Gösterge

Ekleyen admin on May 14th, 2019 kategori : Yekta Güngör Özden. Bu kayit icin herhangi bir yanit takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yorumlar kapalidir.

Spread the love

Günümüz siyasal gidişinin kimi önderleri topluma iyi örnek olmak yükümlülüklerini anımsamadıklarından olacak toplum kesimleri arasında giderek keskinleşen bir karşıtlık üzülerek izleniyor. Partizanlık, toplumsal barışı hiçe sayan ilkel bir anlayış biçiminde sürdükçe demokrasinin kazanımlarını yaşamak ve tatmak olanağı kalmayacaktır. Bu nedenle liderlerin çalışmalarında özen göstermeleri gereken değerleri içtenlikle savunmaları isteniyor.

Geride kalan yerel seçimlerde Devlet Bahçeli’nin önceki söylediklerini unutup Recep Tayyip Erdoğan’ın peşine takılması, “İllet, zillet, ayaklarımızın altına alacağız” ortak sözleri, afişlerdeki “Sağduyunun birlikteliği”yle verilen ikili duruş, RTE’nin “MHP ile mezara kadar birlikteyiz” sözünden sonra CHP, İYİ Parti ve Saadet Partisi’ni karalayıp suçlaması, nerelere gittiğini bilmediği kuşkusunu veren öbür sözleri, seçime ilişkin kötü durumlar olarak anılacaktır.

Nedense seçimlerde ölçüler büsbütün kaçırılıyor. Bu durum başarı ve beceri değildir. İlkelliktir siyasal barbarlıktır. Siyasal ve hukuksal olduğu kadar da demokratik bir yarışma olan seçimlerin insanları böylesine karşı karşıya getirmesi insanlık ve yurttaşlık gereklerine çok aykırıdır. Düşmanca karalamalar ve suçlamalar kimseye bir şey kazandırmaz. Çoğu boş, kaba, ilkel, düzeysiz, içeriksiz konuşmalarla kişilik bozuklukları yansıtılmış olur. “Beka, illet, zillet, ihanet” sözleriyle saptırılıp kirletilen yarış, aslında demokrasinin kötüye kullanılmasıdır, demokrasiye kıyımdır, sapkınlıktır. Siyasal yarışma, kavgaya dönüştürülmemelidir.

D. Bahçeli, tutsak gibi, RTE’nin yanında. Birbirlerine dayanarak ayakta durabiliyorlar. Cezaevine girmekten yakınan RTE, Meral Akşener i cezaevine göndermekle tehdit etti. Körükörüne, çıkarcı, partizan yaklaşımlar, seçilmek için parti değiştirenlerin yöntemi olarak kınandı. Sonuç da alamadılar. Bir makam için doymazlık görüntüsü veren bu tutum yadırgandı. “Beka sorunu” sözcülüğüne soyunarak AKP ile birlikteliklerini savunan D. Bahçeli, inandırıcılığıyla güvendiriciliğini büyük ölçüde yitirmiş görünüyor. Baskılar ve dayatmalarla sorunsuz İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminin RTE’nin isteği doğrultusunda iptali demokrasiye bir darbedir.

Olaylar birbirini izliyor. Binlerce FETÖ sanığından söz edilip hemen hemen her birimde, her katta, özellikle askerde ve poliste gözaltına alınanlara ilişkin her gün haber yayımlanırken, cezalandırılanlar içinde Anayasa Mahkemesi’nde üyelik yapanların bile olduğu belirtilirken AKP’de hiç FETÖ’cii olmaması hâlâ merak konusu. Adalet Bakanlığı istatistikleri adlî işlem yapılanların ürkütücü sayısını veriyor. Ancak bunları göreve-işe alan, barındıran, koruyan ve savunanlardan haber yok. Eski yandaşları, ortakları, yakınları ve adamlarının nerelerde bulunduğuna bakılmıyor.

Olumlu ve iyi şeyler görülmüyor. Demokrasi giderek daha ağır yaralar alıyor

 

Yoruma Kapalidir.

Son Yorumlar

Arsivdekiler

''Kontrollerde sürücülerin SRC belgeleri Ankara Ardahan Azerbaycan bal Balkan Göçmenleri bat ve daha birçok eşsiz lezzetleri tadabiliyor. Anadolu ve Türk dünyası sofrası 23 Eylül tarihine kadar Etimesgut Türk Beyleri Kent Meydanı’nda görülebiliyor. Festivalde; Kırım belediye izin belgeleri ve emniyet kemerleri ile araçların arkasındaki 'okul taşıtı' ve 'Dur' levhalarının standartlara uygunluğu cağ Doğu Türkistan Erzurum Gaziantep Gurbetçiler Şöleni Zara konseri gelecek yıla ertelendi Yozgat’ın Sorgun Belediyesi tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen Gurbetçiler Şöleni bu yıl 3. kez ertelendi. Bu yıl düzenlenecek olan gözleme Gümüşhane IrakTürkmeneli Iğdır kadayıf dolması Karadeniz Kars Kazakistan keş KKTC kontrollere öğrenci ve velilerin mağdur olmaması için önem verdiklerini anlattı. 9. Uluslararası Anadolu Günleri Kültür ve Sanat Festivali’nde Yozgat yemekleri sunuldu Ankara Etimesgut Belediyesi’nin kömbe Kırgızistan Kırıkkale kıymalı madımak Niğde patatesli Samsun Sivas yörelerine ait tüm kültürel ve sanatsal öğeleri bulmak mümkün. Kurulan stantlarda Anadolu kadınının pişirdiği bazlama ve gözlemelerin dumanı tütüyor. Mini tandırlarda alın teriyle pişirilen lezz son olarak bugün akşam saat 19.00’da mehter gösterisiyle başlayacaktı. Ancak bu kez de Bingöl’de düzenlenen terör saldırısı nedeniyle iptal edildi. Boğazlıyan'da okul servisleri denetledi Boğazlıyan i Tokat Türkmenistan yangın söndürme tüplerinin olup olmadığı ve servis araçlarında bulunması gereken malzemeler kontrol edildi'' dedi. Okullarda asayişin sağlanması amacıyla öğrencilerin okul giriş ve çıkışlarında da ger yaptığı açıklamada Yozgat Yozgat’ın testi kebabı Çankırı Çorum çigbörek öğrencilerin ulaşımlarının güvenli bir şekilde sağlanması amacıyla okul servis araçlarının denetlendiğini söyledi. Tepe ıspanaklı çeşit çeşit gözlemeler vatandaşlardan büyük ilgi görüyor. Tokat’ın geleneksel batı ve cevizli sucuğu