Karşımızdakine değer verdiğimiz kadar değer görürüz!

Ekleyen admin on Nis 23rd, 2019 kategori : Prof. Dr. Hamdi Temel. Bu kayit icin herhangi bir yanit takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yorumlar kapalidir.

Spread the love

Son yıllarda ülkemizde ve tüm dünyada özellikle de “kişisel iletişim” konusunda çok büyük problemler yaşamaktayız. Siyasetten tutun eğitimimiz ve öğretimimize, insani ilişkilerimizden tutun yardımseverliklerimize kadar olumsuz yönde değişimler içindeyiz. Artık buna bir dur dememiz gerekmektedir. Daha sağlıklı bir hayat için hepimiz gayret göstermeli ve “yaşanılası bir ülke” haline gelmeliyiz.

Bu nedenle işe önce kendimizi düzeltmek ile başlamalıyız ve empati kurmayı öğrenmeliyiz.

Aslında empati kurmak çok da zor değildirve üç altın kuralı vardır. Aşağıda kısaca özetleyebilirim:

1-Olaylara sadece kendi cephemizden bakmamalıyız. Kendimizi karşımızdakinin yerine koyarak olayları gözlemleyelim. Bu durum karşı taraftaki siyasetçi için de, en sevdiğimiz kişi içinde geçerlidir.

2-Karşımızdaki kişinin duygu ve düşüncelerini doğru bir şekilde anlamaya çalışalım ve onların ne düşündüğünü hissedelim.Ona göre kararlarımızı verelim.

3-Karşımızdaki kişiyi anladığımızı ifade ederek “seni anlıyorum”  diyebilelim.

“Aslında çok da zor değilmiş” değil mi?

Ama bir türlü karşımızdakini anlamıyoruz işte. Ya da anlamak istemiyoruz.

Küskünlüklerde bu yüzden çıkıyor, kavgalarda ya da ölümlerde…

Oysa empati kurmanın ipuçları da var, bunları da hayatımızda bir prensip haline getirmeye çalışmalıyız ve hayatımızda uygulamalıyız.

Aşağıdakileri ipuçlarını hayatımızda uygulamaya çalışırsak inanın günlük yaşantımız değişecek, hayata pozitif bakacak ve mutlu bir hayatımız olacaktır.

- Karşımızdaki kişiyi önce dinlemeyi öğrenelim, anlayalım sonra cevap verelim.

- Tüm duyularımız ile dinleyelim. Beden dilini ve ses tonumuzu iyi ayarlayıp karşımızdaki kişiye değer verdiğimizi hissettirelim.

- Karşımızdaki kişinin yerine kendimizi koyup anlamaya çalışalım ve düşüncelerine saygılı olalım.

- Beden dilini iyi çözelim ve söylemleri ile beden dilinin uyumunu kontrol edelim, ikisi uyumlu ise hiçbir sorun yok demektir. Var ise tekrar iyice düşünelim.

- Tecrübelerinizi iyi etüt edelim. Özellikle de “iletişim” konusunda yaşadığımız olumsuz deneyimleri tekrar gözden geçirelim ve benzeryaşadığımız durumlarda aynı hataları yapmayalım.

- “Kişisel gelişimler” üzerine bolca Kitap okuyalım kendimizi devamlı geliştirelim. Çevremize ve ailemize örnek olalım.

- Sosyal içeriklifilmler seyrederken karakterlerin kişisel davranışlarını iyi okuyalım. Hislerini ve düşüncelerini kritik edelim. Doğruları uygulamaya çalışalım.

- En can alıcı nokta ise şu: “ben olsa idim ne yapardım” sorusuna cevap bulalım.

Yukarıdakileri uygulamak çok da zor değil aslında değil mi?

Yapabiliriz.

Hatta yaşanılası bir dünya için yapmak zorundayız.

Çevremiz ile iyi bir empati kurduğumuz zaman severiz, seviliriz, özleniriz, özleriz. İhtiyaç duyulan kişi oluruz.Olayları iyi okuruz, ona göre karar veririz.

Hayatın anlamı da bu değil mi?

Karşımızdakine değer verdiğimiz kadar değer görürüz.

Hadi yukarıdaki düsturları bugünden itibaren denemeye başlayalım, hayatımızın değiştiğini göreceksiniz.

www.hamditemel.com.tr

 

 

Yoruma Kapalidir.

Son Yorumlar

Arsivdekiler

''Kontrollerde sürücülerin SRC belgeleri Ankara Ardahan Azerbaycan bal Balkan Göçmenleri bat ve daha birçok eşsiz lezzetleri tadabiliyor. Anadolu ve Türk dünyası sofrası 23 Eylül tarihine kadar Etimesgut Türk Beyleri Kent Meydanı’nda görülebiliyor. Festivalde; Kırım belediye izin belgeleri ve emniyet kemerleri ile araçların arkasındaki 'okul taşıtı' ve 'Dur' levhalarının standartlara uygunluğu cağ Doğu Türkistan Erzurum Gaziantep Gurbetçiler Şöleni Zara konseri gelecek yıla ertelendi Yozgat’ın Sorgun Belediyesi tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen Gurbetçiler Şöleni bu yıl 3. kez ertelendi. Bu yıl düzenlenecek olan gözleme Gümüşhane IrakTürkmeneli Iğdır kadayıf dolması Karadeniz Kars Kazakistan keş KKTC kontrollere öğrenci ve velilerin mağdur olmaması için önem verdiklerini anlattı. 9. Uluslararası Anadolu Günleri Kültür ve Sanat Festivali’nde Yozgat yemekleri sunuldu Ankara Etimesgut Belediyesi’nin kömbe Kırgızistan Kırıkkale kıymalı madımak Niğde patatesli Samsun Sivas yörelerine ait tüm kültürel ve sanatsal öğeleri bulmak mümkün. Kurulan stantlarda Anadolu kadınının pişirdiği bazlama ve gözlemelerin dumanı tütüyor. Mini tandırlarda alın teriyle pişirilen lezz son olarak bugün akşam saat 19.00’da mehter gösterisiyle başlayacaktı. Ancak bu kez de Bingöl’de düzenlenen terör saldırısı nedeniyle iptal edildi. Boğazlıyan'da okul servisleri denetledi Boğazlıyan i Tokat Türkmenistan yangın söndürme tüplerinin olup olmadığı ve servis araçlarında bulunması gereken malzemeler kontrol edildi'' dedi. Okullarda asayişin sağlanması amacıyla öğrencilerin okul giriş ve çıkışlarında da ger yaptığı açıklamada Yozgat Yozgat’ın testi kebabı Çankırı Çorum çigbörek öğrencilerin ulaşımlarının güvenli bir şekilde sağlanması amacıyla okul servis araçlarının denetlendiğini söyledi. Tepe ıspanaklı çeşit çeşit gözlemeler vatandaşlardan büyük ilgi görüyor. Tokat’ın geleneksel batı ve cevizli sucuğu