Engelli kardeşler kurdukları radyo ile Köylerinin sesini dünyaya duyurdular

Ekleyen admin on May 14th, 2019 kategori : Genel, Manşet. Bu kayit icin herhangi bir yanit takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yorumlar kapalidir.

Spread the love

Yozgat’ın Sorgun ilçesinde, rahatsızlıkları nedeniyle tekerlekli sandalyeye bağlı yaşam süren kardeşler, evlerinde kurdukları radyo kanalıyla gönüllerinden dünyaya kapı açıyor.

İlçeye bağlı Karabalı köyünde yaşayan ve kas erimesi hastalığı nedeniyle tekerlekli sandalyede hayatlarını sürdüren Kazım (39) ve Gülcan Kasımoğulları (29) kardeşler, internet üzerinden yayın yapan “Radyo Karabalı” ile yaşama tutundu.

Yardım almadan dışarıya çıkamadıkları için evde canları sıkılan kardeşlerin aklına radyo kurma fikri geldi. 2005′te kablosuz internet kanalıyla “radyokarabali.com” sitesi üzerinden radyo yayını yapmaya başlayan iki kardeş, köye gelen dönemin Kaymakamı Levent Kılıç’tan yardım istedi.

Kaymakam Kılıç’ın desteğiyle köye kablolu internet bağlanması sonucu yayınlarını daha düzenli şekilde yapmaya başlayan kardeşler, böylece dünyanın dört bir yanına seslerini duyurdu.

Radyolarında 24 saat türkü yayını yapıp, internet üzerinden gelen mesajları cevaplayan Kazım ve Gülcan Kasımoğulları, dinleyicileriyle iletişim kurarak hayata daha pozitif bakıyor.

Kazım Kasımoğulları, engelleri nedeniyle yardımsız dışarı çıkamadıklarını, evde çok sıkıldıkları için akıllarına radyo kurma fikrinin geldiğini anlattı.

İnternet üzerinden yaptıkları radyo yayınıyla dünyaya seslerini duyurmanın mutluluğunu yaşadıklarını ifade eden Kasımoğulları, “Aslında radyo kurmak çocukluktan beri hayalimdi. Çocukken el radyolarıyla çok oynardım, çok radyo bozdum. O radyolarla bu işe heveslendim.” dedi.

İlk zamanlar yayınlarını ücretsiz internet siteleri üzerinden yaptıklarını, daha sonra sponsor bularak lisanslı yayına başladıklarını belirten Kasımoğulları, şunları söyledi:

“Günümüzü böyle geçiriyoruz, 24 saat evdeyiz. Dünyanın her tarafına yayın yapıyoruz. Amerika, Arjantin, Brezilya’dan, Avrupa ülkelerinden dinleyicilerimiz var. İnternet üzerinden mesaj geliyor biz de yayınlıyoruz. Sosyal paylaşım sitelerinden bağlantı kuruyorlar. Çok onurlanıyoruz, Yozgat’ın Sorgun ilçesine bağlı Karabalı köyünden dünyaya açılıyoruz. Bazı dinleyicilerimiz nasıl yayın yaptığımızı görmek için yaz tatilinde bizi ziyarete geliyor.”

Gülcan Kasımoğulları da radyo yayıncılığında ağabeyine yardım ettiğini aktardı.

Radyo sayesinde hayata tutunduklarını dile getiren Gülcan Kasımoğulları, “Dünyanın her tarafından istekler geliyor, sanki onlarla karşı karşıya konuşmuş gibi oluyor. Onların isteğini yayınlayınca onlar da mutlu oluyor biz de mutlu oluyoruz. Bu şekilde geçiyor zamanımız. Çok sıkılıyorduk evde, annem arada bir çıkarıp gezdiriyordu ama yetmiyordu. Bir meşgale lazımdı, biz de radyoyla çözüm bulduk. Zamanımızın tamamı radyoyla ilgilenerek geçiyor. Yurt dışından da dinleyicilerimiz var, her yerden dinleniyoruz. Sadece türkü yayını yapıyoruz.” diye konuştu.

Anne Sevim Kasımoğulları ise (60) gününün çocuklarıyla ilgilenmekle geçtiğini belirterek, “Onlarla gururu duyuyorum. Radyo kurdular, onunla zaman geçiriyorlar, benim üzerime bir şey düşüyorsa ben de onu yapıyorum.” ifadelerini kullandı.

Baba Mustafa Kasımoğulları (67) da anne baba olarak çocukları için ellerinden gelen her türlü desteği sağladıklarını kaydetti. (ŞAHİN ÖZMEN)

 

Yoruma Kapalidir.

Son Yorumlar

Arsivdekiler

''Kontrollerde sürücülerin SRC belgeleri Ankara Ardahan Azerbaycan bal Balkan Göçmenleri bat ve daha birçok eşsiz lezzetleri tadabiliyor. Anadolu ve Türk dünyası sofrası 23 Eylül tarihine kadar Etimesgut Türk Beyleri Kent Meydanı’nda görülebiliyor. Festivalde; Kırım belediye izin belgeleri ve emniyet kemerleri ile araçların arkasındaki 'okul taşıtı' ve 'Dur' levhalarının standartlara uygunluğu cağ Doğu Türkistan Erzurum Gaziantep Gurbetçiler Şöleni Zara konseri gelecek yıla ertelendi Yozgat’ın Sorgun Belediyesi tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen Gurbetçiler Şöleni bu yıl 3. kez ertelendi. Bu yıl düzenlenecek olan gözleme Gümüşhane IrakTürkmeneli Iğdır kadayıf dolması Karadeniz Kars Kazakistan keş KKTC kontrollere öğrenci ve velilerin mağdur olmaması için önem verdiklerini anlattı. 9. Uluslararası Anadolu Günleri Kültür ve Sanat Festivali’nde Yozgat yemekleri sunuldu Ankara Etimesgut Belediyesi’nin kömbe Kırgızistan Kırıkkale kıymalı madımak Niğde patatesli Samsun Sivas yörelerine ait tüm kültürel ve sanatsal öğeleri bulmak mümkün. Kurulan stantlarda Anadolu kadınının pişirdiği bazlama ve gözlemelerin dumanı tütüyor. Mini tandırlarda alın teriyle pişirilen lezz son olarak bugün akşam saat 19.00’da mehter gösterisiyle başlayacaktı. Ancak bu kez de Bingöl’de düzenlenen terör saldırısı nedeniyle iptal edildi. Boğazlıyan'da okul servisleri denetledi Boğazlıyan i Tokat Türkmenistan yangın söndürme tüplerinin olup olmadığı ve servis araçlarında bulunması gereken malzemeler kontrol edildi'' dedi. Okullarda asayişin sağlanması amacıyla öğrencilerin okul giriş ve çıkışlarında da ger yaptığı açıklamada Yozgat Yozgat’ın testi kebabı Çankırı Çorum çigbörek öğrencilerin ulaşımlarının güvenli bir şekilde sağlanması amacıyla okul servis araçlarının denetlendiğini söyledi. Tepe ıspanaklı çeşit çeşit gözlemeler vatandaşlardan büyük ilgi görüyor. Tokat’ın geleneksel batı ve cevizli sucuğu