AKLIN VARSA GÖLE KOŞ

Ekleyen admin on Tem 9th, 2019 kategori : Salim Savcı. Bu kayit icin herhangi bir yanit takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yorumlar kapalidir.

Spread the love

Akşam olur. Hoca ile eşi, dil değirmenini döndürmeye başlarlar:

-Bu akşam çıraya sen yakın oturmuşsun. Ocağın çırasını iyi ayarlar. Çıra yansın.onun aydınlığı odayı sarsın. Yüzlerimizdeki karanlık silinsin. Birbirimizi görelim, ne dersin?

-Hocam, çırayı ocağa atmak bir iş değil. Çıra yanınca, alındığı yerde eksilme olur. Onun yerini doldurmak gerekir. Sen bunu biliyorsun, ama görmezliğe geliyorsun. Çıra tükeniyor. Haber vermedin diyorsun. Ver yansına başlıyorsun. Çıranın azaldığını gör ya az yakalım, ya da çıra getirmeye git.

-kadınım, uzun söze ne gerek var? Yarın ormana giderim, bir yük çıra getiririm. Bu da iş mi?  Yeter ki başka tasamız olmasın.

-Hocam başka tasamız olsun diyen mi var? Aman çıralar mezir ( iyi tür, çam sakızlı ) olsun.

Ertesi gün sabah olur. Hoca eşeğine biner, ormanın yolunu tutar. Bulduğu çıraları eşeğine yükler. Çıranın iyi tür olup olmadığı aklına gelir. Çakmağını çakar çıranın birisini ucundan ateşler. Çıra “par!” diye alevlenir, yanmaya başlar. Hoca, cüppesini çıkarıp yangını söndürmeye zaman bulamaz. Eşek, alevleri görünce korkar, anıra anıra bir o yana , bir bu yana koşmaya başlar. Hoca da eşeğini izler, eşeğe bir türlü yetişemez.

Bağırır:

-Karakaçan aklın var ise göle koş, göle, der.

 

Yoruma Kapalidir.

Son Yorumlar

Arsivdekiler

''Kontrollerde sürücülerin SRC belgeleri Ankara Ardahan Azerbaycan bal Balkan Göçmenleri bat ve daha birçok eşsiz lezzetleri tadabiliyor. Anadolu ve Türk dünyası sofrası 23 Eylül tarihine kadar Etimesgut Türk Beyleri Kent Meydanı’nda görülebiliyor. Festivalde; Kırım belediye izin belgeleri ve emniyet kemerleri ile araçların arkasındaki 'okul taşıtı' ve 'Dur' levhalarının standartlara uygunluğu cağ Doğu Türkistan Erzurum Gaziantep Gurbetçiler Şöleni Zara konseri gelecek yıla ertelendi Yozgat’ın Sorgun Belediyesi tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen Gurbetçiler Şöleni bu yıl 3. kez ertelendi. Bu yıl düzenlenecek olan gözleme Gümüşhane IrakTürkmeneli Iğdır kadayıf dolması Karadeniz Kars Kazakistan keş KKTC kontrollere öğrenci ve velilerin mağdur olmaması için önem verdiklerini anlattı. 9. Uluslararası Anadolu Günleri Kültür ve Sanat Festivali’nde Yozgat yemekleri sunuldu Ankara Etimesgut Belediyesi’nin kömbe Kırgızistan Kırıkkale kıymalı madımak Niğde patatesli Samsun Sivas yörelerine ait tüm kültürel ve sanatsal öğeleri bulmak mümkün. Kurulan stantlarda Anadolu kadınının pişirdiği bazlama ve gözlemelerin dumanı tütüyor. Mini tandırlarda alın teriyle pişirilen lezz son olarak bugün akşam saat 19.00’da mehter gösterisiyle başlayacaktı. Ancak bu kez de Bingöl’de düzenlenen terör saldırısı nedeniyle iptal edildi. Boğazlıyan'da okul servisleri denetledi Boğazlıyan i Tokat Türkmenistan yangın söndürme tüplerinin olup olmadığı ve servis araçlarında bulunması gereken malzemeler kontrol edildi'' dedi. Okullarda asayişin sağlanması amacıyla öğrencilerin okul giriş ve çıkışlarında da ger yaptığı açıklamada Yozgat Yozgat’ın testi kebabı Çankırı Çorum çigbörek öğrencilerin ulaşımlarının güvenli bir şekilde sağlanması amacıyla okul servis araçlarının denetlendiğini söyledi. Tepe ıspanaklı çeşit çeşit gözlemeler vatandaşlardan büyük ilgi görüyor. Tokat’ın geleneksel batı ve cevizli sucuğu