Öğretmenler Kerkenes’i gezdi

Ekleyen admin on Tem 16th, 2019 kategori : Genel. Bu kayit icin herhangi bir yanit takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yorumlar kapalidir.

Spread the love

YOZGAT – Sorgun Belediyesi ilçede görev yapan öğretmenlere yönelik olarak Kerkenes Antik Kenti’ne gezi düzenledi.

Kerkenes Kazı Başkanı ABD’li arkeolog Dr. Scott Branting antik kentin tarihi ile ilgili öğretmenlere bilgiler verdi.

Milattan Önce 7’inci yüzyılda, Türkiye’nin orta bölgesindeki Kerkenes Dağı’na, 7 kilometre uzunluğunda taş duvarlarla çevrelenip korunan yeni bir başkent inşa edildiğini ifade eden Branting, “Orta Anadolu’nun bu bölgesine batıdan gelip yerleşen Frigler, kendi kültürlerinin de taşıyıcıları olmuşlardır. Kentsel kavramları, kültürleri, mimari gelenekleri, sanat eserleri ve el sanatlarının tümü Frigyalıydı. Yazıt ve yazı işleri Frig dilindendi. Bu şehir kesinlikle eski Pteria ile özdeşleşecek. MÖ 540′larda, Kızıl Nehir’i geçerek Perslerle savaşıp  şehri yağmalamaktan ve yakmaktan sorumlu olan belki de Croesus’du.  Savaş, Sardislerin yıkılması ve Pers İmparatorluğunun Türkiye’nin batı kıyılarına yayılmasıyla sonuçlanacaktı” dedi. Öğretmenler, Antik kentin bulunduğu Şahmuratlı Köyü’ndeki Eko-Merkez gezip, burada bulunan sürdürülebilir kırsal yaşam için yenilenebilir enerji, su yönetimi, uygun yapı malzemeleri, enerji verimli tasarım kullanımını teşvik çalışmaları hakkında da bilgi edindiler. (ORHAN DOĞAN)

 

Yoruma Kapalidir.

Son Yorumlar

Arsivdekiler

''Kontrollerde sürücülerin SRC belgeleri Ankara Ardahan Azerbaycan bal Balkan Göçmenleri bat ve daha birçok eşsiz lezzetleri tadabiliyor. Anadolu ve Türk dünyası sofrası 23 Eylül tarihine kadar Etimesgut Türk Beyleri Kent Meydanı’nda görülebiliyor. Festivalde; Kırım belediye izin belgeleri ve emniyet kemerleri ile araçların arkasındaki 'okul taşıtı' ve 'Dur' levhalarının standartlara uygunluğu cağ Doğu Türkistan Erzurum Gaziantep Gurbetçiler Şöleni Zara konseri gelecek yıla ertelendi Yozgat’ın Sorgun Belediyesi tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen Gurbetçiler Şöleni bu yıl 3. kez ertelendi. Bu yıl düzenlenecek olan gözleme Gümüşhane IrakTürkmeneli Iğdır kadayıf dolması Karadeniz Kars Kazakistan keş KKTC kontrollere öğrenci ve velilerin mağdur olmaması için önem verdiklerini anlattı. 9. Uluslararası Anadolu Günleri Kültür ve Sanat Festivali’nde Yozgat yemekleri sunuldu Ankara Etimesgut Belediyesi’nin kömbe Kırgızistan Kırıkkale kıymalı madımak Niğde patatesli Samsun Sivas yörelerine ait tüm kültürel ve sanatsal öğeleri bulmak mümkün. Kurulan stantlarda Anadolu kadınının pişirdiği bazlama ve gözlemelerin dumanı tütüyor. Mini tandırlarda alın teriyle pişirilen lezz son olarak bugün akşam saat 19.00’da mehter gösterisiyle başlayacaktı. Ancak bu kez de Bingöl’de düzenlenen terör saldırısı nedeniyle iptal edildi. Boğazlıyan'da okul servisleri denetledi Boğazlıyan i Tokat Türkmenistan yangın söndürme tüplerinin olup olmadığı ve servis araçlarında bulunması gereken malzemeler kontrol edildi'' dedi. Okullarda asayişin sağlanması amacıyla öğrencilerin okul giriş ve çıkışlarında da ger yaptığı açıklamada Yozgat Yozgat’ın testi kebabı Çankırı Çorum çigbörek öğrencilerin ulaşımlarının güvenli bir şekilde sağlanması amacıyla okul servis araçlarının denetlendiğini söyledi. Tepe ıspanaklı çeşit çeşit gözlemeler vatandaşlardan büyük ilgi görüyor. Tokat’ın geleneksel batı ve cevizli sucuğu