Demirel’den “Kınalı Hasan Anıtı” önerisi

Ekleyen admin on Tem 16th, 2019 kategori : Genel. Bu kayit icin herhangi bir yanit takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yorumlar kapalidir.

Spread the love

Yozgat Makina Mühendisleri Odası Eski Başkanı Tahir Demirel, Sorgun Dutluk Parkı’nda bulunan Kınalı Hasan Anıtının E-88 Karayolu üzerine konulması için Sorgun Belediye Başkanlığına dilekçe verdi. Demirel ayrıca Kınalı Hasan anıtını yol güzergahında Motorlu Taşıyıcılar Kooparetifi karşısında bulunan park alanına çıkarılmasını da teklif ederek park alanı projesi hazırlayarak sosyal medyadan paylaştı.

Demirel, belediyeye verdiği dilekçesinde “İlçemiz son yıllarda aralıklarla Türkiye genelinde yazılı ve görsel basında zaman zaman kötü olaylar ile haftalarca gündem işgal ederek kötü bir intiba bırakmıştır. Bu durumun değişmesi adına güzelliklerinin sunulması faydalı olacaktır.

10.12.2014 tarihinde belediye tarafından verilen cevapta Karayolları Genel Müdürlüğü’nün izni olmadan anıt dikilemeyeceği belirtilmiş ancak Türkiye’mizin bir çok il ve ilçesinde bulunduğu yöreyle özdeşleşen anıtlar ana yollar üzerinde bulunmaktadır. Bunlara Denizli’nin Horozu, Sivas’ın Kangalı, Nevşehir’in Üzümü, Kütahya’nın Porseleni, Yozgat’ın Destisi’ni örnek gösterebiliriz. Söz konusu Sorgun’un Kınalı Hasan’ı olunca izin vermeyen Karayolları Genel Müdürlüğü’nün bu kararı aşılarak güzel Sorgun’umuzun değerleriyle anılması adına Ankara-Sivas Karayolu (E-88) üzerinde giriş-çıkış noktaları ya da Garajlar veya Atatürk Bulvarı kavşağına Çanakkale Savaşı ile özdeşleşen, vatan toprağını kanı ile sulayan aziz ecdadımızı temsilen tüm Türkiye’nin bildiği Kınalı Hasan anıtının yapılması hususunda gereğinin yapılmasını arz ederim.” dedi

Demirel konuyla ilgili olarak, “Güney-Kuzey, Doğu-Batı güzergah hattı Ankara- Sivas Karayolu (E-88)  olduğu için  Kınalı Hasan Anıtı güzergah üzerine yapıldığı herkes tarafından görülecek, Sorgun’umuzun anılan kötü olaylardan ziyade Şehitler Diyarı olduğu anlaşılacaktır. Bu gibi güzelliklerimizi şehrimiz üzerini kullanarak yolculuk yapanlara sunduğumuz zaman daha güzel intiba bırakmış oluruz.

Sorgunu incelediğimiz zaman Kınalı Hasan Anıtı için Ankara-Sivas güzergahında Mükremin Göleti yolu üzerinde rampada yaklaşık 2,5 dönüm belediyemizin park için ayırdığı alan rahatlıkla bunu karşılamaktadır. Sorgun Kamuoyunun ve yetkililerimizin görüşüne saygıyla sunarım.” dedi.

 

Yoruma Kapalidir.

Son Yorumlar

Arsivdekiler

''Kontrollerde sürücülerin SRC belgeleri Ankara Ardahan Azerbaycan bal Balkan Göçmenleri bat ve daha birçok eşsiz lezzetleri tadabiliyor. Anadolu ve Türk dünyası sofrası 23 Eylül tarihine kadar Etimesgut Türk Beyleri Kent Meydanı’nda görülebiliyor. Festivalde; Kırım belediye izin belgeleri ve emniyet kemerleri ile araçların arkasındaki 'okul taşıtı' ve 'Dur' levhalarının standartlara uygunluğu cağ Doğu Türkistan Erzurum Gaziantep Gurbetçiler Şöleni Zara konseri gelecek yıla ertelendi Yozgat’ın Sorgun Belediyesi tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen Gurbetçiler Şöleni bu yıl 3. kez ertelendi. Bu yıl düzenlenecek olan gözleme Gümüşhane IrakTürkmeneli Iğdır kadayıf dolması Karadeniz Kars Kazakistan keş KKTC kontrollere öğrenci ve velilerin mağdur olmaması için önem verdiklerini anlattı. 9. Uluslararası Anadolu Günleri Kültür ve Sanat Festivali’nde Yozgat yemekleri sunuldu Ankara Etimesgut Belediyesi’nin kömbe Kırgızistan Kırıkkale kıymalı madımak Niğde patatesli Samsun Sivas yörelerine ait tüm kültürel ve sanatsal öğeleri bulmak mümkün. Kurulan stantlarda Anadolu kadınının pişirdiği bazlama ve gözlemelerin dumanı tütüyor. Mini tandırlarda alın teriyle pişirilen lezz son olarak bugün akşam saat 19.00’da mehter gösterisiyle başlayacaktı. Ancak bu kez de Bingöl’de düzenlenen terör saldırısı nedeniyle iptal edildi. Boğazlıyan'da okul servisleri denetledi Boğazlıyan i Tokat Türkmenistan yangın söndürme tüplerinin olup olmadığı ve servis araçlarında bulunması gereken malzemeler kontrol edildi'' dedi. Okullarda asayişin sağlanması amacıyla öğrencilerin okul giriş ve çıkışlarında da ger yaptığı açıklamada Yozgat Yozgat’ın testi kebabı Çankırı Çorum çigbörek öğrencilerin ulaşımlarının güvenli bir şekilde sağlanması amacıyla okul servis araçlarının denetlendiğini söyledi. Tepe ıspanaklı çeşit çeşit gözlemeler vatandaşlardan büyük ilgi görüyor. Tokat’ın geleneksel batı ve cevizli sucuğu