Hadi artık sınava hazırsınız, gülümseyin

Ekleyen admin on Haz 19th, 2019 kategori : Prof. Dr. Hamdi Temel. Bu kayit icin herhangi bir yanit takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yorumlar kapalidir.

Spread the love

Bu hafta sonu yine çok önemli bir sınav daha var.

Lise öğrencileri üniversitelere girip giremeyecekleri yarın ki sınav ile belli olacak.

Hayatlarına bu iki sınav ile yön verecekler.

Bu ayrı bir tartışma tabi ki,

Konumuz bu değil.

Bugün ki köşe yazımda öğrencilerin bu iki gün boyunca nelere dikkat etmeleri gerektiği konusunda biraz bilgi vereceğim.

Son gün artık kalemi, defteri ve testleri bırakın.

Kendinizi yormayacak şekilde bol oksijenli doğa yürüyüşleri yapın,

En sevdiğiniz romanı okuyun.  Elinizde muhakkak bir kitap olsun.

Biliyorum çok zor olacak ama cep telefonunuzu bir kenara bırakın.

Ailenizle ve akrabalarınızla bol bol sınav dışındaki konulardan sohbet edin. Emin olun en güzel terapi sevdiklerinizle konuşmadır.

Manevi iklimlerden yararlanın. Bol bol ziyaretlerinizi yapın.

Sınav sabahı kahvaltınızı çok iyi yapın. Yağlı ve kızartma türlerinden uzak durun. Haşlanmış yumurta yemenizi tavsiye edebilirim. Yeşillikte yanında olsun. Sakın ha tıka basa kahvaltı yapmayın. Yanınıza getireceğiniz suyu yavaş yavaş sınav bitimine kadar tüketin.

Hedefinizin olması sizi bir adım önde götürecektir. Hedeflerinizi belirleyin. Özgüvenininiz artmasına neden olacaktır.

Sınava muhakkak zamanında gidin, 09.30’da binanınız kapısında olun. Geç kalırsanız panik yaparsınız.Bu da sınavınızı etkileyebilir.

Sınava başlamadan önce lavabo ihtiyaçlarınızı giderin.

Sınava başlamadan önce tüm bildiğiniz duaları okuyun. Manevi olarak da hazır olun.

En sevdiğiniz dersin sorularını çözmeye başlayın ya da bildiğiniz soruları hızlıca çözerek motive olun.

Bilmediklerinizi hemen geçin, vaktiniz olursa tekrar dönersiniz.

Sınav sonuna kadar kalın.

Sakinlik size testlerde doğru yapma sayınızı artıracaktır.

Hayatınızı sadece bu sınava bağlamanın doğru olmadığını da bilin.

İleride daha ne büyük imkânlar önünüze çıkacaktır.

Tebessüm edin. Gülümsemek motive olmanıza yardım edecektir.

Aileler olarak çocuklarımızı bizlerin sakinleştirmesi gerekmektedir. “Sınav sonucu ne olursa olsun sen bizim evladımızsın, her türlü destek ile yanındayız” sözleri ile çocuklarınıza destek olun.

Bazı aileler ise öğrencilerden daha fazla panik olacaktır. Zor olacağını biliyorum ama onları artık siz öğrenciler yatıştıracaksınız.

Hadi artık sınava hazırsınız, gülümseyin…

 

www.hamditemel.com.tr

 

Yoruma Kapalidir.

Son Yorumlar

Arsivdekiler

''Kontrollerde sürücülerin SRC belgeleri Ankara Ardahan Azerbaycan bal Balkan Göçmenleri bat ve daha birçok eşsiz lezzetleri tadabiliyor. Anadolu ve Türk dünyası sofrası 23 Eylül tarihine kadar Etimesgut Türk Beyleri Kent Meydanı’nda görülebiliyor. Festivalde; Kırım belediye izin belgeleri ve emniyet kemerleri ile araçların arkasındaki 'okul taşıtı' ve 'Dur' levhalarının standartlara uygunluğu cağ Doğu Türkistan Erzurum Gaziantep Gurbetçiler Şöleni Zara konseri gelecek yıla ertelendi Yozgat’ın Sorgun Belediyesi tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen Gurbetçiler Şöleni bu yıl 3. kez ertelendi. Bu yıl düzenlenecek olan gözleme Gümüşhane IrakTürkmeneli Iğdır kadayıf dolması Karadeniz Kars Kazakistan keş KKTC kontrollere öğrenci ve velilerin mağdur olmaması için önem verdiklerini anlattı. 9. Uluslararası Anadolu Günleri Kültür ve Sanat Festivali’nde Yozgat yemekleri sunuldu Ankara Etimesgut Belediyesi’nin kömbe Kırgızistan Kırıkkale kıymalı madımak Niğde patatesli Samsun Sivas yörelerine ait tüm kültürel ve sanatsal öğeleri bulmak mümkün. Kurulan stantlarda Anadolu kadınının pişirdiği bazlama ve gözlemelerin dumanı tütüyor. Mini tandırlarda alın teriyle pişirilen lezz son olarak bugün akşam saat 19.00’da mehter gösterisiyle başlayacaktı. Ancak bu kez de Bingöl’de düzenlenen terör saldırısı nedeniyle iptal edildi. Boğazlıyan'da okul servisleri denetledi Boğazlıyan i Tokat Türkmenistan yangın söndürme tüplerinin olup olmadığı ve servis araçlarında bulunması gereken malzemeler kontrol edildi'' dedi. Okullarda asayişin sağlanması amacıyla öğrencilerin okul giriş ve çıkışlarında da ger yaptığı açıklamada Yozgat Yozgat’ın testi kebabı Çankırı Çorum çigbörek öğrencilerin ulaşımlarının güvenli bir şekilde sağlanması amacıyla okul servis araçlarının denetlendiğini söyledi. Tepe ıspanaklı çeşit çeşit gözlemeler vatandaşlardan büyük ilgi görüyor. Tokat’ın geleneksel batı ve cevizli sucuğu