TAŞA TAKILMIŞ

Ekleyen admin on May 14th, 2019 kategori : Haydar Ahi. Bu kayit icin herhangi bir yanit takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yorumlar kapalidir.

Spread the love

Sicilya’nın bir kasabasında kadınlar hiç rahat durmaz, ikide bir kocalarını aldatırlarmış.
Kasabanın yaşlı papazı, kocasını aldattıktan sonra kendisine gelen ve günah çıkartan kadınlardan bıkmış.
Günlerden bir gün, yine bir kadın gelmiş,
-“Papaz efendi! Şeytana uyup yine kocamı aldattım” demiş.
Papaz öfkelenmiş:
-“Ayıptır günahtır, sürekli kocamı aldattım diye geliyorsunuz. Bundan sonra en azından ‘ayağım taşa takıldı’ deyin, ben anlarım.”
Bu durum, kadınlar arasında anında yayılmış.
Kilisedeki yoğunluk hiç azalmamış, artık kadınlar
“Ayağım taşa takıldı” diyor; papaz günah çıkartıyormuş.
Gün gelmiş, ihtiyar papaz ölmüş.
Yerine gelen yeni papazın da ‘taşa takılma’ seansları sürüyormuş. Durumdan bihaber olduğu için,
-“Ne kadar namuslu bir kasaba. Hanımların ayağı taşa takılsa, günah çıkartmaya geliyorlar” yorumunu yapıyormuş.
Bir gün, papaz ile Belediye Başkanı buluşmuş, sohbete koyulmuşlar.
Papaz, Belediye Başkanı’na bir ricada bulunmuş:
-“Başkanım, derhal kaldırımları onarın. Kasabanın hanımları, hemen her gün taşa takılıp düşüyorlar…”
Bir önceki papazın durumu anlattığı ve konuyu bilen Başkan kahkahalarla gülmeye başlamış.
Bu tavırdan çok rahatsız olan papaz, Başkan’a yüksek bir ses tonuyla cevabı yapıştırmış:
– “Başkan, Gülüyorsunuz ama, en çok da sizin eşiniz taşa takılıyor…”

Seçim kampanyası

Bir gün eski bir başbakan hakkı rahmetine kavuşur. Ahretteki melekler ender de olsa hala görevdeki bir başbakanının karşılarına geldiğini görür ve derler;
- Hoş geldin evladım. Senin özelliğindeki insanlar buralara ender gelirler. Senin gibiler için değişik bir uygulamamız var.
Başbakan heyecanlanır ve bu uygulamanın ne olduğunu sorar. Bunun üzerine ahretteki melekler;
- Önce bir günlüğüne cehenneme gideceksin. Daha sonraki günde cennete gideceksin ve bize nerede kalmak istediğini söyleyeceksin.
Başbakan kızgın bir şekilde;
- Ama ben cennete gitmeliyim. Kararımı çoktan verdim. Allah için iman ettim.
Bu lafın üzerine melekler kuralların kati olduğunu ve asla değiştirilemeyeceğini salık verirler. Başbakan çaresiz bu teklifi kabul eder. ilk cehennem macerası başlar. Bir kapıdan içer girer ve karşısında uçsuz bucaksız, yemyeşil bir golf sahası bulur. Birde bakar ki tanıdığı simalar karşısına dikilmiştir. Kimler yoktur ki orda. Hepsi Başbakanı hoş bir şekilde karşılarlar. Bir taraftan golf oynamaya diğer bir taraftan ise sohbet etmeye devam ederler. Konu genelde “benim memurum işini bilir, köy enstitülerini kapatmanın yararları ve halkı kandırmanın bin bir türlü yolları” gibi eğlenceli sohbetlerden oluşmaktadır. Bir an şeytan Başbakan’ın yanına gelir ve elindeki margaritayı uzatır. Başbakan;
- Ben içki almayayım, teşekkür ederim. Alkol benim için günahların en günahıdır.
Şeytan edalı bir gülüşle;
- İç evladım. Artık herkes ahir. Dünyadaki sınanma günleri geride kaldı.
der. Başbakan ikna olmuş ve içkisinden yudumlar alarak gününü hoş bir şekilde bitirir. Cehennemden çıkar ve melekler Başbakanı ertesi gün için cennete yollarlar. Cennetin kapısından içeri giren Başbakan, karşısında kendi düşüncesinde olmayan diğer cumhurbaşkanı, başbakan gibi ünlüleri görür. Herkes Başbakanı tevazu ile karşılar. insanlardan, doğadan, edebiyattan ve toplumsal sorunlardan bahsedilen sohbetler dönmektedir. Başbakan gördüğü sevgiden dolayı son derece mutludur. Gününü bu şekilde bitirir ve ahrete geçer.
Melekler Başbakana sorarlar;
- Evet evladım. Her iki yeri de gördün. Şimdi söyle bakalım nereyi seçeceksin?
Başbakan;
- Her iki yerde de güzel anlar yaşadım. Ama ben kendimden olan insanların yanına gitmek isterim. Yani benim için cehennem daha uygundur.
Melekler Başbakan ın isteğini yerine getiriler ve gideceği kapıyı gösterirler. Başbakan kapıyı açar ve gördükleri karşısında dehşete düşer. Daha iki gün önce geldiği yer burası değildir. Dayanılmaz bir sıcak, kötü bir koku ve hepsinden önemlisi elleri kurumuş ağaç dallarına kelepçelenmiş arkadaşları. Başbakan büyük bir korkuyla şeytana döner;
- Burada bir hata olmalı. Benim gördüğüm yer burası değildi.
Şeytan sinsi bir sırıtışla Başbakana döner ve der ki;
- Kusura bakma evladım. O gördüklerin sadece seçim kampanyasıydı. Seçim meydanında söylenilen her şeye inanmayın diyen sen değil miydin?

 

Yoruma Kapalidir.

Son Yorumlar

Arsivdekiler

''Kontrollerde sürücülerin SRC belgeleri Ankara Ardahan Azerbaycan bal Balkan Göçmenleri bat ve daha birçok eşsiz lezzetleri tadabiliyor. Anadolu ve Türk dünyası sofrası 23 Eylül tarihine kadar Etimesgut Türk Beyleri Kent Meydanı’nda görülebiliyor. Festivalde; Kırım belediye izin belgeleri ve emniyet kemerleri ile araçların arkasındaki 'okul taşıtı' ve 'Dur' levhalarının standartlara uygunluğu cağ Doğu Türkistan Erzurum Gaziantep Gurbetçiler Şöleni Zara konseri gelecek yıla ertelendi Yozgat’ın Sorgun Belediyesi tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen Gurbetçiler Şöleni bu yıl 3. kez ertelendi. Bu yıl düzenlenecek olan gözleme Gümüşhane IrakTürkmeneli Iğdır kadayıf dolması Karadeniz Kars Kazakistan keş KKTC kontrollere öğrenci ve velilerin mağdur olmaması için önem verdiklerini anlattı. 9. Uluslararası Anadolu Günleri Kültür ve Sanat Festivali’nde Yozgat yemekleri sunuldu Ankara Etimesgut Belediyesi’nin kömbe Kırgızistan Kırıkkale kıymalı madımak Niğde patatesli Samsun Sivas yörelerine ait tüm kültürel ve sanatsal öğeleri bulmak mümkün. Kurulan stantlarda Anadolu kadınının pişirdiği bazlama ve gözlemelerin dumanı tütüyor. Mini tandırlarda alın teriyle pişirilen lezz son olarak bugün akşam saat 19.00’da mehter gösterisiyle başlayacaktı. Ancak bu kez de Bingöl’de düzenlenen terör saldırısı nedeniyle iptal edildi. Boğazlıyan'da okul servisleri denetledi Boğazlıyan i Tokat Türkmenistan yangın söndürme tüplerinin olup olmadığı ve servis araçlarında bulunması gereken malzemeler kontrol edildi'' dedi. Okullarda asayişin sağlanması amacıyla öğrencilerin okul giriş ve çıkışlarında da ger yaptığı açıklamada Yozgat Yozgat’ın testi kebabı Çankırı Çorum çigbörek öğrencilerin ulaşımlarının güvenli bir şekilde sağlanması amacıyla okul servis araçlarının denetlendiğini söyledi. Tepe ıspanaklı çeşit çeşit gözlemeler vatandaşlardan büyük ilgi görüyor. Tokat’ın geleneksel batı ve cevizli sucuğu