OBEZİTE İLE MÜCADELE

Ekleyen admin on Haz 11th, 2019 kategori : Ali Demirdağ. Bu kayit icin herhangi bir yanit takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yorumlar kapalidir.

Spread the love

Dünyada obezite ile mücadele çok farklı şekillerde devam ediyor. Her milletin kültürlerine göre ve ülkemizde de her mahallin şivelerine uygun slogan ve afişlerle düzensiz beslenmeye ve insan sağlığına dikkat çekiliyor.

Bu konudaki yayınları taradığımda bana en çarpıcı gelen bir kitaptan ve muhteviyatından söz etmek istiyorum.

Kitap: Hayat yayın grubu tarafından yayınlanmış, Araştırmacı Yazar Mehmet Ali Akbulut tarafından kaleme alınmış “Can Boğazdan Çıkar” ismini taşımaktadır.

Yazar: İnsan bedeni ve bu bedenin savunma mekanizmalarından başlayarak; yiyecek gruplarına kadar, disiplinli bir beslenmenin ölçüsünden temel besinlerin (ekmek, su, et, süt ve meyveler) özelliklerine kadar, hatta kan gruplarına kadar ve bu gruplara hangi besinlerin daha sağlıklı olacağına kadar çok farklı konuları bu eserde ortaya koymuştur.

Ben, bu eseri incelerken çok farklı bulduğum ve özellikle dikkatimi çeken çok önemli bir husus üzerinde duracağım.

Bu konu: GDO (Genetiği Değiştirilmiş Organizmalar)’lu besinlerin hayatımızı nasıl etkilediği ve nasıl sonuç verdiği ve insanlık buna tedbir almadığı takdirde kendi kıyametini hazırlayacağı çok çarpıcı misallerle anlatılmaktadır.

Yazar; beslenmenin bir fıtrat (yaratılış) kanunu olduğunu ve her bir canlı türünün kendi nev’ine has gıdaları tüketmesinin de fıtrî olmak zorunda olduğunu, yani etoburların etle, otoburların da otla beslenmesi gerektiğini belirtiyor. Buna uyulmadığı için “deli dana hastalığı” insanlığın gözünü açmıştır. Daha ileri gidildiğinde kim bilir, başımıza ne belalar gelecektir diye insanlığı uyarıyor.

Yazar ayrıca; her insanın kan gruplarının tespitiyle hangi gruplara hangi yiyeceklerin daha uygun veya zarar vereceğini de kitabın sonuna koyduğu tabloda güzelce açıklamıştır.

Bence en önemli tespiti de şudur: Kıyametin alametlerinden olan, “Dâbbet’ül-arz” isimli bir canlı türünün belki de bu genetik çılgınlığı yüzünden insanlığın başına bela edileceği endişesini ifade etmesidir.

Evet, insanlık bu konuda çok titiz davranmalıdır. Konu nâehillerin eline bırakılamayacak kadar çok çok önemlidir. Zira Kuran da bu konuya dikkat çekiyor. Allah’ın rahmetinden kovulan şeytan:

Hz. Âdem’in şahsında insanlığa düşmanlığını ilan ederek; “…Onları boş heveslerle avutup ahiretten yüzlerini çeviririm. Onlara emrederim. Onlar da Allah’ın yarattığını bozup değiştirirler…” Nisa Suresinin 118. ve 119. ayetlerinde, dikkat çekilen bu hususlar, şeytanî zihniyetle ve hırsla hareket edip insanlığın geleceğini karartanları ikaz mahiyetindedir.

Yoksa insanlığa hizmet için, hayatın bereketi için, usulüne uygun bir takım tedbirler alarak, belli bir disiplin içinde, meşruiyet çerçevesinde yapılacak genetik çalışmalara kimsenin diyeceği bir şey olamaz, teşvikte edilmelidir. Devletlerin bu konuya verdikleri ağırlık ve ayırdıkları bütçe düşünülürse, genetik çalışmalarının önemi ortaya çıkacaktır.

 

Yoruma Kapalidir.

Son Yorumlar

Arsivdekiler

''Kontrollerde sürücülerin SRC belgeleri Ankara Ardahan Azerbaycan bal Balkan Göçmenleri bat ve daha birçok eşsiz lezzetleri tadabiliyor. Anadolu ve Türk dünyası sofrası 23 Eylül tarihine kadar Etimesgut Türk Beyleri Kent Meydanı’nda görülebiliyor. Festivalde; Kırım belediye izin belgeleri ve emniyet kemerleri ile araçların arkasındaki 'okul taşıtı' ve 'Dur' levhalarının standartlara uygunluğu cağ Doğu Türkistan Erzurum Gaziantep Gurbetçiler Şöleni Zara konseri gelecek yıla ertelendi Yozgat’ın Sorgun Belediyesi tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen Gurbetçiler Şöleni bu yıl 3. kez ertelendi. Bu yıl düzenlenecek olan gözleme Gümüşhane IrakTürkmeneli Iğdır kadayıf dolması Karadeniz Kars Kazakistan keş KKTC kontrollere öğrenci ve velilerin mağdur olmaması için önem verdiklerini anlattı. 9. Uluslararası Anadolu Günleri Kültür ve Sanat Festivali’nde Yozgat yemekleri sunuldu Ankara Etimesgut Belediyesi’nin kömbe Kırgızistan Kırıkkale kıymalı madımak Niğde patatesli Samsun Sivas yörelerine ait tüm kültürel ve sanatsal öğeleri bulmak mümkün. Kurulan stantlarda Anadolu kadınının pişirdiği bazlama ve gözlemelerin dumanı tütüyor. Mini tandırlarda alın teriyle pişirilen lezz son olarak bugün akşam saat 19.00’da mehter gösterisiyle başlayacaktı. Ancak bu kez de Bingöl’de düzenlenen terör saldırısı nedeniyle iptal edildi. Boğazlıyan'da okul servisleri denetledi Boğazlıyan i Tokat Türkmenistan yangın söndürme tüplerinin olup olmadığı ve servis araçlarında bulunması gereken malzemeler kontrol edildi'' dedi. Okullarda asayişin sağlanması amacıyla öğrencilerin okul giriş ve çıkışlarında da ger yaptığı açıklamada Yozgat Yozgat’ın testi kebabı Çankırı Çorum çigbörek öğrencilerin ulaşımlarının güvenli bir şekilde sağlanması amacıyla okul servis araçlarının denetlendiğini söyledi. Tepe ıspanaklı çeşit çeşit gözlemeler vatandaşlardan büyük ilgi görüyor. Tokat’ın geleneksel batı ve cevizli sucuğu