Aday öğretmenlere yerel kültür semineri

Ekleyen admin on May 14th, 2019 kategori : Genel. Bu kayit icin herhangi bir yanit takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yorumlar kapalidir.

Spread the love

YOZGAT – Sorgun’da, “Aday Öğretmen Hizmet içi Yetiştirme Eğitimi” etkinlikleri çerçevesinde, 2018-2019 eğitim öğretim yılında atanan aday öğretmenlere, yerel kültürümüz anlatıldı.

Sorgun İlçe Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Ekinci seminerin, öğretmenlerin çevre kültürünü, yerel kültürü tanımaları, Sorgun’un tarihi ve yerel kültürü hakkında bilgi edinmelerine yönelik olduğunu ifade ederek, Sorgun’dan 84, Çekerek ilçesinden de 5 aday öğretmenin seminere katıldığını bildirdi.

Sorgun Türk Telekom Anadolu Lisesi Konferans Salonu’nda düzenlenen seminere konuşmacı olarak katılan araştırmacı -yazar-gazeteci Durali Doğan “Yozgat- Sorgun Halk Kültürü Değerleri ve Yerel Kültür” konulu sunum yaptı.

Doğan, “Yozgat ve çevresinde Türk Edebiyatı’na çok güzel örnekler vermiş, yazar, aşık ve şairler yetişmiştir. Hüzni, Nazi, Fenni, Sıtkı, Dindari, Kasım Kazancıklıoğlu gibi şairler Yozgat’ın yetiştirdiği en ünlü şairlerdir” dedi.

Şairlerin şiirlerinden de örnekler sunan Doğan, öğretmenlik yıllarında araştırma ve yazma çalışmalarına nasıl başladığını anlatırken, her öğretmenin yaşadığı yörenin çevre incelemesi yapması ve yerel kültürü iyi tanımasının başarısını artıracağını sözlerine ekledi. (OĞUZHAN SAYDAM)

 

 

Yoruma Kapalidir.

Son Yorumlar

Arsivdekiler

''Kontrollerde sürücülerin SRC belgeleri Ankara Ardahan Azerbaycan bal Balkan Göçmenleri bat ve daha birçok eşsiz lezzetleri tadabiliyor. Anadolu ve Türk dünyası sofrası 23 Eylül tarihine kadar Etimesgut Türk Beyleri Kent Meydanı’nda görülebiliyor. Festivalde; Kırım belediye izin belgeleri ve emniyet kemerleri ile araçların arkasındaki 'okul taşıtı' ve 'Dur' levhalarının standartlara uygunluğu cağ Doğu Türkistan Erzurum Gaziantep Gurbetçiler Şöleni Zara konseri gelecek yıla ertelendi Yozgat’ın Sorgun Belediyesi tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen Gurbetçiler Şöleni bu yıl 3. kez ertelendi. Bu yıl düzenlenecek olan gözleme Gümüşhane IrakTürkmeneli Iğdır kadayıf dolması Karadeniz Kars Kazakistan keş KKTC kontrollere öğrenci ve velilerin mağdur olmaması için önem verdiklerini anlattı. 9. Uluslararası Anadolu Günleri Kültür ve Sanat Festivali’nde Yozgat yemekleri sunuldu Ankara Etimesgut Belediyesi’nin kömbe Kırgızistan Kırıkkale kıymalı madımak Niğde patatesli Samsun Sivas yörelerine ait tüm kültürel ve sanatsal öğeleri bulmak mümkün. Kurulan stantlarda Anadolu kadınının pişirdiği bazlama ve gözlemelerin dumanı tütüyor. Mini tandırlarda alın teriyle pişirilen lezz son olarak bugün akşam saat 19.00’da mehter gösterisiyle başlayacaktı. Ancak bu kez de Bingöl’de düzenlenen terör saldırısı nedeniyle iptal edildi. Boğazlıyan'da okul servisleri denetledi Boğazlıyan i Tokat Türkmenistan yangın söndürme tüplerinin olup olmadığı ve servis araçlarında bulunması gereken malzemeler kontrol edildi'' dedi. Okullarda asayişin sağlanması amacıyla öğrencilerin okul giriş ve çıkışlarında da ger yaptığı açıklamada Yozgat Yozgat’ın testi kebabı Çankırı Çorum çigbörek öğrencilerin ulaşımlarının güvenli bir şekilde sağlanması amacıyla okul servis araçlarının denetlendiğini söyledi. Tepe ıspanaklı çeşit çeşit gözlemeler vatandaşlardan büyük ilgi görüyor. Tokat’ın geleneksel batı ve cevizli sucuğu