HASAN ÂLİ YÜCEL

Ekleyen admin on May 7th, 2019 kategori : Yahya Aksoy. Bu kayit icin herhangi bir yanit takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yorumlar kapalidir.

Spread the love

Türkiye Cumhuriyetini kuran büyük önder baş öğretmen Mustafa Kemal Atatürk, “Hükümetin en feyizli ve mühim vazifesi maarif işleridir,” diyerek, çağdaş eğitime önem ve öncelik vermiştir.

Eğitim tarihimize damgasına  vuran Milli Eğitim Bakanları ,Mustafa Necati, Reşit Galip, Saffet Arıkan, Hasan Âli Yücel ve Vasıf Çınar tarihte saygın ve seçkin yerlerini aldılar.

Halkın %80 ‘nin köylerde yaşadığı ve okuma- yazma bilmediği gerçeğinden hareket edilerek öğretmen- öğrenci ve okul konularına önemli ödenekler ayrılarak yatırımlara geçilmiş ve projeler üretilmiştir.

Cumhuriyet öncesinde  1824 ‘de başlatılan zorunlu  öğretim  sınırlı gayretlerle başlatılsa da  sonuçlar alınamadı.  Cumhuriyetin ilanından sonra,1924 yılında ünlü eğitimci  pedagog J.Dewey’in verdiği rapor dikkate alınarak, eğitime büyük bir hız verildi.. Peş peşe  açılan okullar, yetiştirilen öğretmenler ve uygulamaya konulan projelerle çağdaş bir  toplum ve ülke  yaratmak için akıl, bilim ve teknoloji yolunda atılımlara hız verildi.

1933-34 ders yılında durum şöyle idi: Şehirlerde 1.192 ilkokul, 6851 öğretmen, 254.517 öğrenci, köylerde  4999 okulda 6.851 öğretmen ve 313.169 öğrenci  okutulmuştur.Her geçen gün bu sayılar hızla artmıştır. Yaklaşık 40.000 köy bulunmaktaydı. 32.000 köyün her birinde nüfus 400′den azdı. 8.000.000 civarında insanın barındığı bu köylerde toplam nüfusun 1.500.000 ‘i bulan 3000 köy, okul yüzü görmemiş yerlerdi.

ilköğretimi  yüzde yüz gerçekleştirmek için  yeni  hamleler yapıldı. Bir yanda örgün eğitim okullarda yapılırken ,yaygın olarak halk eğitimi için okuma-yazma seferberliği başlatıldı. Millet Mektepleri Baş öğretmeni Atatürk’ün, önderliğinde yurdumuzun dört yanı okul haline getirildi. Millet mektepleri, halk evleri, halk okuma odaları, gece kursları  ve meslek kursları yaygınlaştırıldı.Halkın yüzü güldü.

1940 yılı 17 Nisan tarihinde , Hasan Âli Yücel’in  Maarif Vekilliği zamanında  çıkan  3803 Sayılı Kanunla  yurdun dört bir yanında yepyeni esaslara göre Köy Enstitüleri kurulmaya başlandı.

Türkiye köylerinde ilköğretim davasını planlı, yaygın ve etkin  bir şekilde kısa bir sürede  halletmek amacıyla  20 Köy Enstitüsü açıldı.Bu başlangıç ilköğretimde bir dönüm ve dönüşüm  noktası olarak kabul edildi.

Köy Enstitülerinin mimarı ve babası  olarak anılan  Genel Müdür  İsmail Hakkı Tonguç, yaptığı ayrıntılı açıklamada şunları ifade etmiştir:

“Köy Enstitülerinin temel taşını, modern pedagojinin ortaya koyduğu yaratıcı iş teşkil  eder. Köy  Enstitüleri,Köy öğretmenleri ile köye lüzumlu olan  diğer mesleklerin erbabını, iş eğitimi ilkelerine uyarak yetiştirmek amacı ile ziraat işlerine elverişli arazisi bulunan yerlerde bölge müessesi olarak açılan, öğrencisi köyden alınan ve yatılı bulunan eğitim kurumlarıdır.”

Can Yücel, babasına olan büyük sevgisini “Hayatta ben en çok babamı sevdim” şiirini yazarak ortaya koyar.

İkinci dünya savaşının sürdüğü yıllarda liseyi bitiren iki genç, yurtdışında okumak için birinin babası olan, Milli Eğitim Bakanı Hasan Ali Yücel’e giderler. Bakan, ikisi de çok başarılı olan çocuklara, “Ben milli eğitim bakanıyım, eğer oğlumu yollarsam yakışık almaz, ama seni yollayacağım” der. Babası Bakan olduğu için yurtdışında okuyamayan genç, büyük şair Can Yücel, bakanın seçimi ile yurtdışında okuyan genç liseli ise beyin cerrahı Prof. Gazi Yaşargil’dir.

Milli Eğitim Bakanı olarak, Türk eğitim tarihine damgasını vuran ve  26 Şubat 1961 ‘de aramızdan ayrılsa da öğrencilerin, öğretmenlerin ve tüm halkımızın gönlünde yaşayan  örnek eğitimci Hasan Âli Yücel’i, rahmet ve minnetle anıyoruz. Eğitime büyük hizmetler vererek  tarihe  geçenler  unutulmazlar.

 

 

Yoruma Kapalidir.

Son Yorumlar

Arsivdekiler

''Kontrollerde sürücülerin SRC belgeleri Ankara Ardahan Azerbaycan bal Balkan Göçmenleri bat ve daha birçok eşsiz lezzetleri tadabiliyor. Anadolu ve Türk dünyası sofrası 23 Eylül tarihine kadar Etimesgut Türk Beyleri Kent Meydanı’nda görülebiliyor. Festivalde; Kırım belediye izin belgeleri ve emniyet kemerleri ile araçların arkasındaki 'okul taşıtı' ve 'Dur' levhalarının standartlara uygunluğu cağ Doğu Türkistan Erzurum Gaziantep Gurbetçiler Şöleni Zara konseri gelecek yıla ertelendi Yozgat’ın Sorgun Belediyesi tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen Gurbetçiler Şöleni bu yıl 3. kez ertelendi. Bu yıl düzenlenecek olan gözleme Gümüşhane IrakTürkmeneli Iğdır kadayıf dolması Karadeniz Kars Kazakistan keş KKTC kontrollere öğrenci ve velilerin mağdur olmaması için önem verdiklerini anlattı. 9. Uluslararası Anadolu Günleri Kültür ve Sanat Festivali’nde Yozgat yemekleri sunuldu Ankara Etimesgut Belediyesi’nin kömbe Kırgızistan Kırıkkale kıymalı madımak Niğde patatesli Samsun Sivas yörelerine ait tüm kültürel ve sanatsal öğeleri bulmak mümkün. Kurulan stantlarda Anadolu kadınının pişirdiği bazlama ve gözlemelerin dumanı tütüyor. Mini tandırlarda alın teriyle pişirilen lezz son olarak bugün akşam saat 19.00’da mehter gösterisiyle başlayacaktı. Ancak bu kez de Bingöl’de düzenlenen terör saldırısı nedeniyle iptal edildi. Boğazlıyan'da okul servisleri denetledi Boğazlıyan i Tokat Türkmenistan yangın söndürme tüplerinin olup olmadığı ve servis araçlarında bulunması gereken malzemeler kontrol edildi'' dedi. Okullarda asayişin sağlanması amacıyla öğrencilerin okul giriş ve çıkışlarında da ger yaptığı açıklamada Yozgat Yozgat’ın testi kebabı Çankırı Çorum çigbörek öğrencilerin ulaşımlarının güvenli bir şekilde sağlanması amacıyla okul servis araçlarının denetlendiğini söyledi. Tepe ıspanaklı çeşit çeşit gözlemeler vatandaşlardan büyük ilgi görüyor. Tokat’ın geleneksel batı ve cevizli sucuğu