İSLAM KONGRESİ

Ekleyen admin on Tem 9th, 2019 kategori : Ali Demirdağ. Bu kayit icin herhangi bir yanit takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yorumlar kapalidir.

Spread the love

Hac ibadeti vesilesiyle mütevazı kütüphanemdeki eserleri karıştırırken, hem o mukaddes ibadetin hikmetini araştırıyor ve hem de Âlem-i İslam’ın ( hatta Âlem-i İnsaniyet’in) başına bela olan İsrail zulmünün sebeplerini tetkik ediyordum. Zira “Musibet-i âmme ekseriyetin hatasına terettüp eder.” Yani, umumi musibet çoğunluğun hatasından hâsıl olur.

31 Mayıs 2010 gecesi insanlığa karşı yapılan bu vahşetin sebep ve hikmeti neydi? İnsanlık, özellikle Âlem-i İslam nerede hata yapmıştı? (İsrail’in Mavi Marmara Saldırısı)

Evet; Bediüzzaman ‘Asar-ı Bediiyye’ isimli eserinde bu ve buna benzer zulmün sebebine dikkat çekiyor. ‘Rüyada Bir Hitabe’ isimli makalesinde 1. Cihan Savaşı’ndaki mağlubiyeti değerlendiriyor ve onun akabinde de Hac ibadeti ile münasebet kurarak bugünkü meselelere ışık tutacak bir hitabede bulunuyor.

“Rüyanın Zeyli” başlıklı yazısında( özetle ):

Rüya Hac’da sükut etti. Çünkü Hac’cın ve ondaki hikmetin ihmali; musibeti değil gazap ve kahrı celbetti. Cezası da keffaret’üz-zünup değil, kessaret’üz- zünup oldu.

Hac’cın; özellikle tanışarak bir fikir birliği edip, yardımlaşarak ekonomik işbirliğini tazammun eden içindeki İslam’ın yüksek siyaseti ve İslam toplumunun çok geniş maslahatlarını ihtiva eden o ibadetin ihmalidir ki, düşmana milyonlarla İslam’ı, İslam aleyhinde istihdama zemin hazırladı.

İşte Hind (Pakistan’la birlikte); düşman zannederek pederini öldürmüş, başında oturup bağırıyor.

İşte Tatar; Kafkas’ın öldürülmesine yardım ettiği şahıs, biçare valideleri olduğunu “Ba’de Harabil Basra” anlıyor, ayak ucunda ağlıyorlar.

İşte Arap; yanlışlıkla kahraman kardeşini öldürüp hayretinden ağlamayı da bilmiyor.

İşte Afrika; biraderini tanımayarak öldürdü. Şimdi vaveyla ediyor.

İşte Âlem-i İslam; bayraktar oğlunu gafletle, bilmeyerek öldürülmesine yardım etti. Valide gibi saçlarını çekip ahu fizar ediyor.

Milyonlarla Ehl-i İslam hayrı mahz olan sefer-i Hac’ca gidemediğinden, şerr-i mahz olan düşman bayrağı altında uzun seyahatler ettirildi. (Müellif burada İslam âleminin esaretinden söz ediyor)

Korkaklıkta darb-ı mesel olan tavuk, çocukları yanında iken şefkat-i cinsiyesi ile mandaya saldırır. İşte şiddetli bir cesaret. Hem darb-ı mesel olmuş keçinin kurttan korkusu, ızdırar (mecburiyet) vaktinde mukavemete inkılâp eder. Boynuzu ile kurdun karnını deldiği vakidir. İşte harika bir şecaat. Fıtrî meyalan  (yaratılış kanunu) engel tanımaz. Bir bardak su, kışın soğukta demiri parçalar…

Evet; şefkatli tavuk cesareti, hamiyetli keçinin ızdırari şecaati gibi bir heyecan, demir güllede su gibi zulmün buzlu husumet-i kâfiranesine maruz kaldıkça her şeyi parçalar. Rus mujikleri (köylüsü) buna şahittir. Bununla beraber imanın mahiyetindeki harikulade şehamet, izzet-i İslamiye’nin tabiatındaki alempesent şecaat, uhuvvet-i İslam iye’nin intibahiyle her vakit mucizeleri gösterebilir.

“Bir gün olur elbette doğar şems-i hakikat,

Hiç böyle müebbet mi kalır zulmet-i âlem.”

 

Yoruma Kapalidir.

Son Yorumlar

Arsivdekiler

''Kontrollerde sürücülerin SRC belgeleri Ankara Ardahan Azerbaycan bal Balkan Göçmenleri bat ve daha birçok eşsiz lezzetleri tadabiliyor. Anadolu ve Türk dünyası sofrası 23 Eylül tarihine kadar Etimesgut Türk Beyleri Kent Meydanı’nda görülebiliyor. Festivalde; Kırım belediye izin belgeleri ve emniyet kemerleri ile araçların arkasındaki 'okul taşıtı' ve 'Dur' levhalarının standartlara uygunluğu cağ Doğu Türkistan Erzurum Gaziantep Gurbetçiler Şöleni Zara konseri gelecek yıla ertelendi Yozgat’ın Sorgun Belediyesi tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen Gurbetçiler Şöleni bu yıl 3. kez ertelendi. Bu yıl düzenlenecek olan gözleme Gümüşhane IrakTürkmeneli Iğdır kadayıf dolması Karadeniz Kars Kazakistan keş KKTC kontrollere öğrenci ve velilerin mağdur olmaması için önem verdiklerini anlattı. 9. Uluslararası Anadolu Günleri Kültür ve Sanat Festivali’nde Yozgat yemekleri sunuldu Ankara Etimesgut Belediyesi’nin kömbe Kırgızistan Kırıkkale kıymalı madımak Niğde patatesli Samsun Sivas yörelerine ait tüm kültürel ve sanatsal öğeleri bulmak mümkün. Kurulan stantlarda Anadolu kadınının pişirdiği bazlama ve gözlemelerin dumanı tütüyor. Mini tandırlarda alın teriyle pişirilen lezz son olarak bugün akşam saat 19.00’da mehter gösterisiyle başlayacaktı. Ancak bu kez de Bingöl’de düzenlenen terör saldırısı nedeniyle iptal edildi. Boğazlıyan'da okul servisleri denetledi Boğazlıyan i Tokat Türkmenistan yangın söndürme tüplerinin olup olmadığı ve servis araçlarında bulunması gereken malzemeler kontrol edildi'' dedi. Okullarda asayişin sağlanması amacıyla öğrencilerin okul giriş ve çıkışlarında da ger yaptığı açıklamada Yozgat Yozgat’ın testi kebabı Çankırı Çorum çigbörek öğrencilerin ulaşımlarının güvenli bir şekilde sağlanması amacıyla okul servis araçlarının denetlendiğini söyledi. Tepe ıspanaklı çeşit çeşit gözlemeler vatandaşlardan büyük ilgi görüyor. Tokat’ın geleneksel batı ve cevizli sucuğu