Ders

Ekleyen admin on Nis 9th, 2019 kategori : Yekta Güngör Özden. Bu kayit icin herhangi bir yanit takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yorumlar kapalidir.

Spread the love

Demokrasinin en gerçek ve en yalın kanıtı olan seçimler, çağdaşlığın ve hukuksallığın da göstergesidir. Siyasal hizmet yarışması olan bu yöntemi, gereksiz tutum ve davranışlar, bu kapsamda kötü konuşmalar, çirkin gösteriler, yakışıksız kalkışmalar, değişik aykırılık ve suç nitelikli eylemlerle doğrultusundan uzaklaştırmak en büyük insanlık suçlarından biridir. Seçim öncesi yaşanan olumsuzluklar ibretlik örnekler olarak izlenmiştir. Seçim sırasına ilişkin yasaklardan sonra seçim sonrası taşkınlıklar, çoğu partizan ve duygusal açılımlardır. Sonuçları olgunlukla karşılamak (yanlışlık ve aykırılıklara karşın gerekli başvuruları yapmakla birlikte) gerekirken yeni karşıtlıklara ve ayrılıklara girişmek bağışlanmaz ve hoşgörülmez ilkelliktir. Mızıkçılık sayılacak tutumlar siyaseti gölgelemekte, siyasetçileri ülkeye hizmetten çok kişisel amaçların peşinde koşan çıkarcılar durumuna düşürmektedir. Seçimler özellikle iktidar kanadının yasa kurallarına aykırı davranışlarıyla geçti. Yasaklara uyulmadı. Tarafsızlık andı için Bay RTE’nin aşırılıklar içeren söylemleriyle cumhurbaşkanlığı simgesini kullanarak AKP adaylarını destekleyen afişleri ve toplantılarıyla şişirildi. Seçmene bilgi vermek, güven vermek, güvence vermek, hesap vermek, umut vermek, örnek vermek yerine rüşvet vermek, oyunu satın almak gibi çay dağıtmak gibi yollar ve yöntemler denendi. Ötekileştirme yaygınlaştı.

Seçimler demokrasi yarışmalarının bir türü iken kavga nedeni yapılıyor. Partilerin düşman kuruluşlar gibi birbirlerine ters yaklaşımlarının lider ve konuşmacılarının tutumundan kaynaklandığı açık. Özellikle iktidar partisinin hırçınlığı, sayım mızıkçılığı belirgin bir yıpranmayı göstermektedir. Yalan, suçlama, yıpratma, aşağılama, cana kastetme bile sayılacak sözlü, yazılı saldırı türleriyle kirli eylemler toplumsal doku bozukluğuna bağlanmaktadır. Erdeme (fazilete), ahlâka, onura, temizlik ve dürüstlüğe, çalışkanlığa, kişilik ve niteliğe değil, mevki-makama, unvana, paraya, siyasal güce dayanmak yeğleniyor. Kişiliksiz, niteliksiz, iktidar dalkavukluğu yapan şımarık ve yüzsüzlere her yerde rastlanıyor. Hele basında ve yayınlarda. İnsan olmak, onurlu, düzgün, dürüst, özgür ve bağımsız olmak yerine çıkar ve yarar için uydu ve uşak olmaktan kaçınılmıyor. Ulusun belleğinde suçluları yerine yazılacak demokrasi düşmanları, insanlık karşıtları, toplum zararlıları, bölücü ve yıkıcılar oy ve iktidar için değerleri yadsıyanlardır.

Bay RTE, cumhurbaşkanlığını parti başkanlığına indirgedi. Alanlara böyle indi, kürsülere böyle çıktı. Afişlerde bu sıfatla ve cumhurbaşkanlığı simgesiyle boy gösterdi. MHP Genel Başkam’yla anlamsız sözlerle ortak afişleri her yere astırdı. Şimdi panik sayılacak bir telâş içindeler. Böyle giderse milletvekili genel seçimlerinde daha çok sarsılacak ve şaşıracaklar. İpe un serercesine seçim sonuçlarının açıklanması geciktirildi.

YSK Başkam’yla kimi üyelerinin görev sürelerinin anayasaya aykırı olarak uzatılmasıyla duyulan kuşkuları doğrular biçimde sayım kararları yansızlığın sözde kaldığını göstermektedir. Uygulama değişikliklerine yönelik eleştirilerin yoğunluğu durumu tanımlamaktadır. Görevliler her zaman çok özenli, çok dikkatli olmalıdır. İleride kimsenin yüzüne bakamaz, sokağa çıkamaz duruma gelmekten kaçınmak öncelikle akıl ve ahlâk gereğidir. Adaletin anlam ve amacına aykırı uygulamalar suçtur.

Unutmayalım adalet güneşinin aydınlığı hiçbir kaynakta yoktur. Yaşam hem derstir, hem dersliktir. Seçimler de bir demokrasi dersidir.

 

Yoruma Kapalidir.

Son Yorumlar

Arsivdekiler

''Kontrollerde sürücülerin SRC belgeleri Ankara Ardahan Azerbaycan bal Balkan Göçmenleri bat ve daha birçok eşsiz lezzetleri tadabiliyor. Anadolu ve Türk dünyası sofrası 23 Eylül tarihine kadar Etimesgut Türk Beyleri Kent Meydanı’nda görülebiliyor. Festivalde; Kırım belediye izin belgeleri ve emniyet kemerleri ile araçların arkasındaki 'okul taşıtı' ve 'Dur' levhalarının standartlara uygunluğu cağ Doğu Türkistan Erzurum Gaziantep Gurbetçiler Şöleni Zara konseri gelecek yıla ertelendi Yozgat’ın Sorgun Belediyesi tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen Gurbetçiler Şöleni bu yıl 3. kez ertelendi. Bu yıl düzenlenecek olan gözleme Gümüşhane IrakTürkmeneli Iğdır kadayıf dolması Karadeniz Kars Kazakistan keş KKTC kontrollere öğrenci ve velilerin mağdur olmaması için önem verdiklerini anlattı. 9. Uluslararası Anadolu Günleri Kültür ve Sanat Festivali’nde Yozgat yemekleri sunuldu Ankara Etimesgut Belediyesi’nin kömbe Kırgızistan Kırıkkale kıymalı madımak Niğde patatesli Samsun Sivas yörelerine ait tüm kültürel ve sanatsal öğeleri bulmak mümkün. Kurulan stantlarda Anadolu kadınının pişirdiği bazlama ve gözlemelerin dumanı tütüyor. Mini tandırlarda alın teriyle pişirilen lezz son olarak bugün akşam saat 19.00’da mehter gösterisiyle başlayacaktı. Ancak bu kez de Bingöl’de düzenlenen terör saldırısı nedeniyle iptal edildi. Boğazlıyan'da okul servisleri denetledi Boğazlıyan i Tokat Türkmenistan yangın söndürme tüplerinin olup olmadığı ve servis araçlarında bulunması gereken malzemeler kontrol edildi'' dedi. Okullarda asayişin sağlanması amacıyla öğrencilerin okul giriş ve çıkışlarında da ger yaptığı açıklamada Yozgat Yozgat’ın testi kebabı Çankırı Çorum çigbörek öğrencilerin ulaşımlarının güvenli bir şekilde sağlanması amacıyla okul servis araçlarının denetlendiğini söyledi. Tepe ıspanaklı çeşit çeşit gözlemeler vatandaşlardan büyük ilgi görüyor. Tokat’ın geleneksel batı ve cevizli sucuğu