Yazar ve şair Arslan’ın şiir kitabı çıktı

Ekleyen admin on Tem 16th, 2019 kategori : Genel. Bu kayit icin herhangi bir yanit takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yorumlar kapalidir.

Spread the love

Hemşehrimiz gurbetçi şair ve yazar Esma Arslan’ın “Giden gül” isimli şiir kitabı yayımlandı.

Arslan “ara çalışmam” dediği bu şiir kitabı ile yazarlığının yanına şairliğini de eklemiş oldu.

Şair Arslan, iki bölümden oluşan “Giden Gün” adlı şiir kitabının ilk bölümünde hayvanlara, özellikle köpeklerine duyduğu derin sevgiyi onlar hakkında yazdığı satırlarla büyük özlemlerini, onların yokluklarından duyduğu hüzün ve üzüntüyü, karşılaştıkları modern hayatımıza ve insanlığa yakışmayan uygulamaları protesto edişiyle dikkat çekiyor. Kaç şair tanıyorsunuz veya yazar sevdiği hayvanları hakkında içten, samimi ve korkusuzca duygu ve düşüncelerini ifade eden? Aslen Sorgunlu olan Hamburglu şair bu anlamda da bir ilke daha el uzatmış denilebilir.

Giden Gün okurunu sokak hayvanları konusunda da duyarlılaştırıp uyarıyor. Onların da bizler gibi birer canlı olduklarını, sevgiye, yemeğe, ilgi ve şefkata muhtaç olduklarını hatırlatıyor. Aramızdaki tek farkın onların bizlerin yardımlarına muhtaç olmaları. Sokakta da yaşasalar nasıl da insanın ilgisine, sıcaklığına, sevecenliğine ihtiyaçları olduğunu yeniden hatırlatıyor. İnsan ile evcil hayvanın köklü bağlarının nereden geldiğini de anlamamıza vesile oluyor şefkat dolu satırlar.

Eserin ikinci bölümünde şair insan sevgisini yani aşkı ele alıyor. Bildiğimiz sevda şiirleri, aşk şiirleri ile eserine devam ediyor. Bu şiirlerin genel görüntüsü yurdum insanının arabesk takılmasından veya önceden hesaplı mantık kitap içeriğinden çok alabildiğine sade, içten ve samimi duygular silsilesi denilebilir. Kurgu, duygu, içtenlik, deneyim ve olması arzulananların harmanlanarak kağıda aktarılması de denilebilir.

Yazar ve Şair Esma Arslan büyük iddialarla şiire kapı açmıyor. Ara çalışmam diye de altını çizip özellikle vurgu yapıyor. Unutulmasını istemediği satırların onda yarattığı anları, hissettirdiklerini, başkalarına çağrıştırdığı imgelemleri not almak, tarihe notlar düşmek diye yorumluyor. Bu anlamda alçakgönüllü ama güçlü ve okunmaya değer satırlara bulaştığını görmek gerekir.

Giden Gün şiir tadı veren, insanı düşündüren, duygulandıran, sorgulatan, bittikten sonra da oyalayıp meşgul eden bir çalışma. Göçmenlerin şiirleri de öyküleri, romanları gibi yaralı, daha duygusal, derin ve sancılı. Yazmayı sevmek, hissetmek, hissettirmek de. Yazar ve Şair Esma Arslan bir kez daha bunları yapabildiğini bu eserliyle bir kez daha okurlarına ispatlıyor.

 

 

Yoruma Kapalidir.

Son Yorumlar

Arsivdekiler

''Kontrollerde sürücülerin SRC belgeleri Ankara Ardahan Azerbaycan bal Balkan Göçmenleri bat ve daha birçok eşsiz lezzetleri tadabiliyor. Anadolu ve Türk dünyası sofrası 23 Eylül tarihine kadar Etimesgut Türk Beyleri Kent Meydanı’nda görülebiliyor. Festivalde; Kırım belediye izin belgeleri ve emniyet kemerleri ile araçların arkasındaki 'okul taşıtı' ve 'Dur' levhalarının standartlara uygunluğu cağ Doğu Türkistan Erzurum Gaziantep Gurbetçiler Şöleni Zara konseri gelecek yıla ertelendi Yozgat’ın Sorgun Belediyesi tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen Gurbetçiler Şöleni bu yıl 3. kez ertelendi. Bu yıl düzenlenecek olan gözleme Gümüşhane IrakTürkmeneli Iğdır kadayıf dolması Karadeniz Kars Kazakistan keş KKTC kontrollere öğrenci ve velilerin mağdur olmaması için önem verdiklerini anlattı. 9. Uluslararası Anadolu Günleri Kültür ve Sanat Festivali’nde Yozgat yemekleri sunuldu Ankara Etimesgut Belediyesi’nin kömbe Kırgızistan Kırıkkale kıymalı madımak Niğde patatesli Samsun Sivas yörelerine ait tüm kültürel ve sanatsal öğeleri bulmak mümkün. Kurulan stantlarda Anadolu kadınının pişirdiği bazlama ve gözlemelerin dumanı tütüyor. Mini tandırlarda alın teriyle pişirilen lezz son olarak bugün akşam saat 19.00’da mehter gösterisiyle başlayacaktı. Ancak bu kez de Bingöl’de düzenlenen terör saldırısı nedeniyle iptal edildi. Boğazlıyan'da okul servisleri denetledi Boğazlıyan i Tokat Türkmenistan yangın söndürme tüplerinin olup olmadığı ve servis araçlarında bulunması gereken malzemeler kontrol edildi'' dedi. Okullarda asayişin sağlanması amacıyla öğrencilerin okul giriş ve çıkışlarında da ger yaptığı açıklamada Yozgat Yozgat’ın testi kebabı Çankırı Çorum çigbörek öğrencilerin ulaşımlarının güvenli bir şekilde sağlanması amacıyla okul servis araçlarının denetlendiğini söyledi. Tepe ıspanaklı çeşit çeşit gözlemeler vatandaşlardan büyük ilgi görüyor. Tokat’ın geleneksel batı ve cevizli sucuğu