22. Uluslararası Bahadın Kültür Festivali yapıldı

Ekleyen admin on Ağu 6th, 2019 kategori : Genel. Bu kayit icin herhangi bir yanit takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yorumlar kapalidir.

Spread the love

Yozgat’ın Sorgun ilçesi Bahadın Belde Belediyesi tarafından her yıl düzenlenen Uluslar arası Kültür Festivali’nin 22’ncisi yapıldı.

Festivale katılan Yozgat Valisi Kadir Çakır, ömrü boyunca böyle güzel bir festival görmediğini, festivalle birlikte Bahadın’ın her tarafının bir tatil beldesine döndüğünü söyledi.

Eskiden Atina’na bu tür tiyatrolar olduğunu ifade eden Çakır “İlk gelip de bu manzarayı gördüğümde birden aklıma o geldi. Allah birliğimizi beraberliğimizi bozmasın. 22 yıldır bu şenlik düzenleniyormuş. Başkanımızda çıtayı yükseltmiş. Böyle güzel, organize bir şenlik bu. Bizim istediğimiz bir şey var. Zenginde olsanız, fakirde olsanız, yakında, uzakta da olsanız köyünüze memleketinize gelin. Burada, bu meydanda gördüğümüz çocukların buraya ihtiyacı var. Atalarının, dedelerinin evlerini, mezarlarını görmeye ihtiyaçları var” dedi.

Bahadın Belediye Başkanı Yurtseven Bozdemir de, gazetemiz muhabirine yaptığı açıklamada, Arif Baş Açık Hava Müzesi önünden başlayan festivalin, aslında pazartesi günü çocuk şenliği ile başladığını ancak etkinliklerin yoğun olarak hafta sonunda yapıldığını belirtti.

Festival etkinlikleri kapsamında çocuk şenlikleri, spor müsabakaları, şiir dinletisi ve daha bir çok etkinliğin yer aldığı bilgisini veren Bozdemir, üç yıl önce uluslararası unvana kavuşan Bahadın Kültür Festivali’nin sadece konser ve eğlenceden ibaret olmadığını söyledi.

Şenlik kapsamında paneller, söyleşiler, şiir dinletileri, sinema, tiyatro ve bunlara ilaveten ünlü sanatçıların yer aldığı konserler yapıldığını ifade eden Bozdemir “Yazarlarımız adına düzenlenen yarışmaların ödülleri de bu şenliğimizde verildi. Konuklarımız Arif Baş Açık Hava Müzesini gezdi. Bahadın Kültür Festivali’ni, ‘Bu şenlik hiç bitmeyecek’ sloganıyla iyi bir noktaya taşımaya devam ediyoruz. Umarım bu söylem hiç bitmez” ifadelerini kullandı.

Festivali, uluslararası anlamda daha da geliştirmek için sürekli bir çalışma içerisinde olduklarını vurgulayan Bozdemir “Önümüzdeki yıllarda özellikle Almanya ve Hollanda’dan daha çok yazarlar ve müzik grupları festivalimize katılacaklar. Bunun için girişimlerimiz sürüyor. Amacımız dünyaca ün yapmış yazarları, sanatçıları ve ressamları buraya taşıyarak ağırlamak istiyoruz ve bunu da gerçekleştireceğimize inanıyorum” diye konuştu.

Festival’e Vali Kadir Çakır, CHP Yozgat Milletvekili Ali Keven, Sorgun Kaymakamlığı görevini yürüten Kadışehri Kaymakamı Fikret Dağ, Sorgun Belediye Başkanı Mustafa Erkut Ekinci ve vatandaşlar katıldı.(OĞUZHAN SAYDAM)

 

Yoruma Kapalidir.

Son Yorumlar

Arsivdekiler

''Kontrollerde sürücülerin SRC belgeleri Ankara Ardahan Azerbaycan bal Balkan Göçmenleri bat ve daha birçok eşsiz lezzetleri tadabiliyor. Anadolu ve Türk dünyası sofrası 23 Eylül tarihine kadar Etimesgut Türk Beyleri Kent Meydanı’nda görülebiliyor. Festivalde; Kırım belediye izin belgeleri ve emniyet kemerleri ile araçların arkasındaki 'okul taşıtı' ve 'Dur' levhalarının standartlara uygunluğu cağ Doğu Türkistan Erzurum Gaziantep Gurbetçiler Şöleni Zara konseri gelecek yıla ertelendi Yozgat’ın Sorgun Belediyesi tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen Gurbetçiler Şöleni bu yıl 3. kez ertelendi. Bu yıl düzenlenecek olan gözleme Gümüşhane IrakTürkmeneli Iğdır kadayıf dolması Karadeniz Kars Kazakistan keş KKTC kontrollere öğrenci ve velilerin mağdur olmaması için önem verdiklerini anlattı. 9. Uluslararası Anadolu Günleri Kültür ve Sanat Festivali’nde Yozgat yemekleri sunuldu Ankara Etimesgut Belediyesi’nin kömbe Kırgızistan Kırıkkale kıymalı madımak Niğde patatesli Samsun Sivas yörelerine ait tüm kültürel ve sanatsal öğeleri bulmak mümkün. Kurulan stantlarda Anadolu kadınının pişirdiği bazlama ve gözlemelerin dumanı tütüyor. Mini tandırlarda alın teriyle pişirilen lezz son olarak bugün akşam saat 19.00’da mehter gösterisiyle başlayacaktı. Ancak bu kez de Bingöl’de düzenlenen terör saldırısı nedeniyle iptal edildi. Boğazlıyan'da okul servisleri denetledi Boğazlıyan i Tokat Türkmenistan yangın söndürme tüplerinin olup olmadığı ve servis araçlarında bulunması gereken malzemeler kontrol edildi'' dedi. Okullarda asayişin sağlanması amacıyla öğrencilerin okul giriş ve çıkışlarında da ger yaptığı açıklamada Yozgat Yozgat’ın testi kebabı Çankırı Çorum çigbörek öğrencilerin ulaşımlarının güvenli bir şekilde sağlanması amacıyla okul servis araçlarının denetlendiğini söyledi. Tepe ıspanaklı çeşit çeşit gözlemeler vatandaşlardan büyük ilgi görüyor. Tokat’ın geleneksel batı ve cevizli sucuğu