Öğrenciler yerli ve milli mayın arama robotu yaptı

Ekleyen admin on Tem 9th, 2019 kategori : Genel. Bu kayit icin herhangi bir yanit takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yorumlar kapalidir.

Spread the love

Bozok Üniversitesi Mühendislik-Mimarlık Fakültesi Elektrik-Elektronik Bölümü 3. sınıf öğrencileri Enes Sertkaya, Hüseyin Ocak ve Mehmet Muhammet Karatokuşsavunma sanayinde kullanılması ve askerlerin şehit olmasının önüne geçmek için manevra kabiliyeti ve 1.5 kilometre menzile sahip uzaktan kumandalı ‘mayın arama robotu’ yaptı.

Yazılım ve tasarımı öğrenciler tarafından yapılan mayın arama robotunun ön bölümünde bulunan metal parça, mayını gördüğünde sensör sistemiyle oluşturulan ışık ve ses uyarısı devreye giriyor.

Yaklaşık bin liraya mal olan ve TÜBİTAK destekli mayın arama robotu, yerin altında 10 santimetre ye gizlenmiş mayınları rahatlıkla bulabiliyor ve yaklaşık 1.5 kilometre menzilde mayın arama çalışması gerçekleştiriyor. Tamamen yerli ve milli kaynaklarla yapılan mayın arama motoru sayesinde askerlerin aramalar çalışmaları sırasında riskleri de en aza inmiş oluyor.

Mühendislik-Mimarlık Fakültesi Elektrik Elektronik bölümü öğrencisi Enes Sertkaya, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin hem operasyon hızını yükseltmek hem de askerlerin can güvenliğini sağlamak amacıyla mayın arama robotu yaptıklarını söyledi. Sertkaya, “Dünya genelinde mayınların hem düşmanı caydırma amacıyla hem de operasyonları yavaşlatma amacıyla konduğunu biliyoruz. TSK için bu dezavantaj haline gelmiş bir durum. Biz de bu sorundan yola çıkarak mayın arama motoru yapmaya karar verdik. Robotumuz yaklaşık olarak 1.5 kilometre arasında menzile sahip ve bu menzildeki mayınları buluyor. Ön tarafındaki sensör sayesinde herhangi bir mayın bulunduğu zaman o an da bir manyetik alan oluşturuyor. Bu manyetik alan bizim kendi geliştirdiğimiz yazılımlarla belirleniyor ve kablosuz olarak kullanıcıya yani askeri tarafa gönderiliyor. Kullanıcı robota yön komutlarını gönderirken aynı zamanda da sahada mayın bilgisini alabiliyoruz. Çift taraflı bir iletişim söz konusu. Aynı zamanda da anlık görüntü paylaşıyoruz kullanıcıyla. Burada hem askerlerimizin can güvenliği hem de ordumuzun operasyon hızını yükseltmek amacıyla bu projeyi geliştirdik. Askerlerimizi gerçekten bu alanda korumak istiyoruz ve bu alanda çalışma yapmaya karar verdik. Bunu yapmamızdaki en büyük amaç askerimizi korumak, uzaktan herhangi bir müdahale olmadan mayınların tespit edilmesini sağlamaktır.” dedi.

Rektörümüz Prof. Dr. Ahmet Karadağ ise projeden dolayı öğrencileri tebrik ederek “Tasarlanan bu mayın arama robotunun kablosuz olması bir yeniliği de ortaya çıkarıyor. Sevindirici olan şu, yazılımı da dahil olmak üzere hazırlanan mayın tarama cihazının tamamen öğrencilerimiz tarafından yapılması, planlanması. Yazılım çok önemli. Hem yazılımı yapmışlar hem de bütün aksamlarını 3 boyutlu yazıcı da yaparak tamamen yerli ve milli bir robot tarayıcı elde etmişler. Bu proje ile Türkiye’nin hatta dünyanın en önemli bir sorunu olan mayın arama ve taramadaki sorunu halleder diye düşünüyorum. Bu projede emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.” şeklinde konuştu.

 

Yoruma Kapalidir.

Son Yorumlar

Arsivdekiler

''Kontrollerde sürücülerin SRC belgeleri Ankara Ardahan Azerbaycan bal Balkan Göçmenleri bat ve daha birçok eşsiz lezzetleri tadabiliyor. Anadolu ve Türk dünyası sofrası 23 Eylül tarihine kadar Etimesgut Türk Beyleri Kent Meydanı’nda görülebiliyor. Festivalde; Kırım belediye izin belgeleri ve emniyet kemerleri ile araçların arkasındaki 'okul taşıtı' ve 'Dur' levhalarının standartlara uygunluğu cağ Doğu Türkistan Erzurum Gaziantep Gurbetçiler Şöleni Zara konseri gelecek yıla ertelendi Yozgat’ın Sorgun Belediyesi tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen Gurbetçiler Şöleni bu yıl 3. kez ertelendi. Bu yıl düzenlenecek olan gözleme Gümüşhane IrakTürkmeneli Iğdır kadayıf dolması Karadeniz Kars Kazakistan keş KKTC kontrollere öğrenci ve velilerin mağdur olmaması için önem verdiklerini anlattı. 9. Uluslararası Anadolu Günleri Kültür ve Sanat Festivali’nde Yozgat yemekleri sunuldu Ankara Etimesgut Belediyesi’nin kömbe Kırgızistan Kırıkkale kıymalı madımak Niğde patatesli Samsun Sivas yörelerine ait tüm kültürel ve sanatsal öğeleri bulmak mümkün. Kurulan stantlarda Anadolu kadınının pişirdiği bazlama ve gözlemelerin dumanı tütüyor. Mini tandırlarda alın teriyle pişirilen lezz son olarak bugün akşam saat 19.00’da mehter gösterisiyle başlayacaktı. Ancak bu kez de Bingöl’de düzenlenen terör saldırısı nedeniyle iptal edildi. Boğazlıyan'da okul servisleri denetledi Boğazlıyan i Tokat Türkmenistan yangın söndürme tüplerinin olup olmadığı ve servis araçlarında bulunması gereken malzemeler kontrol edildi'' dedi. Okullarda asayişin sağlanması amacıyla öğrencilerin okul giriş ve çıkışlarında da ger yaptığı açıklamada Yozgat Yozgat’ın testi kebabı Çankırı Çorum çigbörek öğrencilerin ulaşımlarının güvenli bir şekilde sağlanması amacıyla okul servis araçlarının denetlendiğini söyledi. Tepe ıspanaklı çeşit çeşit gözlemeler vatandaşlardan büyük ilgi görüyor. Tokat’ın geleneksel batı ve cevizli sucuğu