Bırakın dünyayı gençler yönetsin!

Ekleyen admin on Tem 16th, 2019 kategori : Prof. Dr. Hamdi Temel. Bu kayit icin herhangi bir yanit takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yorumlar kapalidir.

Spread the love

Türkiye, Belçika, Polonya, Slovakya, Portekiz ve Makedonya ülkeleri ile ortaklaşa hazırlananErasmus projesi kapsamında 9 gün boyunca Belçika Brüksel’de “Youngentrepreneursforsocialdevelopment (Sosyal gelişim için genç girişimciler)” adlı projede yer aldım ve tüm eğitimlerine ve aktivitelerine katılmaya çalıştım.

Çoğunluğu genç olan katılımcıları anlamaya, tanımaya vegirişimcilik konusunda ne düşündüklerini öğrenmeye çalıştım.

Düşünün; 6 farklı ülkeden gelen genç bir grup. Pırıl pırıl gençler ve gelecek vaat ediyorlar.

Dilleri ve dinleri ayrı, ırkları ayrı, düşünceleri ayrı, kültürleri ayrı, yeme ve içmeleri bile farklı olan genç bir katılımcı grubu ile 9 gün boyunca beraberdik.

Ortak eğitim dili olan İngilizceyi çok iyi bilende vardı, hiç bilmeyende.

Ama gönülleri birdi.

Birbirlerine karşı saygılı idiler.

Şakaları da dozunda idi.

Enerjileri ise hiç bitmedi.

Çok şükür 9 gün boyunca hiçbir aksilik deyaşanmadı.

Burada Belçika proje ekibinin ev sahipliğinin mükemmele yakınolması da en büyük katkı idi tabi ki.

Helal yemeklerin yapılması ve Türk mutfağı tadında olması bizler için ayrı bir avantajdı ama diğer ülkelerden gelen katılımcılarda bu yemekleri hiç yadırgamadılar. Çünkü Türk mutfağı gerçekten güzel…

Diana eğitmenine ise burada ayrı bir parantez açmak istiyorum.Proje eğitimleri ve aktivitelerindegerçekten iyiydi. Çok tecrübeli olduğu hareketlerinden belliydi.

Derslere başlamadan önceki buz kırma taktikleri katılımcıları birbirlerine kaynaştırması bakımından son derece önemli idi.

Disiplini ise hiç elden bırakmadı. Tahminimce daha önceden hazırlamış olduğu programına tamamen uydu.

Katılımcıların yaşı oldukça küçüktü. 16, 17 yaşında olan da vardı, üniversite öğrencisi de, lisansüstü eğitimi alanda.

İyi İngilizce bilenler her etkinlikte ve proje yazımı aşamalarında hep bir adım önde idiler. Bu da İngilizcenin ne kadar önemli olduğunu bir kez daha gösteriyordu.

İyi İngilizce bilmeyenlerde beden dili ile aktivitelere katılıyorlardı.

Her ülkenin kendi gecesinde ülkelerini tanıtmak için olağanüstü gayret göstermeleri takdire şayandı. Bizim Türk gecemizde ise Eren kardeşimizin “efe” oyununu oynaması ve arkasından misket havası eşliğinde gençlerimizin oyunlar oynaması herkesi coşturmaya yetmişti bile.

Projelerin hazırlanması aşamasında öğrencilerin çabaları ve ciddi çalışmaları görülmeye değerdi. Girişimcilik projeleri hazırlanmasında; kimileri dünyadaki fakirliği göz önüne alıyorlardı (eski elbiseleri veya gücü yetecek kadar yeni elbiselerin fakirlere dağıtılması vs.) kimileri dünyanın sosyolojik ve psikolojik durumlarını irdeliyorlardı. Büyük emek sarf ederek yapıcı projelerini hazırlayıp girişimcilik adına sunumlar yaptılar. Keyifle dinledim.

Onları dinledikçe geleceğimize daha büyük bir umut ile baktım.

Hatta dedim “bırakalım bu dünyayı bu çocuklar yönetsin”.

Ben çok ciddiyim…

www.hamditemel.com.tr

 

Yoruma Kapalidir.

Son Yorumlar

Arsivdekiler

''Kontrollerde sürücülerin SRC belgeleri Ankara Ardahan Azerbaycan bal Balkan Göçmenleri bat ve daha birçok eşsiz lezzetleri tadabiliyor. Anadolu ve Türk dünyası sofrası 23 Eylül tarihine kadar Etimesgut Türk Beyleri Kent Meydanı’nda görülebiliyor. Festivalde; Kırım belediye izin belgeleri ve emniyet kemerleri ile araçların arkasındaki 'okul taşıtı' ve 'Dur' levhalarının standartlara uygunluğu cağ Doğu Türkistan Erzurum Gaziantep Gurbetçiler Şöleni Zara konseri gelecek yıla ertelendi Yozgat’ın Sorgun Belediyesi tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen Gurbetçiler Şöleni bu yıl 3. kez ertelendi. Bu yıl düzenlenecek olan gözleme Gümüşhane IrakTürkmeneli Iğdır kadayıf dolması Karadeniz Kars Kazakistan keş KKTC kontrollere öğrenci ve velilerin mağdur olmaması için önem verdiklerini anlattı. 9. Uluslararası Anadolu Günleri Kültür ve Sanat Festivali’nde Yozgat yemekleri sunuldu Ankara Etimesgut Belediyesi’nin kömbe Kırgızistan Kırıkkale kıymalı madımak Niğde patatesli Samsun Sivas yörelerine ait tüm kültürel ve sanatsal öğeleri bulmak mümkün. Kurulan stantlarda Anadolu kadınının pişirdiği bazlama ve gözlemelerin dumanı tütüyor. Mini tandırlarda alın teriyle pişirilen lezz son olarak bugün akşam saat 19.00’da mehter gösterisiyle başlayacaktı. Ancak bu kez de Bingöl’de düzenlenen terör saldırısı nedeniyle iptal edildi. Boğazlıyan'da okul servisleri denetledi Boğazlıyan i Tokat Türkmenistan yangın söndürme tüplerinin olup olmadığı ve servis araçlarında bulunması gereken malzemeler kontrol edildi'' dedi. Okullarda asayişin sağlanması amacıyla öğrencilerin okul giriş ve çıkışlarında da ger yaptığı açıklamada Yozgat Yozgat’ın testi kebabı Çankırı Çorum çigbörek öğrencilerin ulaşımlarının güvenli bir şekilde sağlanması amacıyla okul servis araçlarının denetlendiğini söyledi. Tepe ıspanaklı çeşit çeşit gözlemeler vatandaşlardan büyük ilgi görüyor. Tokat’ın geleneksel batı ve cevizli sucuğu