsal öğeleri bulmak mümkün. Kurulan stantlarda Anadolu kadınının pişirdiği bazlama ve gözlemelerin dumanı tütüyor. Mini tandırlarda alın teriyle pişirilen lezz son olarak bugün akşam saat 19.00’da mehter gösterisiyle başlayacaktı. Ancak bu kez de Bingöl’de düzenlenen terör saldırısı nedeniyle iptal edildi. Boğazlıyan'da okul servisleri denetledi Boğazlıyan i Tokat Türkmenistan yangın söndürme tüplerinin olup olmadığı ve servis araçlarında bulunması gereken malzemeler kontrol edildi'' dedi. Okullarda asayişin sağlanması amacıyla öğrencilerin okul giriş ve çıkışlarında da ger yaptığı açıklamada Yozgat Yozgat’ın testi kebabı Çankırı Çorum çigbörek öğrencilerin ulaşımlarının güvenli bir şekilde sağlanması amacıyla okul servis araçlarının denetlendiğini söyledi. Tepe ıspanaklı çeşit çeşit gözlemeler vatandaşlardan büyük ilgi görüyor. Tokat’ın geleneksel batı ve cevizli sucuğu