MATEMATİĞİN GÖZÜNDEN IMAGINARY SERGİSİ

Ekleyen admin on Nis 9th, 2019 kategori : Genel. Bu kayit icin herhangi bir yanit takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yorumlar kapalidir.

Spread the love

Üniversitemiz Fen-Edebiyat Fakültesi Matematik Bölümü, Türk Matematik Derneği (TMD) ve İstanbul Matematik Bilimleri Merkezi’nin (İMBM) katkılarıyla Matematiğin Gözünden IMAGINARY” sergisi, üniversitemiz ev sahipliğinde açıldı.

Fen-Edebiyat Fakültesinde açılışı gerçekleştirilen sergi ile estetik resimler oluşturmak için matematiğin kullanılabileceği, güzelliğin de formülize edilebileceği, bu formülleri sadece matematikçilerin değil herkesin çeşitlendirerek oluşturabileceği gözler önüne serilecek.

Konuya ilişkin açıklama yapan Üniversitemiz Fen-Edebiyat Fakültesi Matematik Bölüm Başkanı Doç. Dr. Murat Babaarslan dünyada 60’ı aşkın ülkede, 1 buçuk milyondan fazla kişinin ziyaret ettiği, IMAGINARY projesinin uluslararası bir proje olduğunu belirterek şunları söyledi: “Sergi, Türk Matematik Derneği ve İstanbul Matematiksel Bilimler Merkezi tarafından 2015 yılında ülkemize getirildi. Dünyada gezen benzerleri incelenerek İstanbul’da tamamen yeniden oluşturulan sergi 5 yılda 20′den fazla il ve 23 farklı üniversite ve kurumda sergilendi. Bu sergiyi Yozgat Bozok Üniversitesi ev sahipliğinde sergilemenin mutluluğunu yaşıyoruz.”

İlkokul yıllarında matematikle tanışan çocukların bu dersi ya sevdiğini ya da sevmediğini, bu nedenle matematiğin hep zor bir ders olarak algılandığını ifade eden Doç. Dr. Murat Babaarslan, bu algıyı kırmak için sergiyi Yozgat ‘a getirdiklerini kaydetti.

İlkokul, ortaokul,  lise ve üniversite düzeyinde öğrenciler olmak üzere Yozgat halkına hitap edecek “Matematiğin Gözünden IMAGINARY” sergisi, 12 Nisan’a kadar ücretsiz olarak bilim ve  matematik severlerin beğenisine sunulacak.

 

Yoruma Kapalidir.

Son Yorumlar

Arsivdekiler

''Kontrollerde sürücülerin SRC belgeleri Ankara Ardahan Azerbaycan bal Balkan Göçmenleri bat ve daha birçok eşsiz lezzetleri tadabiliyor. Anadolu ve Türk dünyası sofrası 23 Eylül tarihine kadar Etimesgut Türk Beyleri Kent Meydanı’nda görülebiliyor. Festivalde; Kırım belediye izin belgeleri ve emniyet kemerleri ile araçların arkasındaki 'okul taşıtı' ve 'Dur' levhalarının standartlara uygunluğu cağ Doğu Türkistan Erzurum Gaziantep Gurbetçiler Şöleni Zara konseri gelecek yıla ertelendi Yozgat’ın Sorgun Belediyesi tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen Gurbetçiler Şöleni bu yıl 3. kez ertelendi. Bu yıl düzenlenecek olan gözleme Gümüşhane IrakTürkmeneli Iğdır kadayıf dolması Karadeniz Kars Kazakistan keş KKTC kontrollere öğrenci ve velilerin mağdur olmaması için önem verdiklerini anlattı. 9. Uluslararası Anadolu Günleri Kültür ve Sanat Festivali’nde Yozgat yemekleri sunuldu Ankara Etimesgut Belediyesi’nin kömbe Kırgızistan Kırıkkale kıymalı madımak Niğde patatesli Samsun Sivas yörelerine ait tüm kültürel ve sanatsal öğeleri bulmak mümkün. Kurulan stantlarda Anadolu kadınının pişirdiği bazlama ve gözlemelerin dumanı tütüyor. Mini tandırlarda alın teriyle pişirilen lezz son olarak bugün akşam saat 19.00’da mehter gösterisiyle başlayacaktı. Ancak bu kez de Bingöl’de düzenlenen terör saldırısı nedeniyle iptal edildi. Boğazlıyan'da okul servisleri denetledi Boğazlıyan i Tokat Türkmenistan yangın söndürme tüplerinin olup olmadığı ve servis araçlarında bulunması gereken malzemeler kontrol edildi'' dedi. Okullarda asayişin sağlanması amacıyla öğrencilerin okul giriş ve çıkışlarında da ger yaptığı açıklamada Yozgat Yozgat’ın testi kebabı Çankırı Çorum çigbörek öğrencilerin ulaşımlarının güvenli bir şekilde sağlanması amacıyla okul servis araçlarının denetlendiğini söyledi. Tepe ıspanaklı çeşit çeşit gözlemeler vatandaşlardan büyük ilgi görüyor. Tokat’ın geleneksel batı ve cevizli sucuğu