Belediye Hayvan Barınağı çevreye örnek olacak

Ekleyen admin on Tem 9th, 2019 kategori : Genel. Bu kayit icin herhangi bir yanit takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yorumlar kapalidir.

Spread the love

Uluslar arası Hayvanları Koruma Derneği Başkanı Yazar Esma Arslan, çalışmaların böyle sürmesi durumunda Sorgun’da bulunan hayvan barınağının çevreye örnek olacağını belirtti.

Arslan,  bu yılın Mayıs ayında Belediye Başkanı Mustafa Erkut Ekinci ve Dernek Başkanı Ali Ünal ile gerçekleştirdikleri oldukça kapsamlı görüşmede, Başkan Ekinci’nin kendisine danışmanlık önerdiğini, kendisinin de bu öneriyi seve seve kabul ettiğini dile getirerek “Aradan iki ay gibi kısa bir süre geçmiş olmasına rağmen barınakta önemli gelişmeler yaşanıyor, bu gelişmeler sık sık görevli arkadaşlarımızca bana aktarılıyor. Ben de şimdiye kadar aldığımız yolu sizlerle paylaşmak istiyorum.

Yaptığımız planlama çerçevesinde Mayıs ayı sonundan itibaren Veteriner Himmet Altuğ hafta içi her gün barınağa giderek, kısırlaştırmalar ve tedaviler yapıyor. Bu güne kadar toplam 51 kısırlaştırma gerçekleştirildi. Kısırlaştırma sonrası gerçekleştirilen işlemler iç-dış parazit uygulamaları, küpe ve çip takımı yapıldı. Onbinlerce kilometrekarelik alana sahip barınağın etrafına tel örgü çekmek amacıyla direkler dikildi. Kısırlaştırma ve sonrasındaki tedavileri biten hayvanlar şu an sınırlı serbest bölge olan bu alanlara bırakılıyor. Böylelikle kafeslerde değil de, bu alanda serbestçe dolaşabiliyorlar. Bu durum bizleri oldukça sevindirdi” dedi.

Asıl sevindirici haberin sakatlanan, ciddi sağlık problemleri, kırığı, yarası olan ve benzeri sebeplerle barınağa getirilen hayvanların tedavilerinin yapılması olduğunu kaydeden Arslan “Hasta olan hayvanların günlük tedavileri yapılıyor ve antibiyotikleri veriliyor. Ben binlerce kilometre uzaktan rehberlik yapıyor, önerilerde bulunuyorum, onlar da bu öneriler ışığında güzel çalışmalara imza atıyorlar. Bunu yaparken teknolojinin bizlere sunduğu fırsatlardan yararlanıyor, sesli ve görüntülü konuşma ile bu önerileri yapabiliyoruz. Böylelikle ben de her zaman her an oradaymışım gibi, hemen her türlü gelişmeden haberdar olup, anında müdahale edebiliyor, her olayın yakın takipçisi olabiliyorum. Burada çalışan arkadaşlarımız zaman zaman eski alışkanlıklarını terk etme konusunda zorlansalar da ben yakın zamanda yeni dönemin çalışma sistemine uyum sağlayabilen bir ekip ruhunun ortaya çıkacağına eminim. O zaman başarıların ve verimin daha da artacağına inancım tam” ifadelerini kullandı.

Arslan, istenildiğinde her şeyin mümkün olduğunu, dört yıl boyunca uğraşıp birlikte bir şeyler yapabilmenin kavgasını verdiğini, onca yılın sonunda somut hiçbir şeye ulaşamamanın kendisini üzdüğünü vurguladı.

Bu denli kısa sürede yapılanların, emsal teşkil edebilecek çalışmalar olarak gösterilebileceğini söyleyen Arslan,  “Bundan ayrıca şu anlam çıkartılmalı, belediyelerle inatlaşmak, atışmak yerine onlarla birlikte, uyumlu, karşılıklı hoşgörü ve saygı çerçeveleri içerisinde hareket etmek, kişisel öfke veya yakınmaları bir yana bırakıp muhtaç hayvanların çıkarlarını gözetmek en doğru yoldur” diye konuştu.

 

-MAMALAR DOĞRU TÜKETİLEMİYOR

 

Açıklamalarında kuru mama olayına da değinen arslan konuyla ilgili şunları kaydetti:

“Belediye ihalesi ile gelen kuru mamalar tüketime uygun değiller. Bu yüzden hayvanlar arasında karşılıklı kavgalara hatta ölümlere neden oluyorlar. Doğru dürüst tüketilemedikleri için de çabuk bozulup israf oluyorlar. Bu konuda belli bir standart olmak zorunda. Yani yenilebilirlik oranı yeterlinin üzerinde olmalıdır. Üretici firma reklamı yapamayacağımız için bence bu konu çok önemli. Bu konuda tüketiciyi koruma derneklerine de danışılabilir.

Yavrular, yaşlılar ve hastaları kuru mama ile beslemek sanıldığından da sağlıksız. En azından bunlar için yaş mama alınması ve beslenmelerinin itina ile gerçekleşmeleri bu canlıların birçok tıbbi sorununun çözülmesini de beraberinde getirecektir. Yavruların ölümlerinin büyük çoğunluğunun kuru mama tüketiminden dahası tüketilememesinden kaynaklanıyor.”

 

-HAVALANDIRMA ŞART

 

Bir diğer önemli ciddi sorunun havalandırma olduğunun altını çizen Arslan “Kısırlaştırılmamış yetişkin ve yavruların bulunduğu bölmeler çok elverişsiz. Yeterli hava sirkülasyonu olmadığı için koku kaçınılmaz. Bu hem hayvanlar hem de çalışanlar için ciddi riskleri barındırıyor. En kısa sürede uygun pencerelerle yazın açılabilecek, kışın da soğuktan koruyabilecek bir biçimde değişiklilerin yapılması şart.

Kısırlaştırmalar aralıksız sürekli devam etmekte. Buna karşılık bu işlemlerden sonra alana bırakılan köpeklerin sayısı hızla artmakta. Bu alanlara daha fazla bölmelerin yapılması hayvanlar arasındaki kavgaları ve yaralanmaları ortadan kaldıracaktır. Bir diğer önemli sorun yeterli kuduz aşısı temini. Kısırlaştırma operasyonlarından sonra her hayvana çip ve küpe numaraları takılıp sisteme kayıtları yüklenmektedir. Sonrasında gerçekleştirilecek kuduz aşısı uygulamasıyla sisteme kayıtlarının yapılması hem köpeğin, hem çalışanların yararına, hem de olası doğabilecek sıkıntılarda belediyeyi sorumluluktan kurtaracaktır. Tarım müdürlüğünden daha fazla kuduz aşısı talebinde bulunulmalıdır” şeklinde konuştu.

Arslan, insanların  sokakta gördükleri hayvanı hemen belediyeye şikayet etmek yerine ona yiyecek ve içecek vermelerini, ancak hayvan sakat veya hasta ise belediyeye bildirmek en doğru davranış olacağını,  barınaklara gelen ziyaretçilerin yavru alabileceklerini, yetişkin hayvanın verilmesinin doğru bir uygulama olmadığını sözlerine ekledi.

 

Yoruma Kapalidir.

Son Yorumlar

Arsivdekiler

''Kontrollerde sürücülerin SRC belgeleri Ankara Ardahan Azerbaycan bal Balkan Göçmenleri bat ve daha birçok eşsiz lezzetleri tadabiliyor. Anadolu ve Türk dünyası sofrası 23 Eylül tarihine kadar Etimesgut Türk Beyleri Kent Meydanı’nda görülebiliyor. Festivalde; Kırım belediye izin belgeleri ve emniyet kemerleri ile araçların arkasındaki 'okul taşıtı' ve 'Dur' levhalarının standartlara uygunluğu cağ Doğu Türkistan Erzurum Gaziantep Gurbetçiler Şöleni Zara konseri gelecek yıla ertelendi Yozgat’ın Sorgun Belediyesi tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen Gurbetçiler Şöleni bu yıl 3. kez ertelendi. Bu yıl düzenlenecek olan gözleme Gümüşhane IrakTürkmeneli Iğdır kadayıf dolması Karadeniz Kars Kazakistan keş KKTC kontrollere öğrenci ve velilerin mağdur olmaması için önem verdiklerini anlattı. 9. Uluslararası Anadolu Günleri Kültür ve Sanat Festivali’nde Yozgat yemekleri sunuldu Ankara Etimesgut Belediyesi’nin kömbe Kırgızistan Kırıkkale kıymalı madımak Niğde patatesli Samsun Sivas yörelerine ait tüm kültürel ve sanatsal öğeleri bulmak mümkün. Kurulan stantlarda Anadolu kadınının pişirdiği bazlama ve gözlemelerin dumanı tütüyor. Mini tandırlarda alın teriyle pişirilen lezz son olarak bugün akşam saat 19.00’da mehter gösterisiyle başlayacaktı. Ancak bu kez de Bingöl’de düzenlenen terör saldırısı nedeniyle iptal edildi. Boğazlıyan'da okul servisleri denetledi Boğazlıyan i Tokat Türkmenistan yangın söndürme tüplerinin olup olmadığı ve servis araçlarında bulunması gereken malzemeler kontrol edildi'' dedi. Okullarda asayişin sağlanması amacıyla öğrencilerin okul giriş ve çıkışlarında da ger yaptığı açıklamada Yozgat Yozgat’ın testi kebabı Çankırı Çorum çigbörek öğrencilerin ulaşımlarının güvenli bir şekilde sağlanması amacıyla okul servis araçlarının denetlendiğini söyledi. Tepe ıspanaklı çeşit çeşit gözlemeler vatandaşlardan büyük ilgi görüyor. Tokat’ın geleneksel batı ve cevizli sucuğu